علیرضا احمدوندی شامگاه یکشنبه با اعلام این خبر افزود: سطح زیر کشت باغات گیلاس در استان یکهزار و ۱۰۰ هکتار می‌باشد که از این مقدار ۲۵۰ هکتار نهال بوده و ۸۵۰ هکتار به مرحله باروری رسیده‌ ا ست. وی متوسط عملکرد تولید گیلاس در لرستان را ۶ و نیم تن در هکتار اعلام کرد و اظهار داشت: دربعضی مناطق […]

علیرضا احمدوندی شامگاه یکشنبه با اعلام این خبر افزود: سطح زیر کشت باغات گیلاس در استان یکهزار و ۱۰۰ هکتار می‌باشد که از این مقدار ۲۵۰ هکتار نهال بوده و ۸۵۰ هکتار به مرحله باروری رسیده‌ ا ست.

وی متوسط عملکرد تولید گیلاس در لرستان را ۶ و نیم تن در هکتار اعلام کرد و اظهار داشت: دربعضی مناطق که باغداران به توصیه های علمی کارشناسان مراکز خدمات عمل کردند در هر هکتار بین ۱۵ تا ۲۰ تن گیلاس برداشت شد.

وی همچنین اضافه کرد: سطح زیر کشت آلبالو در استان ۴۵۰ هکتار می باشد که ۱۱۰ هکتار آن نهال و ۳۴۰ هکتار بارور بوده و کل تولید آلبالوی لرستان با متوسط عملکرد ۵.۵ تن در هکتار حدود یکهزار و  ۸۰۰ تن است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان ادامه داد:  عمده محصول گیلاس و آلبالوی استان لرستان در شهرستان بروجرد که دارای آب و هوای معتدل و رو به سرد می باشد، تولید شده و بیشتر به صورت تازه خوری به بازار مصرف عرضه می شود.

 احمدوندی گفت: سطح زیر کشت باغات لرستان ۴۲ هزار و ۶۰۰ هکتار با تولید ۲۸۰ هزار تن در سال می باشد به باغداران توصیه می شود جهت افزایش درآمد اقتصادی بیشتر و ایجاد اشتغال به جای خام‌فروشی کامل محصول، نسبت به فراوری و بسته بندی آن با راه اندازی صنایع تبدیلی و غذایی اقدام نمایند و جهاد کشاورزی استان نیز در این راستا تسهیلات مناسبی پرداخت می کند.