محمدجواد ظریف در این توییت، هفت عکس منتشر نموده که دربردارنده یک سند دیوان بین المللی دادگستری، دو گزارش خبری از نیویورک تایمز و گاردین و متن چهار نامه در مورد تأثیرات تحریم های آمریکا در روند واردات داروست. اولین سندی که ظریف منتشر نموده، قسمتی از یک سند دیوان بین المللی دادگستری هست که […]

محمدجواد ظریف در این توییت، هفت عکس منتشر نموده که دربردارنده یک سند دیوان بین المللی دادگستری، دو گزارش خبری از نیویورک تایمز و گاردین و متن چهار نامه در مورد تأثیرات تحریم های آمریکا در روند واردات داروست.

اولین سندی که ظریف منتشر نموده، قسمتی از یک سند دیوان بین المللی دادگستری هست که در آن آمده: «۸۹. علاوه بر این، این دیوان به این مبحث اشاره دارد که هرچند واردات مواد غذایی و مواد و وسایل پزشکی اساساً از تحریم های آمریکا معاف شده اما به نظر می آید از زمان اعلام تدابیر جدید از سوی آمریکا عملا شرکت ها و اتباع ایرانی برای دسترسی به مواد غذایی، وسایل و امکانات پزشکی بیشتر از پیش دچار مشکل شده اند. در این زمینه دیوان ملاحظه کرده هست که بنابراین ی این تدابیر، بعضی بانک های بیگانه مشخص از توافقات مالی خارج شده یا همکاری خود با بانک های ایرانی را به تعلیق درآورده اند. بعضی از این بانک ها علاوه بر این از پذیرش تراکنش یا عرضه خدمات ذی ربط اجتناب کرده اند. به این ترتیب به وسیله این تدابیر ]آمریکا[ شرایط برای ایران و شرکت ها و اتباع ایرانی که در تراکنش های مالی بین المللی دخیل هستند، اگر نگوییم غیر ممکن، بسیار دشوار شده هست؛ تراکنش هایی که به آنان اذن ی خرید کالاهایی که اساساً مشمول ]تحریم ها[ به این ترتیب به وسیله این تدابیر نمی گردند.»

سند منتشر گردیده از دیوان بین المللی دادگستری

»ظریف در این توییت علاوه بر این به گزارش خبرنما به نقل از ی از «نیویورک تایمز» در یازدهم نوامبر با این تیتر که «همزمان با تشدید تحریم های آمریکا، ایرانی ها ترس کم بودن دوا دارند» اشاره کرده که در متن آن آمده هست: «زمانی که علیرضا کریمی در مورد کوشش خود برای تهیه قرص های دیازوکسایدی که پدرش برای کاهش سطح انسولین و مقابله با سرطان پانکراس احتیاج داشت، گفت وگو می کرد، استیصال در صدای او معلوم بود. این دوا باید وارد گردد و تا مدتی قبل مشکلی در این زمینه وجود نداشت اما در سه ماه پیش آقای کریمی نتوانسته هست آن را هیچ جا پیدا نماید و تنها یک بسته از آن باقی مانده هست.»

»وزیر امور خارجه ایران، قسمتی از گزارشی از «گاردین» را نیز که در تاریخ دوم نوامبر منتشر گردیده هست، در توییت خود بازنشر کرده هست با عنوان «آمریکا جلوی اروپایی ها را برای حاصل شدن اطمینان از معافیت غذا و دوا از تحریم ها می گیرد». در متن این گزارش آمده هست: «سفیران انگلیس، فرانسه و آلمان به صورت مشترک می کوشند آمریکا را در زمینه چگونگی حاصل شدن اطمینان از تأمین نیازهای بشری راضی کنند. به گفته دیپلمات های نزدیک به گفتگوهای، دولت های اروپایی تاحالا موفق نشده اند که دولت ترامپ را برای ضمانت صادرات مواد غذایی و دارویی بنیادی به ایران بعد از اعمال تحریم های هفته ی آتی راضی کنند.»

گزارش های منتشر گردیده در نیویورک تایمز و گاردین

او در این توییت علاوه بر این نامه های دریافتی از چهار شرکت دارویی به اسامی «Roquette»، «JRS Pharma»، «Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A» و «Getinge» »Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.

