محمدباقر ظهراب بیگی در اظهار کرد وگو با ایسنا، در جواب به این سوال که آیا ما توان داریم یک ارز دیجیتال ملی داشته باشیم؟ اظهار کرد: اصولاً بحث سر تدوین مقررات ارز دیجیتالی که شاخص ترین آنان پول بیت کوین هست، در حالی طی پنج سال موخر در ایران طرح شده که زیادی از […]

محمدباقر ظهراب بیگی در اظهار کرد وگو با ایسنا، در جواب به این سوال که آیا ما توان داریم یک ارز دیجیتال ملی داشته باشیم؟ اظهار کرد: اصولاً بحث سر تدوین مقررات ارز دیجیتالی که شاخص ترین آنان پول بیت کوین هست، در حالی طی پنج سال موخر در ایران طرح شده که زیادی از کشورها با رویکرد آسان سازی مراودات ارزی و خلاصی از مکانیسم تحریم های ظالمانه، گوی سبقت را از ایران ربوده و با ایجاد استخرهای استخراج ارز رمزگذاری شده و سازوکارهای سخت افزاری و نرم افزاری، کارهای وسیع ای را در این مسیر پیش گرفته اند که درصورت استمرار و تثبیت موقعیت ارزهای دیجیتالی در مناسبات اقتصادی، قطع به یقین به پیشروهای اقتصادی در جهان مبدل خواهند گردید.

وی دنبال کرد: تولید ارز دیجیتالی به منزله درآمد قطره ای پایدار در مقابل رویت تبلیغات تا هرگونه مبادله ارزی از طریق صرافی ها و بانک های ارزی هست که در آتیه توان دارد به آسان سازی ارتباطات تجاری و بازرگانی در جهان بیانجامد.

به چه سبب و چه طور باید وارد دنیای ارزهای دیجیتال گردید؟

این کارشناس اقتصادی، در مورد نحوه ورود به دنیای ارزهای دیجیتال، اظهار کرد: از ارزهای دیجیتال به صورت روزافزون به عنوان وسیله ای برای محافظت اعتبار دارایی بهره برداری می گردد. هیچ نوع ارز غیر دیجیتالی این تعداد از قدرت ها را عرضه نمی کند و سرانجام هیچ پول دیگری توان ندارد با ارزهای دیجیتال معتبر مثل بیت کوین جهت محافظت اعتبار دارایی مبارزه کند، واضح هست که ارزهای دیجیتال معتبر در مسیر مبدل شده به معدن طلای دیجیتالی قرار دارند.

ما نیز توان داریم یک ارز دیجیتال معرفی کنیم؟

وی، در مورد معرفی یک ارز دیجیتال ملی این طور جواب می دهد: بخواهیم یا نخواهیم آینده ارز، دارایی پولی و وجوه پرداختی در معاملات از آن ارزهای دیجیتال هست و به صورت قطع و یقین از بین ۱۳۰۰ ارز دیجیتال موجود و ۱۰ ارز برتر رایج، در درازمدت یک ارز دیجیتال پیروزی خواهد یافت اما سؤال با اهمیت آن هست که آیا ارز دیجیتال ملی امکانپذیر هست؟ آیا ما این توان را داریم که ارز دیجیتال یا یک آلت کوین معرفی کرده و آن را گسترش دهیم؟ آیا دولت ها، نهادها و شبه دولتی های کشور توان دارند به ارز دیجیتال ورود کرده و اهتمام بر کنترل آن داشته باشند؟ آیا این مبحث با ساختار ارز دیجیتال مغایر نبوده و باعث واکنش منفی اعضاء، جابه جایی دهندگان، مبدل کنندگان و استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال نمی توان؟

به گفته این کارشناس اقتصادی، ارزهای دیجیتالی در حقیقت پول های رمزگذاری شده تولید گردیده توسط عامه مردم می باشند که هیچ ارگان و یا نهاد دولتی در اداره آن توان ندارد نقش انحصاری داشته باشد و این دسته ارزها به اعضاء امکان می دهد بدون هیچ واسطه ای جابه جایی پول غیرقابل برگشت انجام دهند.

ظهراب بیگی تصریح نمود: از محل مبدل ارز دیجیتالی با سایر ارزها به وسیله صرافی ها، درآمد قطره ای در مقابل رویت تبلیغات حاصل می گردد که در عبور زمان و در سطوح کلان، رقم قابل ملاحظه ای با توجیه اقتصادی برای اعضاء هست؛ ضمن آن که وب سایت هایی نیز وجود دارند که به طور مثال بیت کوین رایگان می دهند و کارکرد این وب سایت ها عموماً مبتنی بر بخت آزمایی و تبلیغاتی هست.

وی دنبال کرد: با مبدل ارز دیجیتالی به سایر ارزها یا خرید از درگاه مربوط فروشگاه ها، ارز دیجیتالی تولید گردیده به فضای فیزیکی ورود پیدا می نماید که تدوین قوانین مربوط در کشورها و بویژه ایران در آسان سازی این امور بسیار حیاتی می باشد.

