روزنامه شرق درج کرد: در میان نام های مطرح‌شده برای پنج کاندیدای پایانی شورای شهر تهران به نظر می‌رسد، محسن هاشمی‌رفسنجانی، عباس آخوندی، برنده حناچی، سیدکامل تقوی‌نژاد و سمیع‌الله حسینی‌مکارم‌ شانس بیشتری برای رسیدن به دور انتهایی دارند. محمد علیخانی، ریاست کمیسیون عمران شورای شهر تهران، گفته هست به نظر می‌رسد آقایان محسن هاشمی‌رفسنجانی، عباس […]

روزنامه شرق درج کرد: در میان نام های مطرح‌شده برای پنج کاندیدای پایانی شورای شهر تهران به نظر می‌رسد، محسن هاشمی‌رفسنجانی، عباس آخوندی، برنده حناچی، سیدکامل تقوی‌نژاد و سمیع‌الله حسینی‌مکارم‌ شانس بیشتری برای رسیدن به دور انتهایی دارند.

محمد علیخانی، ریاست کمیسیون عمران شورای شهر تهران، گفته هست به نظر می‌رسد آقایان محسن هاشمی‌رفسنجانی، عباس آخوندی و سیدکامل تقوی‌نژاد شانس بیشتری دارند.

بر همین اساس می‌توان اظهار کرد محسن هاشمی‌رفسنجانی یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها برای تصدی پست شهرداری تهران هست. محسن هاشمی هم سال‌ها پیشینه مدیریت مستقیم در حوزه شهری و به‌خصوص حمل‌و‌نقل شهری -مترو- را دارد و هم از پیشینه سیاسی شناخته‌شده‌ای بهره مند هست.

پاشنه آشیل هاشمی در این راه را می‌توان ریاست او بر شورای پنجم شهر تهران دانست؛ چراکه بخش عمده‌ای از نمایندگان شورای شهر تهران، مخالفت خود را با حضور هاشمی در شهرداری عنوان کرده‌اند و دلیلشان از‌دست‌رفتن یکپارچگی در شورای شهر هست.

گزینه دیگری که چندین روز هست بحث در مورد بخت او برای رسیدن به سمت شهرداری زیادتر و زیادتر می‌شود، عباس آخوندی ۶۱ ساله، وزیر سابق راه دولت روحانی هست که همین چند روز قبل از سمت خود کناره گیری داد و از دولت کنار کشید. آخوندی نظریاتی در راستای مباحث مربوط با معماری و ساختار شهری دارد که با عنوان «توسعه شهری در تفکر ایران‌شهری» تاحالا در مورد آنان مقالات، سخنرانی‌ها و همایش‌هایی نیز برگزار کرده هست.

گزینه دیگری که طبق شنیده‌ها شانس رسیدن به لیست پنج‌نفره را دارد، سیدکامل تقوی‌نژاد، معاون کنونی وزیر امور اقتصادی و دارایی و ریاست کل سازمان امور مالیاتی کشور هست که با ارزیابی رسانه‌ها و واکنش‌ها و تحلیل‌ها در حوزه اجرائی مربوط با مدیریتش، به نظر می‌رسد عملکردی موفق در سازمان تحت امر خود داشته هست.

با‌این‌حال، بی‌ارتباطی حوزه تخصصی و اجرائی تقوی‌نژاد با مدیریت شهری را باید یکی از نقاط ناتوانی و موانع او در راه رسیدن به شهرداری تهران دانست. تقوی‌نژاد البته بین گزینه‌های دارای شانس، سن‌و‌سال جوان‌تری دارد و بین دیگر گزینه‌ها که همه اغلب سن بالایی دارند، این مزیت می‌تواند برای او مثبت باشد.

دو گزینه دیگری که به نسبت شانس بیشتری برای رسیدن به لیست پنج‌نفره دارند، از دل شهرداری می‌آیند؛ یکی برنده حناچی و دیگری سمیع‌الله حسینی‌مکارم هست. حناچی هم مثل تقوی‌نژاد متولد ۴۳ هست؛ اما برخلاف او، در راستای مدیریت شهری و شهرسازی سال‌های سال تجربه و پیشینه دارد.

او همین الان هم معاون فنی شهرداری تهران هست و قبل از این دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و معاون معماری و شهرسازی وزیر راه در دولت یازدهم بود. تخصص حناچی نیز مربوط با حوزه کاری‌ اوست و دانش‌آموخته معماری از دانشگاه تهران و فارغ‌التحصیل دکترای تخصصی مرمت شهری و باززنده‌سازی شهرهای تاریخی هست.

حسینی‌مکارم نیز معاون امور مالی محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران، بود که بعد از استعفای او به‌عنوان جانشین مدتی کوتاه سرپرست و سکان‌دار شهرداری تهران بود. شنیده‌ها بیانگر از ‌آن هست که مکارم برای ورود به شهرداری کوشش بسیاری می‌کند و در حال لابی‌های وسیع هست و شاید همین لابی‌ها بتواند به رسیدنش به لیست پایانی کمک کند.