بهروز میلانی در اظهار کرد وگو با ایسنا اظهار کرد: امسال در پی نوسانات نرخ ارز، بازارهایی که در تهیه و تولید مواد اولیه و کالاهای مصرفی به بازار دیگر کشورها احتیاج دارند، در تهیه و نرخ گذاری فرآورده ها با مشکلاتی رو به رو گردیدند که بازار تزئینات داخلی ساختمان به وسیله تامین احتیاج ۸۰ […]

بهروز میلانی در اظهار کرد وگو با ایسنا اظهار کرد: امسال در پی نوسانات نرخ ارز، بازارهایی که در تهیه و تولید مواد اولیه و کالاهای مصرفی به بازار دیگر کشورها احتیاج دارند، در تهیه و نرخ گذاری فرآورده ها با مشکلاتی رو به رو گردیدند که بازار تزئینات داخلی ساختمان به وسیله تامین احتیاج ۸۰ درصدی از طریق واردات، از این قاعده مستثنی نیست.

ریاست اتحادیه تزئینات داخلی ساختمان اضافه کرد: با ایجاد نوسانات ارزی، بعضی از فرآورده ها وارداتی با ممنوعیت ورود به کشور مواجه گردید که در این میان بعضی از اقلام مصرفی در این صنف مثل کفپوش، پارکت و چمن تصنعی در فهرست ممنوعیت واردات قرار گرفته هست.

وی با بیان اینکه بازار علی رغم تقاضای قابل ملاحظه با کم بودن محصول رو به رو شده و این در حالی هست که بعضی تولیدکنندگان داخلی بدون ارتقای کیفیت به افزایش نرخ فرآورده ها خود روی آورده اند، افزود: نرخ فرآورده ها داخلی به دور از منطق اقتصادی با افزایش زیادی همراه بوده و عاملی شده که فرآورده ها داخلی از فرآورده ها وارداتی که با نرخ روز محاسبه می گردند با نرخ بیشتری در بازار ارائه گردد.

میلانی یادآور گردید: با شروع نوسانات ارزی، خودتحریمی که از مصادیق آن میتوان به  افزایش مدت زمان ترخص کالا از گمرک اشاره کرد، موجب گردید فرآورده ها وارداتی با افزایش نرخ بسیار در بازار ارائه گردد و این مبحث بر نرخ کالاهای قدیمی تاثیر بسزایی داشت.

وی در جواب به این سؤال که آیا تولیدات داخلی با توجه به شرایط ممنوعیت و دشواری فرآیند واردات کالا، به ارتقای کیفیت و افزایش ظرفیت تولید دست پیدا کرده اند؟ گفت: بعضی از تولیدکنندگان داخلی به جای افزایش کیفیت تنها به دنبال افزایش سرمایه بوده و افزایش نرخ را در دستور کار قرار داده اند.

ریاست اتحادیه تزئینات داخلی ساختمان با اشاره به اینکه ۲۵ درصد از ظرفیت خرید به کالای ایرانی اختصاص دارد، تاکید کرد: عموما مشتریان به دنبال کالای ایرانی می باشند اما به سبب آنکه افزایش کیفیت در فرآیند  تولیدی وجود ندارد، مشتریان به اجبار به خرید کالای با کیفیت وارداتی روی می آورند.

میلانی رکود ساخت و ساز را بر صنف تزئینات داخلی ساختمان مؤثر دانست و یادآور گردید: حدود ۵۰ درصد تقاضای بازار تزئینات داخلی به سبب  بازسازی ساختمان ها هست و به دنبال نوسانات نرخ ارز، اشخاص با توجه به میزان درآمد و هزینه خانوار فرآورده ها را انتخاب می نمایند.

انتهای پیام