به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، روزنامه گاردین در گزارشی نوشته است: “به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، روزنامه گاردین در گزارشی نوشته است: “در نقض واضح توافقات تجاری توسط ائتلاف سعودی- امارات، جنگ افزار ها و خودروهای سنگین زرهی، موشک اندازها و راکت اندازها، نارنجک و تفنگ های خریداری شده از شرکت […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، روزنامه گاردین در گزارشی نوشته است: “به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، روزنامه گاردین در گزارشی نوشته است: “در نقض واضح توافقات تجاری توسط ائتلاف سعودی- امارات، جنگ افزار ها و خودروهای سنگین زرهی، موشک اندازها و راکت اندازها، نارنجک و تفنگ های خریداری شده از شرکت های آمریکایی و اروپایی به دست جناح ها و گروه های محلی فرا رسیده است.

در میان خیز نگرانی های روزافزون بین المللی نسبت به استمرار بحران بشری در یمن، در گزارشی که از سوی محمد ابوالغیط، روزنامه نگار و نیز موسسه “گزارشگران عرب برای رونامه نگاری تحقیقی” (ARIJ) در میان خیز نگرانی های روزافزون بین المللی نسبت به استمرار بحران بشری در یمن، در گزارشی که از سوی محمد ابوالغیط، روزنامه نگار و نیز موسسه “گزارشگران عرب برای رونامه نگاری تحقیقی” (ARIJ) تهیه گردیده، به این مسأله اشاره شده که این جنگ افزار ها نه فقط به دست شبه نظامیان متحد با ائتلاف عربی می افتد لکن در اختیار گروه های حاشیه ای و دشمن هم قرار می گیرد که سرگرم نبردهای منطقه ای خود می باشند.

جزئیات این گزارش که در مستندی به زبان عربی با عنوان «مصرف کننده نهایی» پخش خواهد گردید، از هزاران آنالیز شبکه های پخش، رسانه های اجتماعی و گروه های اینترنتی بسته و علاوه بر این تحقیقی معطوف برای تعیین مبدأ این جنگ افزار ها حاصله است.

محمد ابوالغیط در این باره می گوید: در جایی که ما با سوءاستفاده استفاده کننده پایانی رو به رو گردیدیم، در پی توضیح از سوی کمپانی های تسلیحاتی و دولت هایی گشتیم که مجوز فروش این جنگ افزار ها به ائتلاف را صادر نموده بودند.

در مستند تهیه گردیده در این زمینه، ائتلاف سعودی، تأمین کنندگان جنگ افزار و دولت ها به نقض دائمی قوانین ذی ربط به این که چه کسی استفاده کننده پایانی جنگ افزار است، متهم شده اند. در سال ۲۰۱۶، شورای امنیت سازمان ملل هشداری را در پی مسیولیت پذیری ضعیف در قسمتی از کارهای ائتلاف عربی در یمن منتشر نموده و نگرانی خود را بابت تسلیحاتی که در بازار سیاه در دسترس می باشند، اعلام کرده است.

تاحالا هیچ مجازاتی برای چنین نقضی مدنظر داشته نشده است. مجوزها و گواهینامه ها برای این می باشند که آنهایی که به فروش جنگ افزار اقدام می کنند یا فروش جنگ افزار ها را مجاز می کنند باید مطمئن گردند که این جنگ افزار ها تنها باید توسط خریداری که آنان جنگ افزار را به آن به فروش رسیده اند، استفاده گردد و نباید به دیگری واگذار یا به فروش رسیده گردد.

این خبرنگار و تیم همراهش با گردآوری شواهدی ارزش چنین مجوزهای امضا شده توسط عربستان و امارات را زیر سؤال می برند.

بعد از انتشار شواهدی مبنی بر استفاده شبه نظامیان از تفنگ های ژ-۳ (G۳) که از طریق هواپیما در منطقه های حضور آنان به زمین انداخته شده بود، آلمان اولین کشور اتحادیه اروپا بود که به صورت رسمی این مسئله را در ارتباط با عربستان مطرح نمود.

در تعز که حضور نیروهای امنیتی دولتی به چشم نمی خورد، القاعده در شبه جزیره عرب به خوبی توانسته از خلاء موجود استفاده نماید. در ۲۰۱۶، این گروه تصویرهایی از دوئل در تعز را بر علیه حوثی ها منتشر نمود که در آن شبه نظامیان القاعده از مسلسل های MG۳ در ۲۰۱۶، این گروه تصویرهایی از دوئل در تعز را بر علیه حوثی ها منتشر نمود که در آن شبه نظامیان القاعده از مسلسل های آلمان استفاده می کردند.

ابوالغیط ادامه می دهد: ما توانستیم این تفنگ ها را که در اختیار یمنی ها در استان های متفاوت می باشند، رهگیری کنیم. یکی از نیروهای مقاومت در تعز به ما اظهار کرد که ارتش عربستان آنان را به متحدانش داده است. این تفنگ ساخته کمپانی Heckler & Koch است که مجوز ساخت و فروش و G۳۶ این تفنگ ساخته کمپانی را به عربستان داده است.

