مصطفی امانی‌پور امروز در کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت زنان و خانواده که در محل استانداری لرستان برگزار شد، اظهار کرد: در ۹ ماهه امسال، ۲۱ هزار و ۸۳۵ واقعه ولادت در استان به ثبت رسیده که از این تعداد ۱۱ هزار و ۴۷۳ مورد معادل ۵۲.۵ درصد پسر و ۱۰ هزار و ۳۶۲ مورد معادل […]

مصطفی امانی‌پور امروز در کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت زنان و خانواده که در محل استانداری لرستان برگزار شد، اظهار کرد: در ۹ ماهه امسال، ۲۱ هزار و ۸۳۵ واقعه ولادت در استان به ثبت رسیده که از این تعداد ۱۱ هزار و ۴۷۳ مورد معادل ۵۲.۵ درصد پسر و ۱۰ هزار و ۳۶۲ مورد معادل ۴۷.۵ درصد دختر بوده‌اند.

وی عنوان کرد: در مجموع به ازای هر ۱۱۱ پسر، ۱۰۰ دختر در استان متولد شده است.

این مسئول با بیان اینکه میانگین سن مادران ۲۹ سال و پدران ۳۴ سال بوده است عنوان کرد: از تعداد کل ولادت‌های ثبت شده ۱۳ هزار و ۸۴۱ مورد معادل ۶۳.۴ درصد مربوط به جامعه شهری و ۷۹۹۴ مورد معادل ۳۶.۶ درصد مربوط به جامعه روستایی بوده است.

مدیرکل ثبت‌احوال لرستان با بیان اینکه در هر شبانه‌روز به‌طور متوسط ۷۹ نوزاد در استان متولد شده یعنی در هر ساعت سه نوزاد در استان متولد شده است، گفت: ۹۸.۵ درصد از ولادت‌های ثبت شده استان در مهلت قانونی ۱۵ روزه بوده که جزو استان‌های برتر کشور محسوب می‌شویم.

امانی‌پور ادامه داد: در این مدت ۳۶۹ مورد از ولادت‌های ثبت شده استان مربوط به نوزادان دوقلو و ۱۲ مورد سه‌قلو بوده‌اند.

وی گفت: در این مدت ۶۹۰۲ واقعه فوت در استان ثبت شده که از این تعداد ۴۰۴۷ نفر معادل ۵۸.۶ درصد مرد و ۲۸۵۵ نفر معادل ۴۱.۴ درصد زن بودند.

مدیرکل ثبت‌احوال لرستان عنوان کرد: از این تعداد فوتی، ۴۹۶۵ مورد معادل ۷۱.۹ درصد در جامعه شهری و ۱۹۳۷ مورد معادل ۲۸.۱ درصد در جامعه روستایی به ثبت رسیده است.

امانی‌پور با بیان اینکه به‌طور متوسط در هر شبانه‌روز ۲۵ واقعه فوت در لرستان به ثبت رسیده است یعنی در هر ساعت یک فوت رخ داده است، افزود: همچنین ۹۲.۶ درصد از فوت‌های استان در مهلت قانونی ۱۰ روزه به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به علل مرگ‌ومیر در لرستان گفت: بیماری‌های قلبی و عروقی (۲۵۴۲ فوتی)، کهولت سن (۹۱۴ واقعه)، سرطان و سایر تومورها (۷۴۹ واقعه) به ترتیب از مهم‌ترین علل مهم مرگ‌ومیر در استان بوده است.

مدیرکل ثبت‌احوال لرستان با بیان اینکه در این مدت ۹ ماهه در استان ۱۲ هزار و ۸۲ مورد ازدواج به ثبت رسیده است، افزود: در هر شبانه‌روز ۴۴ ازدواج در استان به ثبت رسیده که میانگین سن ازدواج‌های ثبت شده برای بار اول و مردان ۲۷.۷ و زنان ۲۲.۸ بوده است.

امانی پور اظهار کرد: در این مدت ۲۸۸۱ واقعه طلاق در استان به ثبت رسیده که در هر شبانه‌روز ۱۰ واقعه طلاق در لرستان ثبت شده؛ میانگین سن طلاق برای مردان ۳۵.۵ و زنان ۳۰.۷ سال بوده است

وی عنوان کرد: ۳۰۳ مورد یعنی تقریباً ۱۰.۵ درصد از طلاق‌های ثبت شده در استان در کمتر از یک سال زندگی زوجین رخ داده است.

انتهای پیام