به گفته وی، مقررات پول فیزیکی بر ارز دیجیتالی رایج نیست، به سادگی در فضای سایبری دست به دست می گردد و تمام نظام های مالی دنیا را دور می زند؛ به همین علت به یکی از دغدغه های اقتصادی در دنیا مبدل شده هست.

این کارشناس اقتصادی، با بیان این که روند افزایشی این سرمایه مجازی رو به رشد هست و چه بخواهیم چه نخواهیم دنیا به سمت آن حرکت خواهد کرد، اظهار کرد: باید با پیگیری و پایانی کردن تدوین مقررات لازم که از سال ۱۳۹۲ تا به امروز دچار پیچ و خم های اداری و بروکراسی های شاید غیرضرور ی هست، از آثار منفی این پدیده در جامعه ایران کم و از مزایای آن برخوردار شویم

وی تاکید کرد: همه ما ارز دیجیتال بیت کوین را به عنوان سرشناس ترین ارز دیجیتال می شناسیم؛ از سویی فهرست چند هزار ارز رمزگذاری شده دیگر در Coin Market Cap یافت می گردد بنابراین این روند ادامه داشته و هر کسی توان دارد خود صاحب یک ارز دیجیتال باشد؛ به علاوه زیادتر ارزهای دیجیتالی بر پایه سایر ارزهای رمزگذاری شده طراحی شده اند و همه ما با یک سرچ عادی توان داریم به کدهای ارز بیت کوین یا لایت کوین دست پیدا نماییم.

لزوم شناختن سرمایه گذاران و بهره برداران ارز دیجیتال

این کارشناس اقتصادی، درعین حال با تاکید بر لزوم شناختن سرمایه گذاران و بهره برداران ارز دیجیتال، افزود: طبعاً بعد از شناسایی جامعه هدف، توسعه ارز و تشویق و فعال کردن ماینرها، حرکت بعدی که فوق العاده اهمیت دارد، بهره برداران و بازرگانان استفاده کننده از ارز دیجیتال ماست و راه اندازی سامانه هایی برای پذیرش این بیت، به عنوان یک اعتبار، قدم سنگینی می باشد چراکه شناسایی و همکاری با سایت های تجاری قابل اعتماد و پرمخاطب، نیازمند زمان و حسن مدیریت هست.

ظهراب بیگی، اکتساب درآمد ارزی، سرمایه گذاری و حفظ امن و افزایش نفوذ در جامعه اقتصادی را من جمله اغراض عمده سرمایه گذاری بر روی ارز دیجیتال ملی عنوان نمود و اظهار کرد: ما باید بتوانیم با عرضه شیوه های اثرگذار، اعضاء یک سایت تجاری را اضافه کرده و باعث کاهش و سر انجام افزایش سوددهی آن شویم.

آیا امکان جهانی شدن ارز ما وجود دارد؟

به گفته وی، سیطره پایانی موقعی به وجود می آید که ارز ما در جهان مورد پذیرش قرار گیرد، ولی حقیقت این هست که طی هزاران سال هیچ ارزی موفق نشده به صورت همه گیر در همه دنیا سیطره به وجود آورد. جهانی شدن در طراز اول اهمیت قرار ندارد، با اهمیت آن هست که ارز دیجیتال ما جامعه بیننده خود را پیدا نماید.

دولت ها و حکومت ها ابداً مداخله نکنند

این کارشناس اقتصادی افزود: بعضی مسئولان نالایق که از طریق انواع وابستگی ها در مناصب امور اقتصادی کشورها قرار دارند؛ برای جبران ناکارآمدی کارکرد خود با چاپ ارز فیزیکی بدون پشتوانه، که عملاً سرقت از جیب فرد فرد اعضای جامعه و کاهش اعتبار موجودی آنان هست، زیان های جبران ناپذیری بر اقتصاد جوامع خود وارد می کنند. بیش تر دولت ها برای ترمیم کسری بودجه و جبران شکست سیاست های اقتصادی خود علاقه مند به چاپ پول فیزیکی و ایجاد اعتبارات بی پشتوانه بانکی بوده و کوشش می نمایند کنترل بازار ارزهای دیجیتال را نیز به دست آورده تا همان بلایی که سر پول فیزیکی آورده اند، سر این نوع ارز نیز بیاورند.

وی اظهار کرد: اخیراً فعالیت هایی از سوی بانک مرکزی و نهادهای دولتی مربوط برای ایجاد ارز دیجیتال و تنظیم قوانین و مقرراتی برای آن شروع شده که علت مشکلات بسیاری در جهت جلوگیری از توسعه ارز دیجیتال و اعتمادسازی برای انجام مراودات مالی با آن می گردد. با مطالعه پیش نویس انتشار یافته «سیاست نامه بانک مرکزی در مورد ارزهای دیجیتال و ماینینگ» با مطالعه پیش نویس انتشار یافته «سیاست نامه بانک مرکزی در مورد ارزهای دیجیتال و » این مبحث به ذهن می رسد که دولت هنوز در پی ادامه سیطره بر ارز دیجیتال مشابه پول فیزیکی و سایر اعتبارات بانکی بوده و قصد دارد هم چنان از انتشار گاه و بیگاه این نوع پول رمزنگاری شده نیز برای جبران سیاست های اقتصادی خود بهره ببرد.

