به گزارص گروه سیاسی خبرگزاری برنا، این خبرگزاری نوشت: «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه پیشین آمریکا گفته است که یکبار وقتی برای صرف شام به رستورانی در واشنگتن رفته، متوجه شده است که همتای مکزیکی او در حال شام خوردن با «جرد کوشنر» داماد و مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکاست. وزیر خارجه پیشین آمریکا به […]

به گزارص گروه سیاسی خبرگزاری برنا، این خبرگزاری نوشت: «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه پیشین آمریکا گفته است که یکبار وقتی برای صرف شام به رستورانی در واشنگتن رفته، متوجه شده است که همتای مکزیکی او در حال شام خوردن با «جرد کوشنر» داماد و مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکاست.

وزیر خارجه پیشین آمریکا به موردی دیگر از اقدام های پشت پرده کوشنر اشاره کرد و گفت که او و جیمز متیس وزیر وقت دفاع ترامپ وقتی از قصد عربستان و سعودی و امارات متحده عربی برای محاصره اقتصادی قطر آگاه شده اند، فهمیده اند که کوشنر و استیو بنن دیگر مشاور ترامپ پیشتر از این موضوع خبر داشته اند.

به نوشته رویترز، تیلرسون این اتفاقات شرم آور را ماه گذشته در یک مصاحبه غیر علنی ۷ ساعته در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا تعریف کرده و این خبرگزاری به متن این شهادت دهی دست یافته است.

براین اساس، متن این مصاحبه نشان می دهد که دوره وزارت خارجه ۱۳ ماهه تیلرسون که یکی از کوتاهترین موارد در تاریخ آمریکا بوده، مملو از اختلافات علنی با ترامپ و حذف شدن وی از مباحث اصلی کاخ سفید بوده است.

وزیر خارجه پیشین آمریکا در این مصاحبه همچنین گفته که ترامپ نامنظم است و علاقه به خواندن ندارد؛ به طوری او مجبور بوده همواره توضیحات کوتاه و شفاهی به او بدهد. تیلرسون گفت: مجبور بودم با این واقعیت کنار بیایم که فایده ندارد به او بگویم که مثلاً این مقاله خواندنی است.

وی درباره دیدار کوشنر با «لوئیس ویدگارای» وزیر خارجه وقت مکزیک گفت که وقتی وارد رستوران واشنگتن شده، صاحب این رستوران به او گفته است اگر می خواهد به وزیر خارجه مکزیک خوش آمد بگوید، او در میزی در انتهای رستوران نشسته است.

تیلرسون همچنین گفت این موضوع که کوشنر و بنن پیش از آنکه وزیران خارجه و دفاع آمریکا در جریان محاصره قطر قرار بگیرند، از این موضوع خبر داشته اند او را عصبانی می کند.

وی همچنین به روابط کوشنر با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و سفرهای گاه و بیگاه داماد به ترامپ به خاورمیانه بدون مشورت با وزارت خارجه آمریکا اشاره کرد و گفت که این موضوع را با وی در میان گذاشت، اما تغییر در رفتار او ایجاد نشد.

تیلرسون که اولین وزیر خارجه ترامپ بود، سال گذشته در اقدامی ناگهانی کنار گذاشته شد و اخراجش ازسوی رئیس جمهوری آمریکا از طریق توئیتر علنی شد. ترامپ سپس در پیام های توئیتری دیگری تیلرسون را «تنبل» و «احمق» خواند.