‌به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، محمود باقری در جمع خبرنگاران افزود: جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین با هدف معرفی فرهنگ غنی و رسوم و مناسک مردم عشایر ایران زمین به گردشگران، شهروندان به ویژه جوانان برگزار می‌گردد. وی بیان کرد: پنجمین جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین در تیرماه امسال از شانزدهم […]

‌به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، محمود باقری در جمع خبرنگاران افزود: جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین با هدف معرفی فرهنگ غنی و رسوم و مناسک مردم عشایر ایران زمین به گردشگران، شهروندان به ویژه جوانان برگزار می‌گردد.

وی بیان کرد: پنجمین جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین در تیرماه امسال از شانزدهم تا بیستم تیرماه به مدت پنج روز در پارک ولایت یاسوج برگزار می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: این جشنواره تمام فرهنگ مادی و غیرمادی عشایر را در محورهای مختلفی به نمایش خواهد گذاشت.

باقری عنوان کرد: در این جشنواره گروه‌هایی که از استان‌های مختلف شرکت خواهند داشت در محورهایی همچون نمایش نوع سرپناه‌های عشایری، پخت انواع غذاهای محلی، نوع پوشش مردم عشایر، ادبیات و موسیقی عشایر به رقابت می‌پردازند.

وی گفت: بازی‌های محلی، قصه خوانی و شاهنامه خوانی به عنوان اوقات فراغت مردم عشایر، شیوه برگزاری مناسبات و مناسک عشایری و چگونگی برگزاری جشن‌ها و عزاداری‌ها و نوع پوشش مناسب در هریک از این آئین‌ها، از جمله محورهای رقابتی در جشنواره ملی فرهنگ عشایر خواهند بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اهمیت فرهنگ مادی عشایر به عنوان هنر، معیشت و راهی برای تبادلات فرهنگی و اقتصادی خاطر نشان کرد: صنایع دستی عشایر، سوغات و فراورده‌های دامی عشایر نیز در این جشنواره به نمایش گذاشته خواهد شد.

باقری بیان کرد: مدرنیته و زندگی در جوامع شهری سبب شده بسیاری از جوانان با آداب و رسوم گذشته آشنایی لازم را نداشته باشند.

وی افزود: این جشنواره برای قشر جوان فرصتی را محیا می‌کند تا با فرهنگ غنی عشایر و گذشتگان و همچنین اصالت خویش آشنا شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: این جشنواره فرصتی را فراهم خواهد آورد تا گردشگرانی که به یاسوج سفر می‌کنند با حضور در این جشنواره با فرهنگ عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد و سایر مناطق مختلف ایران زمین آشنا شوند.

باقری اضافه کرد: رونق صنعت گردشگری در استان، اولین اولویت این اداره کل است.

وی گفت: جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین سبب شناخته شدن استان در سطح کشور و رونق گردشگری در استان می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: حضور ۱۵ استان کشور در ادوار گذشته این جشنواره نشان از تأثیرگذاری بالای این رخداد فرهنگی مهم در سطح کشوراست.

باقری بیان کرد: برای برگزاری پرشور این جشنواره نیاز به تعامل دستگاه‌های مختلفی همچون سازمان شهرداری، امور عشایر، برنامه بودجه و کارگروه گردشگری استان وجود دارد.

وی اضافه کرد: امیدواریم همچون سالیان گذشته به منظور برگزاری هرچه با شکوه‌تر جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین، همه دستگاه‌ها همکاری لازم را به عمل آورند.

انتهای پیام