ظهراب بیگی، با بیان این که در این روال، اعتمادسازی سخن اول را می زند، سفارش کرد: بخش های خصوصی نیرومند داخلی که هیچ ردی

وی، استفاده از ارز دیجیتال به عنوان ارز ثالث را مطرح نمود و اظهار کرد: مسئله با اهمیت در معاملات دو یا چند سویه، ، استفاده از دلار به عنوان ارز ثانویه هست. به طور مثال بین ایران و ترکیه یا ایران و چین که هر کدام ارز رایج خود را دارند، از دلار برای مبادلات بهره گرفته شده و سبب آن، ثبات دلار نسبت به ارزهای ملی دو کشور هست. طبعاً این امر باعث سیطره دلار و متزلزل کردن ثبات ارز ملی آن کشورها می گردد و استفاده از ارز دیجیتال راهکار برطرف این معضل بوده و مبادلا ت طبعاً این امر باعث سیطره دلار و متزلزل کردن ثبات ارز ملی آن کشورها می گردد و استفاده از ارز دیجیتال راهکار برطرف این معضل بوده و ارزی را بسیار آسان تر می کند.

ارز جدید دیجیتال راهکار خارج شدن از تحریم

این کارشناس اقتصادی در انتهاء ارز جدید دیجیتال را راهکار خارج شدن از تحریم عنوان نمود و اظهار کرد: در پروسه ایجاد یک ارز دیجیتال، باید مجموعه ای از شرکت های تولید کننده و حفظ ارز از یک سو و شرکت های استفاده کننده دربردارنده عرضه کنندگان کالا و خدمات و تبادل کنندگان ارز از سوی دیگر، فضای لازم برای ثبات و گسترش ارز مد نظر خود را ایجاد کنند چراکه ایجاد مبادلات آسان امن و فوری و امکان استخراج توسط اقشار جامعه در این روال اهمیت زیادی دارد.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، اوایل سال جاری، بانک مرکزی اطلاعیه ای با عنوان “به کارگیری وسیله بیت کوین (Bit Coin) و سایر ارزهای مجازی در تمام جایگاه ها پولی و مالی کشور ممنوع است” به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، اوایل سال جاری، بانک مرکزی اطلاعیه ای با عنوان “به کارگیری وسیله بیت کوین (Bit Coin) و سایر ارزهای مجازی در تمام جایگاه ها پولی و مالی کشور ممنوع است” در مورد ارزهای مجازی در سایت خود قرار داد. در این بیانیه اما به ارزهای مجازی که قرار بود پست بانک به نمایندگی از وزارت ارتباطات ارزیابی، پیاده سازی و عرضه کند، اشاره ای نشده و گفته نشده بود که تکلیف بانک مرکزی به عنوان رگولاتوری امور بانکی و پولی کشور با ارزهای الکترونیکی داخلی چه می گردد؟

پس از ان محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – در مورد مصوبه بانک مرکزی حول ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال اظهار کرد که مصوبه بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار در این بیانیه اما به ارزهای مجازی که قرار بود پست بانک به نمایندگی از وزارت ارتباطات ارزیابی، پیاده سازی و عرضه کند، اشاره ای نشده و گفته نشده بود که تکلیف بانک مرکزی به عنوان کلیدی پول و مالی کشور در مورد ارزهای رمزنگاری شده مثل بیت کوین که به بانک ها و صرافی ها اعلام نموده که استفاده از آنان ممنوع هست، بدین منظور نیست که بکارگیری ارز دیجیتال در توسعه داخلی ممنوعیت یا تنگنا دارد.

آذری جهرمی با بیان این که نتیجه تحقیق باید به سوالاتی در بخش های متفاوت مبدل بشود که در حالت های متفاوت به مدل برسیم که پس از ان پیاده سازی گردد، اظهار کرد: در مقابل ارز دیجیتال برگشت به عقب معنی ندارد چراکه پیکره آینده دنیا طبق تکنولوژی بلاک چین هست و به همین سبب باید آن را پیگیری کنیم تا به نتیجه برسیم.

به باور عضو کابینه دولت دوازدهم نگرانی بانک مرکزی متاثر از خارج شدن ارز و عارضه دیدن مردم و مباحث اینچنینی هست که بر همین اساس تصمیم گرفتند تا معامله بیت کوین را ممنوع کنند، چراکه بیت کوین همه ارز دیجیتال نیست و آینده چهارچوب و پیکره اینترنت دنیا مبتنی بر بلاک چین می باشد.

انتهای پیام

خبرنگار: ندا خسروشاهی

دبیر خبر: فاطمه محمدنژاد