آفتاب نیوز : به نظر نمی رسد که بازی به سود عزت الله ضرغامی، رئیس پیشین صداوسیما پیش رفته باشد. رسانه ها دیروز درج کردند که خبرنگاران در حاشیه مراسم تجدید میثاق اعضای هیئت دولت با آرمان های امام باخبر گردیدند به دنبال مشاجره موخر عزت الله ضرغامی با ریاست جمهور در جلسه موخر شورای عالی […]

آفتاب نیوز : به نظر نمی رسد که بازی به سود عزت الله ضرغامی، رئیس پیشین صداوسیما پیش رفته باشد. رسانه ها دیروز درج کردند که خبرنگاران در حاشیه مراسم تجدید میثاق اعضای هیئت دولت با آرمان های امام باخبر گردیدند به دنبال مشاجره موخر عزت الله ضرغامی با ریاست جمهور در جلسه موخر شورای عالی انقلاب فرهنگی، او از سوی دفتر یکی از مسئولین از ادامه حضور در نشست ها شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای سایبری منع شده هست. این خبر اما آخر دیشب از سوی همان خبرنگار تکذیب گردید. ماجرا اما پیچیده تر از یک خبر و تکذیب آسان بود. از پیش از ظهر که خبر ممنوعیت حضور ضرغامی دست به دست گردید چند ساعتی هیچ خبری از تکذیبیه نبود و خود ضرغامی هم عجله ای برای اظهار نظر و تکذیب به خرج نداد.
خبری که ابتدا در مورد ممنوعیت حضور ضرغامی منتشر گردیده بود از این قرار بود که دستاویز درگیری لفظی ضرغامی و روحانی اعتراض ضرغامی به اظهارات اخیر حسن روحانی در مورد فیلترینگ و حجاب بوده هست. این در حالی هست که خود ضرغامی پیشتر در مورد فیلترینگ بیان کرد: «اینکه دو قوه با هم دعوا دارند یا قوه مقننه باید قانون بگذارد، خب بروند با هم حل نمایند. به چه سبب اختلافات را به میان مردم می کشند؟!». محمد ایمانی، دبیر سیاسی کیهان نوشته هست: «ضرغامی در جلسه موخر شورای عالی فضای سایبری به بعضی هنجارشکنی ها توسط آقای روحانی اعتراض کرده هست. ضرغامی گفته این سخن ها چه بود که شما در مورد حجاب و فضای سایبری و فیلترینگ در وزارت ارتباطات گفتید؛ بعضی از این اظهارات جعلی و بعضی دیگر معارض ارزش های اسلامی و انقلابی هست؟ انتقاد ضرغامی، به روحانی برخورده و با عصبانیت و عصبانیت گفته؛ من نباید به شما جواب بدهم، پاشو برو بیرون! ضرغامی هم جواب داده که شما توان ندارید اعضای شورا را بیرون کنید. پس از ان روحانی که انتظار قاطعیت و صراحت از ضرغامی را نداشته، از جلسه بیرون رفته و به انتقاد ضرغامی که اعتراض بعضی دیگر از اعضا هم بوده، جواب نداده است». علی نادری، سردبیر پیشین سایت رجانیوز هم در ادامه مثل روایت ایمانی را نقل کرده با این تفاوت که به نوشته نادری «روحانی می گه تا ضرغامی تو جلسه باشه من شرکت نمی کنم». در همین باره عبدالله گنجی، مدیرمسئول روزنامه جوان با انتقاد از موضع ضرغامی در کانال خود درج کرد: «شأن حقوقی ریاست جمهور (هرکس که باشد) از ملت و نظام هست. نباید در جمع زیردست یا وقتی که مدیر جلسه هست، چشم درچشم یا انگشت در چشم و دوبه دو تا مرز شکستن او پیش رفت، اشتباه هست. نگوییم این روحانی با اون موضع های حقش هست. شأن حقوقی ارجح هست.
