به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، لعیا جنیدی در اظهار کرد و گو با ایسنا، با اشاره به تصویب لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی اظهار کرد: این قانون یکی از مجموع قوانینی است که ما برای اصلاح نظام بانکی و مجموع ارتباطات پولی و بانکی خودمان به آن نیازمند هستیم. وی دنبال کرد: […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، لعیا جنیدی در اظهار کرد و گو با ایسنا، با اشاره به تصویب لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی اظهار کرد: این قانون یکی از مجموع قوانینی است که ما برای اصلاح نظام بانکی و مجموع ارتباطات پولی و بانکی خودمان به آن نیازمند هستیم.

وی دنبال کرد: البته مبحث طرح شده فراتر از بانک است. در مجموع هم نهادهای مشمول فعالیت های مالی و هم نهادهای غیر مالی و پولی که در معاملاتی که امکان دارد وجوه نقد بسیاری در آن مبادله گردد درگیر هستند، برای آنکه کم تر در فراروی عارضه جرم ها مربوط به پولشویی قرار داشته باشند، مشمول این قانون می گردند. باتوجه به ملاحظات فوق، اصلاح این قانون لازم بود تا خلاءها پر گردد.

جنیدی اضافه کرد: در نتیجه هدف اصلاح این قانون به صورت مشخص این بود که خلاء های قانون قبلی را در این زمینه پوشش دهد و بعضی از اشکالات را برطرف کند.

وی تاکید کرد: البته قابل انکار هم نیست که چهار متن قانونی مورد پیگیری دولت، من جمله این قانون برای محافظت و توسعه ارتباطات بانکی بین المللی نیز ضروری است.

معاون حقوقی ریاست جمهور اظهار کرد: این قانون یکی از لوایح چهارگانه ای بود که از نظر پوشش نقص قوانین، اصلاح نظام بانکی و مالی مورد احتیاج ما بود. در نتیجه اقدامی که در تصویب لایحه ذکر شده انجام شده است قدمی به پیش بوده است.

وی بیان کرد: البته ملاحظاتی هم وجود داشت که  مورد بحث جای گرفت. در بعضی از مورد ها نظریات دولت و مجلس تصویب گردید و در بعضی مورد ها ملاحظات دیگری بود که طرح شده و بعضی از آن ملاحظات مورد تصویب جای گرفت.

جنیدی اظهار کرد: سر انجام باید نگاه کنیم که عملکرد کاملاً مطلوبی که می خواهیم این قانون داشته باشد، دارد و یا امکان دارد به بعضی اصلاحات دیگر هم احتیاج داشته باشد.

وی علاوه بر این اضافه کرد: می اندیشم پالرمو چون مراحل خودش را گذرانده و ایراداتی که گرفته شده به مجلس بازگشته و بعضی مورد ها اعمال و بعضی مورد ها اصرار شده و در دستور کار مجمع است، به زودی ارزیابی می گردد.

معاون حقوقی ریاست جمهور اظهار کرد: تاکید ما این بوده که پالرمو در اسرع وقت ارزیابی گردد و در جلسه روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام دولت این اهتمام را داشته است .

لایحه دیگر مربوط به ملحق شدن به معاهده مبارزه با تامین مالی تروریسم است . می اندیشم یک مشارکت و کوشش مضاعفی لازم است که هرچه تندتر بتوانیم آن را هم به نقطه ای پذیرفتنی برسانیم.

جنیدی دنبال کرد: در ارتباط با پالرمو گمان من این است که به زودی در اولویت قرار می گیرد. در جلسه موخر مجمع از طرف دولت این درخواست مطرح گردید که با توجه به اینکه الان پالرمو روی میز مجمع است و خیلی وقت هم است که به مجمع ارسال شده در اولویت قرار بگیرد و رسیدگی گردد که ان شاءالله این چنین خواهد گردید.

وی یادآور گردید: از گفت وگو های ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام هم برمی آمد که بخواهد به سرعت به این مبحث رسیدگی کند.

جنیدی در انتهاء اظهار کرد: درباره لایحه مربوط به ملحق شدن به معاهده مبارزه تامین مالی تروریسم نیازمند مشارکت جمعی نهادهای مربوط هستیم که به نتیجه پذیرفتنی برسد. امید دارم سرعت عملی که مورد احتیاج است تحقق پیدا نماید.

انتهای پیام