ایران ورزشی: برای مقدمه، بد نیست یک چرتکه بیندازیم و نگاه کنیم پرسپولیس از هر بازی و هر مرحله‌ی لیگ قهرمانان ۲۰۱۸ چقدر درآمد داشته. از آنجا که ای‌اف‌سی برای هر بازی در فاز گروهی ۳۰ هزار دلار کمک هزینه عزیمت و میزبانی به تیم‌ها پرداخت می‌کند، پرسپولیس ۱۸۰ هزار دلار از این راه به […]

ایران ورزشی: برای مقدمه، بد نیست یک چرتکه بیندازیم و نگاه کنیم پرسپولیس از هر بازی و هر مرحله‌ی لیگ قهرمانان ۲۰۱۸ چقدر درآمد داشته. از آنجا که ای‌اف‌سی برای هر بازی در فاز گروهی ۳۰ هزار دلار کمک هزینه عزیمت و میزبانی به تیم‌ها پرداخت می‌کند، پرسپولیس ۱۸۰ هزار دلار از این راه به دست آورده.

این اما انتهاء حساب و کتاب‌های پرسپولیس و کنفدراسیون فوتبال قاره آسیا در مرحله‌ی گروهی نیست چون که قرمزها بابت صدرنشینی در گروه سوم هم ۲۰۰ هزار دلار پاداش گرفتند تا درآمدشان از فاز گروهی به ۵۹۰ هزار دلار برسد. در حقیقت رقمی که تیم برانکو در شش بازی مرحله‌ی گروهی اکتساب کرد، چیزی نزدیک به بیست درصد از کل بودجه یک سال باشگاه پرسپولیس بود.

در یک‌هشتم پایانی قرمزها ۶۰ هزار دلار برای عزیمت به امارات و میزبانی از الجزیره گرفتند و پاداش صعودشان هم ۱۰۰ هزار دلار بود. هزینه‌ی عزیمت و میزبانی در مرحله‌ی یک‌چهارم پایانی همان ۳۰ هزار دلار برای هر بازی بود اما پاداش صعود به ۱۵۰ هزار دلار افزایش پیدا نمود.

پرسپولیس که تا پیش از فاز یک‌چهارم پایانی ۷۵۰ هزار دلار از لیگ قهرمانان درآمدزایی کرده بود، با صعود به نیمه‌نهایی این رقم را تا ۹۶۰ هزار دلار زیاد کرد و حتی اگر در همین فاز حذف می‌شد، با بیشتر از یک میلیون دلار به خانه برمی‌گشت.

پرسپولیس اما به فینال رفت تا گذشته از ۶۰ هزار دلاری که بابت عزیمت به دوحه و پس از آن میزبانی از السد دریافت کرده بود، ۲۵۰ هزار دلار هم بابت صعودش پاداش بگیرد.

قهرمانی در قاره آسیا می‌توانست درآمد پرسپولیس از لیگ قهرمانان را ۴ میلیون دلار افزایش بدهد اما قرمزها نایب‌قهرمان گردیدند و گذشته از ۱۲۰ هزار دلاری که بابت عزیمت به ژاپن و میزبانی از بازی بازگشت فینال عایدشان می‌شود، باید در انتظار یک پاداش ۲ میلیون دلاری باشند.

کنکاش‌های‌مان به اینجا رسید که مسیولیت جابه جایی پاداش‌های دلاری ای‌اف‌سی به باشگاه پرسپولیس را چند واسطه‌ی ایرانی مقین مالزی به عهده گرفته‌اند و البته باید نگاه کنیم این واسطه‌ها قانونی می باشند یا غیرقانونی. قانونی بودن آنان یعنی می‌توانیم آسوده‌خاطر باشیم که پرسپولیس دلارهایش را با کمک وزارت امور خارجه و سفارت ایران در کوالالامپور دریافت کرده و می‌کند.

در غیر اینصورت، باشگاه قسمتی از درآمدش را به عنوان فایده ای که واسطه‌های غیرقانونی می‌برند، از دست خواهد داد که البته خود پرسپولیسی‌ها مصرانه می‌گویند این پول را بدون واسطه دریافت خواهند کرد. »

پیش‌تر شنیده بودیم به علت تحریم‌ها و همین‌طور محدودیت‌هایی که در نقل و جابه جایی ارز وجود دارد، کنفدراسیون فوتبال قاره آسیا پاداش‌های پرسپولیس را در چند فاز و هر بار ۲۰۰ – 300 هزار دلار پرداخت خواهد کرد اما از طریق کدام بانک وقتی باشگاه نه در ایران حساب ارزی می‌تواند داشته باشد و نه در مالزی حساب بانکی دارد؟

»پاسخ‌مان را اندکی پیش از مدیرعامل گرفتیم که می‌گفت نماینده‌اش را برای دریافت پول از ای‌اف‌سی به کوالالامپور می‌فرستد و اکنون امیرعلی حسینی در قامت مدیر امور بین‌الملل باشگاه پرسپولیس صحبت‌های وی را تکمیل می‌کند: «با توجه به اینکه زمان بسیاری از فینال نگذشته، مدیرعامل باشگاه هنوز دستوری برای دریافت پاداش‌ها نداده‌اند اما کمیته مالی باشگاه نزدیک‌ترین و خوب ترین راه را برگزیده که دریافت پاداش‌ها به طور دستی و نقدی هست.»

»می‌خواهیم خوشبین باشیم و ادعای پرسپولیسی‌ها را باور نماییم اما این را هم می‌دانیم که طبق سامانه بانکداری جهانی، پرداخت و دریافت پول به طور دستی غیرممکن هست! این ممنوعیت، دو مرتبه ما را می‌برد به اوائل بحث که پرسیدیم پرسپولیس پاداش‌های آسیایی‌اش را چگونه از ای‌اف‌سی دریافت خواهد کرد و آمدیم به همان واسطه‌ها.

باشگاه اما همچنان اصرار دارد که باور نماییم پول‌هایش را نقدی تحویل گرفته و در تایید ادعای خود، می‌گوید که از پاداش‌های مراحل قبلی چیز بسیاری طلب ندارد: «الان منحصرا پاداش‌های فینال مانده. از پاداش‌های مراحل پیش از فینال هم تقریبا نصفِ پول‌مان را گرفته‌ایم و همه را دستی گرفته‌ایم.

هر بار نماینده‌ باشگاه را فرستادیم و پول را دریافت نمودیم. این بار هم برنامه‌مان همین هست اما باید در انتظار باشیم تا ای‌‌اف‌سی به باشگاه اطلاع بدهد که پاداش‌ها مهیاست.

ای‌اف‌سی همه‌ی این ملاحظات را در نظر می‌گیرد و وقتی به ما اعلام نماید که پاداش‌ها مهیاست، نماینده‌ی باشگاه نظیر دفعات قبل برای دریافت پول به مالزی می‌رود.»