حسن روحانی در جمع مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد حجاب بیان کرد: «متأسفانه در مساله حجاب، اول از زن آغاز می کنیم؛ در حالی که قرآن ابتدا مرد را از نگاه هرز دور می کند اما ما می رویم و به علت حجاب دخترهای و بانوان را دستگیر می کنیم». ریاست جمهور در همین جلسه صریحا سیاست مسدودسازی شبکه های اجتماعی و وب سایت ها را اشتباه دانسته و بیان کرد: «باید بپذیریم که اشتباه کردیم. نگاه کردیم که بعد از فیلتر هر امکانی، فیلترشکن آن ایجاد شد». ضرغامی درحالی معترض اظهارات روحانی در مورد فیلترینگ هست که خودش در شبکه های اجتماعی سخن های دیگری می زند و چهره دیگری از خود نشان می دهد. به طور مثال گفته هست: «فیلترینگ در فضای سایبری صورت مساله ما نیست و پیام رسان های داخلی به پشتیبانی دولت احتیاج دارند. در حقیقت اگر پیام رسانان داخلی فعال و نیرومند باشند، وجود صدها و هزاران پیام رسان بیگانه اشکال ندارد». ی یا با بیان اینکه فضای سایبری به سبب در دسترس بودن اطلاعات موردنیاز و اثرگذاری بر افکار عمومی ارزش بسیاری دارد، گفته هست: «فیلترینگ پاک کردن صورت مساله و کاری حاشیه ای هست!».
ضرغامی حتی فیلترشدن تلگرام را هم گردن روحانی انداخته و بیان کرد که تلگرام به فرمان روحانی فیلتر گردید؛ درحالی که در همان رخدادهای دی ماه ۹۶ هم که تلگرام به طور موقت فیلتر شده بود، به فرمان روحانی دوباره برطرف فیلتر گردید.خبرگزاری ایسنا نوشته هست فیلترینگ موقت تلگرام و بعضی تنگنا هایی که به درخواست بعضی نهادها در دو هفته گذشته اعمال شده بود، به فرمان ریاست جمهور به طورکامل برداشته گردید؛ گرچه در نهایت به فرمان نهاد قضائی فیلتر گردید.
احمد مازنی، نماینده مردم تهران و عضو حقوقی شورای عالی فضای سایبری در اظهار کرد وگو با ایرنا در مورد حواشی جلسه موخر شورای عالی فضای سایبری گفته هست: «اینها سوءتفاهماتی هست که گاهی ایجاد و بعد حل می گردد. گاهی امکان دارد در این نشست ها اظهار کرد و گوها حالت تند به خود گیرد. وقتی طلبه ها باهم بحث می کنند، گاهی بسیار تند می گردند اما بعد از انتهاء بحث می نشینند و باهم چای می خورند».
ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در جواب به این سوال که «آیا ضرغامی از حضور در نشست ها آینده منع شده هست؟»، اظهار کرد: من چون در جلسه نبودم، پیامدهای آن را نمی دانم اما چون در نشست ها شورای عالی فضای سایبری و شورای عالی انقلاب فرهنگی هستم، این بحث ها همیشه هست. اینها مباحث طلبگی هست و امکان دارد گاهی لحن تند گردد. مازنی علاوه بر این در مورد صحت ترک جلسه شورای عالی فضای سایبری از سوی حسن روحانی اظهار کرد: «مباحثه های طلبگی همین هست. ان شاءالله این مساله حل می شود». عزت الله ضرغامی در این سال ها به اشکال متفاوت علیه حسن روحانی موضع گرفته هست اما شاخص ترین موضع تقابلی او با حسن روحانی به زمانی بازمی گردد که رئیس صداوسیما بود و بر سر مجادله انتخاب مجری یک ساعت حسن روحانی را به گفته خودش در دکور معطل گذاشت. ضرغامی به «شرق» بیان کرد که به حسن روحانی گفته هست: «من باید بگویم کدام مجری با شما اظهار کرد وگو کند».
خیز تکذیب
ضرغامی که دست به توییتش خوب هست، در فاصله انتشار خبر ممنوعیت حضور او در دو شورای عالی تا لحظه تهیه این گزارش منحصرا یک توییت آن هم برای تسلیت درگذشت محمدنبی حبیبی درج کرد (یک روز بعد از درگذشت او). علی رغم این دیشب تسنیم نخستین خبرگزاری ای بود که این خبر را تکذیب نمود. تیتر این خبرگزاری «تکذیب ادعای منع حضور ضرغامی در نشست ها شوراهای عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی» بود. جالب آنکه این خبر طبق توییت یک روزنامه نگار بنا شده بود. بعد از این بود که خیز تکذیب ها از سوی رسانه های اصول گرا به راه افتاد؛ موجی که البته مرجع های موثقی نداشت. بعد این خیز بود که خبرگزاری «جماران» خبر اولیه ای که خود منتشر کرده بود را تکذیب کرد. اکنون باید در انتظار ماند و دید تبعات درگیری ضرغامی و رئیس جمهوری در آینده چگونه خود را نشان خواهد داد.
مرجع: شرق