آلمان و بلژیک در حال حاضر از صادر کردن مجوز برای صادرات جنگ افزار به طرف های دخیل در جنگ یمن اجتناب کرده اند اما سایر کشورها من جمله انگلستان اتهامات در مورد نقض سامانه مجوز پایانی را رد می نمایند.

ابوالغیط می گوید: جناح بندی ها، تقسیمات و ترکیب گروه های متفاوت موجب شده تا وضعیت بخصوص در یمن متشنج باشد. از شروع جنگ یمن، دولت مورد پشتیبانی عربستان در یمن اقدام به وارد کردن نیروهای مقاومت مردمی به ارتش کرد که از آن میان میتوان به گردان های ابوالعباس اشاره نمود که به قسمتی از گردان ۳۵ زرهی در تعز مبدل شده است. با مسلح کردن این گروه ها، ائتلاف اقدام به نقض قوانین بین المللی، دامن زدن به درگیری ها در یمن و نقض حقوق بشر کرده است.

ابوالعباس در لیست گروه های تروریستی زیادی از کشورها من جمله عربستان است.

سرتیپ محمد المحمودی، مدیر پیشین تشکیلات امنیتی در تعز می گوید: اینکه نهادی که به عنوان سازمان تروریستی دسته بندی شده توسط همان کسانی که آنان را تشریح کرده اند مورد پشتیبانی قرار گیرد، امری عجیب است. . هیچ چیز تغییر نکرده است. جنگ افزار ها و پشتیبانی مالی مثل قبل به قوت خود باقی است.

این روزنامه نگار در ادامه می گوید: داده ها نشان می دهد که بین ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ عربستان و امارات ۲۶۰۰ خودروی ضد مین اوشکوش M-ATV از آمریکا خریده اند. در سال ۲۰۱۵، گروه ابوالعباس سه دستگاه از این خودروها را دریافت نمود بقیه این خودروها به دست گروه های دیگر یمنی یا حوثی ها افتاد.

در نوامبر ۲۰۱۶، یکی از رهبران بینادگرای معروف اسلامی در تعز یک خودروی مین روب Aardvark JSFU ساخت انگلستان دریافت نمود. تصویرهایی از این شخص سوار بر این خودرو در حالی منتشر گردیده که در روی بدنه خودرو نمادهای ارتش عربستان دیده می گردد.

در آوریل ۲۰۱۷، محققان تصویرهایی از یکی از نیروهای گردان ابوالعباس در تعز تصاحب کردند که نارنجک های ساخت سوئیس را در داخل جلیقه خود جاسازی می کند و عکسی هم در رسانه های اجتماعی در مه ۲۰۱۷ منتشز شد که سربازی را نشان می داد همان نارنجک را در دست دارد.

یکی از فرماندهان ابوالعباس در تعز به محققان نارنجک هایی را نمایش داد که از آنان استفاده می نماید. کمپانی جنگ افزار ها سازی سوئیسی RUAG کمپانی جنگ افزار ها سازی سوئیسی تایید کرد که این نارنجک ها قسمتی از محموله ای است که ۲۰۰۳ به امارات ارسال گردید.

در فوریه ۲۰۱۸، شبه نظامیانی که برای استقلال جنوب یمن می جگند، پرچم یمن جنوبی را بر روی خودروهای زرهی ساخت آمریکا و خودورهای زرهی انگلیسی برافراشتند. همین نیروها بعدا به نیروهای “العمالقه” مورد پشتیبانی امارات ملحق شده و ده ها خودوری زرهی MaxxPro همین نیروها بعدا به نیروهای “العمالقه” مورد پشتیبانی امارات ملحق شده و ده ها خودوری زرهی ساخت آمریکا دریافت نمودند. در سال ۲۰۱۴، امارات ۲.۵ میلیارد دلار برای خرید ۱۱۵۰ خودروی زرهی کایمن و ۳۳۶۰ خودروی MaxxPro ۵ میلیارد دلار برای خرید ۱۱۵۰ خودروی زرهی کایمن و ۳۳۶۰ خودروی از آمریکا هزینه کرد. این توافق دربردارنده یک بند مراقبت فناوری و مجوز استفاده کننده پایانی می گردید. تأمین کننده خودروهای کایمن در این خصوص، کمپانی BAE تأمین کننده خودروهای کایمن در این خصوص، کمپانی انگلستان بود؛ گرچه این قرارداد از طریق زیرمجموعه آن در تگزاس حاصل شده بود.

این خودروها در مورد ها مکرر در طرف های درگیر در جنگ یمن دیده شده و همین امر علت شکایت مقامهای ارتش یمن شده که بیان می کنند کمتر از گروه های مقاومت به آنان جنگ افزار داده شده است.

