به گزارش خبرنما به نقل از ایرنا از پایگاه خبری “فلسطین الیوم”، عزام که در مراسم بزرگداشت شهید محمد علی الناعم سخن می‌گفت، تصریح کرد: موضع ما در واقع اجتهاد سیاسی است و جایز نیست که اجتهادات دیگر را کم ارزش جلوه دهیم، ما در عین حال به تمام کسانی که در انتخابات شرکت می‌کنند، احترام […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایرنا از پایگاه خبری “فلسطین الیوم”، عزام که در مراسم بزرگداشت شهید محمد علی الناعم سخن می‌گفت، تصریح کرد: موضع ما در واقع اجتهاد سیاسی است و جایز نیست که اجتهادات دیگر را کم ارزش جلوه دهیم، ما در عین حال به تمام کسانی که در انتخابات شرکت می‌کنند، احترام می‌گذاریم.

وی افزود: در عین حال ما به اجتهادی که کردیم، افتخار می‌کنیم، بدون آن که به فردی اهانت کنیم، چرا که همه ما در یک کشتی [فلسطین باشد] قرار داریم.

عزام تصریح کرد: شهدا جوهره تاریخ هستند که تاریخ ملت فلسطین را زینت بخشیده‌اند، کسانی که خداوند آنها را برگزیده است و از آنان به افراد زنده‌ای تعبیر فرموده که تا روز قیامت نزد خود زنده هستند و به آنان روزی می دهد.

عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین تصریح کرد: رفتن دونالد ترامپ عبرتی است که همگان بدانند، زور و قدرت هرگز نمی‌تواند حق را شکست دهد، به همین خاطر صاحبان حق نباید تسلیم شوند، بلکه همچنان باید به حقوق خود متعهد بمانند.

شیخ عزام اظهار کرد: جنبش جهاد اسلامی نمی‌تواند هویت و برنامه خود  را که جهاد و مقاومت تنها گزینه راهبردی برای جنبش وملت فلسطین است، تغییر دهد.

وی گفت: اسرائیل همه ابزارها را با حمایت طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به کار برد تا بتواند ملت فلسطین را به زانو درآورد و آن را شکست دهد، اما نتوانسته نام فلسطین را از میان بردارد.

شیخ عزام افزود: هرگز امت فلسطین تسلیم نخواهد شد و اراده ملت ما که خداوند آن را برای پاسداشت و حفظ مسجد الاقصی برگزیده است، درهم شکسته نمی‌شود.

“محمد اشتیه” نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین سوم بهمن اعلام کرد، فتح قصد دارد در انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین در ماه ژوئیه محمود عباس را نامزد کند.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) روز جمعه ۲۶ دی ماه با صدور بیانیه ای از صدور فرمان ریاستی «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای برگزاری انتخابات مجلس ملی، مجلس قانونگذاری و ریاست جمهوری استقبال کرد.

این انتخابات در سه مرحله برگزار خواهد شد. انتخابات مجلس قانونگذاری در روز ۲۲ ماه می ( ۱ خرداد) و انتخابات ریاست جمهوری در ۳۱ ژوئیه(۹ مرداد)   برگزار خواهد شد و چنانچه انتخابات مجلس قانونگذاری به مرحله

مجلس قانون‌گذاری فلسطین متشکل از ۱۳۲ نماینده است که از ۱۱۶ حوزه انتخابی در کرانه باختری و نوار غزه انتخاب می‌شوند.  تعداد اعضای این مجلس پس از بازنگری در قانون انتخابات فلسطین در ژوئن ۲۰۰۵ از ۸۸ به ۱۳۲ افزایش یافت و مقرر شد که نیمی از این کرسی‌ها بر پایه درصد تجمعی آراء هر حزب مشخص شود.

مجلس ملی فلسطین نیز نهاد قانون‌ گذاری سازمان آزادی‌ بخش فلسطین (ساف) است و اعضای کمیته اجرایی این سازمان را انتخاب می‌کند. جلسات این مجلس هر دو سال یک‌ بار برگزار می‌شود و مصوبات آن با اکثریت آراء در صورت حضور دو سوم اعضا در جلسه تصویب می‌شود.   این مجلس در حال حاضر ۶۶۹ عضو دارد و اعضای مجلس قانون‌ گذاری فلسطین به ‌طور خودکار عضو این مجلس نیز هستند.

طبق اساسنامه سازمان آزادیبخش فلسطین و توافق ملی،  انتخابات مجلس هر جا که ممکن باشد برگزار می‌شود.