در متن اولین نامه با مبحث «توقف فروش Roquette A» را خطاب به مشتریان ایرانی آنان منتشر نموده هست. به ایران» آمده هست: «ما این نامه را برای اعلام این مبحث به شما می نویسیم که شرکت روکت و واحدهای منسوب به آن بدین وسیله تمام تعاملات تجاری و فروش به ایران، شرکت ها و اتباع آن را چه مستقیم و چه غیرمستقیم متوقف می کنند.

در متن نامه ی بعدی که از سوی شرکت «JRS Pharma» با عنوان «بیانیه ی کنسل L/C» خطاب به شرکت ایرانی «البرز دارو» منتشر گردیده، آمده هست: «ما عمیقاً متأسفیم که باید به شما اطلاع دهیم مجبوریم از شما خواهش کنیم L/C ILC۱۰۰۱/۹۷۴۰۱۳۲۱ این تصمیم بنابراین آنچه جدیدا از سوی ایالات متحده آمریکا اعلام شده، اتخاذ می گردد و در حالتی که از طرف ما مورد توجه قرار نگیرد، انتظار می رود تأثیرات منفی روی تعاملات ما با آمریکا داشته باشد». با توجه به شرایط سیاسی رخ داده که خارج از کنترل ماست، بانک های ما دیگر توان ندارند پرداخت های ذی ربط به تجارت با ایران را قبول کنند. امید داریم در آینده بتوانیم با شرکت محترم شما تجارت خود را از سر گیریم.»

متن نامه های شرکت های دارویی بیگانه خطاب به مشتریان ایرانی

در متن نامه سومی که ظریف منتشر نموده، شرکت «Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A» A» خطاب به «شیما خاجی»، مدیر سفارشات و خریدهای شرکت البرز دوا نوشته هست: «بسیار متأسفیم که به شما اطلاع دهیم در اثر تنگنا های شدید موخر در همکاری با کشور شما، قادر نخواهیم بود به فروش فرآورده ها خود از تاریخ ۲۰۱۸/۸/۱ ادامه دهیم.»

نامه چهارمی منتشرشده در توییت ظریف از سوی شرکت «Getinge» امید داریم که وضع در آینده خوب تر گردد. »» خطاب به «الهام اوراک، شاهرخ فاتحی، خانم جیرانی، میشل کومارموند، انیس کارا، بابک رَشنَوَدی و آندرس نیلسون» نوشته شده که در متن آن آمده هست: «با توجه به تحریم های مضاعف بر علیه ایران، ما توسط بخش توصیه ها باخبر شده ایم که مجاز به همکاری در هیچگونه تجارتی با مشتریان ذی ربط به ایران نیستیم. »

متن نامه های شرکت های دارویی بیگانه خطاب به مشتریان ایرانی

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، محمدجواد ظریف در متن این توییت خود نوشته هست:

«- تمامی تحریم هایی که دوباره از سوی آمریکا اعمال می گردند، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد هست.

نیت به قحطی کشاندن جامعه غیرنظامی، جنایت بر علیه بشریت هست

دیوان بین المللی دادگستری پیش تر ادعای پامپئو در مورد معافیت های بشردوستانه را زیر سؤال برد.

– ما به کاوش کردن وضع ادامه خواهیم داد و در صورت واقع شدن هرگونه تغییر، اطمینان می دهیم که شما را در جریان قرار خواهیم داد.»

– گزارش های مبتنی بر حقیقت رسانه های غربی و نامه های ضمیمه شده نشان می دهد که چه کسی کذب می گوید. »ظریف پیش تر در توییت دیگری نوشته بود: «پامپئو این شجاعت را دارد که تهدید به جنایت ضدبشری بر علیه شهروندان عادی ایرانی کند و پس از ان رسانه ها را به علت نقل سخن های خودش مورد هجمه قرار می دهد. او باید یا سخن هایی را که خودش می زند قبول داشته باشد یا سخن هایی را که آمریکا می گوید رد کند.»

هر دو با هم امکان ندارد.

»مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا قبل از این در اظهاراتی بر علیه محمدجواد ظریف با متهم نمودن وی به کذب پراکنی، مدعی شده بود که آمریکا هرگز غذا و دوا را هدف تحریم های خود بر علیه ایران قرار نداده هست.

ایسنا – توحید اسدی، سعید خدابخش

انتهای پیام