حوثی ها ماه پیش ویدئویی از جنگ افزار ها حاصله از نیروهای العمالقه نشان دادند که در میان این جنگ افزار ها، نارنجک های سوئیسی دیده می گردید.

احمد همیشه، هماهنگ کننده گروه کارشناسان شورای امنیت در یمن می گوید: از طریق مراجع باخبر گردیدیم که بعضی از نیروهای یمنی جنگ افزار هایشان را به فروش رسیده اند بویژه زمانیکه حقوق دریافت نکردند. جنگ افزار های میدان دوئل به بازارهای داخلی جنگ افزار می رسد امری که افزایش خطر حمله های تروریستی در جهان را در پی دارد.

وی اضافه می کند: با نظارت بر بازار سیاه متوجه گردیدیم علی رغم افزایش درخواست ها به سبب استمرار جنگ یمن، نرخ ها یا با ثبات بود و یا روند کاهشی داشته است؛   شاخصی دلواپس کننده.

ابوالغیط با استفاده از پیام های رمزی و مستعار برای دسترسی به شبکه های آنلاین فعال در تعز موفق به کشف یکسری کانال های تجارت غیرقانونی تسلیحاتی و یک شبکه وسیع فروش غیرقانونی جنگ افزار و سندسازی برای برندهای جدید تفنگ آلمانی به فروش رفته شده است.

آنان خود را خریداران حرفه ای نامیده و بیان می کنند اصالت آلمانی و شماره سریال جنگ افزار ها را  برای تأیید ارزش تایید می نمایند. در میان جنگ افزار های ایده ای Minimis  با مهر کارخانه فنلاندی FN Herstal  در میان جنگ افزار های ایده ای Minimis  با مهر کارخانه فنلاندی   بود.

ابوالغیط می گوید: تنها کشوری که تسلیحاتش به سمت یمن سرازیر نمی گردید، کانادا بود. اما این شرایط سال جاری میلادی تغییر کرد زمانیکه ارتش عربستان همراه با متحدین یمنی به صعده حمله کرد. فرمانده نیروهای یمنی در صعده در بعضی فیلم ها تفنگی ساخت کانادا در دست دارد. یک سرباز دیگر جنگ افزار تهاجمی آلمانی در دست دارد.

بین ژوئیه و اکتبر، خودروهای زرهی کانادایی Lav-۲۵ شش بار در کاروان های یمنی در حجه و صعده دیده گردیدند. در چند مورد دیگر هم کوشش هایی برای پاک کردن و حذف آرم ها و علامت های سعودی دیده شده است.

ابوالغیط با کمپانی ها و دولت هایی که در یافته هایش به آنان اشاره کرده ارتباط گرفته تا بپرسد چه اقداماتی باید بر علیه عربستان و امارات صورت گیرد. کمپانی H&K کمپانی جواب نداده و وزارت امور اقتصادی و انرژی آلمان نیز گفته که شواهد، در مورد اینکه این جنگ افزار ها صادراتی در یمن مورد استفاده قرار گرفتند، پذیرفتنی نیستند اما بر جدی گرفتن ارزیابی عدم تخطی تاکید کرده است. مقامهای بلژیک نیز اظهارنظر در مورد کمپانی FN Herstal مقامهای بلژیک نیز اظهارنظر در مورد کمپانی امتناع کرده اند.

در جواب به پرسش ها در مورد کمپانی های BAE و فرآورده ها Aardvark، ، دپارتمان تجارت بین الملل انگلستان گفته که برای صادرات مین روب ها مجوز لازم نیست.

کمپانی BAE نیز به درخواست برای پاسخگویی جواب نداده است.

گراهام جونز، ریاست کمیته های کنترل صادرات جنگ افزار انگلستان در این باره می گوید: مشکل کلیدی حضور ایران برای یمن است نه غرب، که چیزی جز یک دستورکار سیاسی در دست ندارد!.

کمپانی کانادایی General Dynamics نیز از اظهارنظر سر باز زد اما آلیسون لویس، یکی از سخنگوهای وزارت خارجه این کشور اظهار کرد که دولت قدرت کنسل یا تعلیق مجوزهای صادرات را دارد البته اگر آنان بفهمند که مجوز استفاده کننده پایانی نقض گردیده است.

دولت سوئیس نیز گفته که در مورد استفاده از جنگ افزار ها ساخت این کشور در یمن باخبر نبوده و باید این یافته ها را مورد ارزیابی قرار دهد. وزارت دفاع آمریکا نیز گفته که در پی تحقیق است. یکی از سخنگوهای پنتاگون اظهار کرد: دریافت کنندگان امکانات دفاعی آمریکا تعهدی را برای تعهد به الزامات استفاده کننده پایانی همان گونه که در قراردادها مذکور، امضا کرده اند. باید افزود که این مفاد و بندها طبق اغراض و طبق الزامات حقوقی، اغراض سیاست بیگانه و ارزش های ما مورد استفاده قرار می گیرند. “

انتهای پیام