روزنامه آرمان: بدون تعارف اسحاق جهانگیری پیشانی جریان اصلاحات در دولت دوازدهم هست و هرگونه هجمه یا کم‌اعتنایی به وی برابر با نمره منفی دولت در قدرشناسی از حامی های کلیدی خود هست که همان اصلاح‌طلبان تشریح می‌شوند. حالا که همگان متوجه خدشه‌دار شدن جایگاه معاون اول به‌واسطه دخالت‌ها و خودنمایی‌های بعضی اعضای اعتدال و […]

روزنامه آرمان: بدون تعارف اسحاق جهانگیری پیشانی جریان اصلاحات در دولت دوازدهم هست و هرگونه هجمه یا کم‌اعتنایی به وی برابر با نمره منفی دولت در قدرشناسی از حامی های کلیدی خود هست که همان اصلاح‌طلبان تشریح می‌شوند.

حالا که همگان متوجه خدشه‌دار شدن جایگاه معاون اول به‌واسطه دخالت‌ها و خودنمایی‌های بعضی اعضای اعتدال و توسعه در امور ذی ربط به جهانگیری شده‌اند، پیشنهاداتی را مطرح می‌کنند تا در درجه نخست جایگاه جریان اصلاحات محافظت گردد و از طرف دیگر به شأن و منزلت جهانگیری که سازندگی و صداقت خصوصیت بارز اوست خدشه‌ای وارد نشود.

یکی از راهکارهای اصلاح‌طلبان این هست که اذن ندهند حریف از وضعیت معاون اول رئیس‌جمهور یعنی اسحاق جهانگیری به سود خود استفاده نمود و جریان اصلاحات را به کذب ناتوان معرفی کنند.

در چنین شرایطی طیفی از اصلاح‌طلبان اعتقاد دارند جهانگیری باید از دولت کناره گیری دهد تا بیشتر از این مورد بی‌مهری تصمیم‌گیران پاستور قرار نگیرد و حریف از این فضا سوءاستفاده نکند. طیف دیگر تاکید دارند که جهانگیری در چنین شرایطی باید در دولت و بر کرسی معاون اول رئیس‌جمهور بر جای بماند تا شائبه تضعیف او از سوی او مطرح نشود اما در کنار آن به علنی نمودن انتقاداتش هم پرداخت کند.

پیش احتیاج اهدای کلید ۱۴۰۰ به جهانگیری

حالا با فرض پذیرش جدا شدن جهانگیری و یا حتی ماندن او بر کرسی معاون اول باید ارزیابی کرد که چه طور باید از حجم جهانگیری در انتخابات ۱۴۰۰ استفاده کرد. اما نباید فراموش کرد مقدمه برتری در انتخابات رئیس جمهوری سیزدهم اکتساب حداکثر کرسی‌های مجلس در سال ۹۸ هست. در این مسیر پیشنهاداتی از سوی اصلاح‌طلبان طرح شده که من جمله آنان سپردن انتخابات مجلس به جهانگیری هست یعنی او از قدرت تعاملش با گروه‌های متفاوت در زمینه انتخاب نفرات برتر و مورد احتیاج برای موفقیت در اجرای پروژه انتخابات ۱۴۰۰ استفاده نماید.

این اشخاص به اسم امید وارد مجلس شدند، اما بعد از مدت کوتاهی به‌واسطه عملکردشان ناامیدی را به جامعه تزریق کردند که بی شک همین اشتباه تردیدهایی را در اذهان افکار عمومی برای اعتماد به فهرست اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یازدهم ایجاد می‌کند. در این شرایط سپردن دستور انتخابات مجلس ۹۸ به جهانگیری می‌تواند زیادی از اعتمادهای سلب شده را برگرداند.

در اذهان هست که انتخابات مجلس ششم یعنی ۳ سال بعد از دولت اصلاحات شکل گرفت؛ انتخاباتی که رأی دهندگان به‌واسطه کارکرد دولت اسم اصلاح‌طلبان را روی برگه‌های رأی درج کردند. حالا هم باید شرایط را با آن زمان قیاس کرد و شک نکرد که اگر تصمیم جامعه برای انتخابات مجلس ۹۸ بر مبنای کارکرد دولت باشد، بدون تردید اصلاح‌طلبان باید بهارستان را فراموش کنند و پس از ان هم در تفکر پاستور ۱۴۰۰ نباشند.

.. ناصری فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم معتقد به ضرورت نقش آفرینی جهانگیری در انتخابات مجلس ۹۸ برای بهبود شرایط در انتخابات ۱۴۰۰ رئیس جمهوری هست. او سخنان جهانگیری در مورد عدم اختیار در انتخاب منشی را دارای پیام‌هایی دانست و اظهار کرد: در مورد وی به رغم تلاش‌های خوبی که در زمان انتخابات برای آقای روحانی انجام داد که هزینه هم داد، اما حقش را به خوبی ادا نکردند و در دولت دوازدهم به مراتب کمتر از توانایی‌های وی استفاده کرده‌اند و وی را مورد مشورت قرار ندادند.

ناصری تاکید کرد: به عقیده من آقای جهانگیری باید بماند و بحران ارز را مدیریت کند. وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد آقای جهانگیری خوب تر هست وضعیت را سر و سامان دهد و برای انتخابات مجلس بیاید و رخدادهای خوبی را بهمراه یک فراکسیون قوی رقم بزند.

وی اضافه کرد: اگر عزم کند و به مجلس بروند، قطعا رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان را خواهد داشت. با توجه به اثرگذاری‌ها، توانمندی‌ها و ارتباطات خوبی که جهانگیری دارد، این مبحث قطعا به سود اصلاح‌طلبان می باشد. به هر حال باید دید که جهانگیری بنا دارد در ۱۴۰۰ نقش‌آفرین باشد یا ۹۸٫