حجت‌الله ایوبی – دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در تهران – در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر این‌که توان و قدرت دفاع ایران آن‌قدر زیاد است که تهدیدها بیشتر به یک بلوف سیاسی شبیه است تا تهدیدی واقعی، اظهار می‌کند:‌ همه مردم ایران به این حرف و قدرت دفاعی ایران و سربازان اسلام اعتقاد […]

حجت‌الله ایوبی – دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در تهران – در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر این‌که توان و قدرت دفاع ایران آن‌قدر زیاد است که تهدیدها بیشتر به یک بلوف سیاسی شبیه است تا تهدیدی واقعی، اظهار می‌کند:‌ همه مردم ایران به این حرف و قدرت دفاعی ایران و سربازان اسلام اعتقاد و اطمینان دارند.

او با بیان این‌که روی دیگر سکه را هم باید دید، ادامه می‌دهد: آن‌ها در یک اشتباه بسیار استراتژیک هستند. همان نشان می‌دهد که هیات حاکمه آمریکا و مشاوران او افراد بسیار کم اطلاعی هستند که نمی‌دانند تاثیر برخی از کلمات و واژه‌ها بر جهان سیاست، جهان فرهنگ، نخبه‌ها و مردم چه میزان است.

وی با اشاره به این‌که واژه‌های مدیران سیاسی در علم سیاست هرقدر از رده‌های بالاتر باشد، اثرگذاری‌اش بیشتر خواهد بود، تاکید می‌کند: این نشان می‌دهد واقعا نظام آمریکا هیچ اطلاعی از مسائل جهان ندارند و مشاوران آن‌ها بسیار مشاوران کم اطلاعی هستند، به همین دلیل به راحتی از این نوع جملات استفاده می‌کنند که «ما اماکن فرهنگی شما را نابود می‌کنیم»

ترامپ هم رده با داعش قدم برداشت/موجی را که هنرمندان راه انداختند ادامه دهید

ایوبی اقدام ترامپ را هم‌رده با کار داعش و گروه‌های افراطی در منطقه می‌داند و ادامه می‌دهد: زمانی که آن‌ها مجسمه بومیان را در افغانستان از بین بردند  یا میراث فرهنگی سوریه را نابود کردند یا میراث فرهنگی بغداد را توسط  داعش از بین رفت، همه‌ی جهان متحیر بودند که در قرن ۲۱ ، چطور انسان‌ها و گروه‌های غیرمتمدن و وحشی حضور دارند، اما امروز همان حرف و سخنان را رییس جمهور امریکا، بیان می‌کند. نمی‌دانم مردم امریکا چقدر باید شرمگین باشند  که هیات حاکمه آن‌ها هم رده داعش و گروه‌های افراطی عمل می‌کنند.

رییس کمیسیون ملی یونسکو در تهران ایجاد کمپین‌های مختلف در مخالفت با رفتار رییس جمهور آمریکا را بسیار موثر می‌داند و می‌گوید: از همه بزرگان فکر، فرهنگ و اندیشه‌ی ایرانی درخواست می‌کنم که در این کمپین‌ها به صورت فعال شرکت کنند، آن‌ها مطمئن باشند که جامعه جهانی نیز همراهی‌شان می‌کند.

وی عملکرد هنرمندان در زمان شهاد سردار سلیمانی را قابل تقدیر می‌داند و ادامه می‌دهد: برخی مسائل فراتر از جناح‌بندی، گروه‌بندی و سلیقه‌های سیاسی ماست، بحث ایران، میراث فرهنگی و تمدن ایران و میراث جهان است، امیدوارم موجی که هنرمندان راه انداختند در بین دیگر اقشار جامعه نیز گسترش یابد و هنرمندان در داخل و خارج یک صدا این واژگان حیرت‌آور امریکا را محکوم کنند.

شاید میراث فرهنگی بتواند در مقابله با توییت ترامپ، اقدام قانونی کند

او با اشاره به این‌که احتمالا میراث فرهنگی می‌تواند از مجاری خود اقدامات قانونی مهمی را در برخورد با توییت رییس جمهور امریکا انجام دهد، بیان می‌کند: براساس کنوانسیون ۱۹۵۴، قطعنامه ۲۳۴۷ و نامه‌نگاری‌های مختلف انجام شده، یونسکو نیز به عنوان سازمان جهانی خود را متعهد می‌داند که در کشورهایی که در درگیری مسلحانه رخ می‌دهد، برای حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی کشورها کم کند.

به گفته‌ی وی، قطعنامه‌های مختلف، بیانیه‌ها و مستندات قانونی مختلف، برای دفاع از میراث فرهنگی آن‌قدر زیاد هستند که به راحتی بتوانیم در مجامع بین المللی از میراث فرهنگی کشور دفاع کنیم.

ایوبی معتقد است: کشورهای گهواره‌ی تمدن منطقه در کنار ایران مانند عراق، یمن، سوریه و دیگر کشورهای همسایه که بخش بزرگی از میراث فرهنگی جهان در منطقه را در خود حفاظت کرده‌اند، نیز شامل این تهدید می‌شوند، بنابراین نخبگان و سیاستمداران آگاه جهانی، باید به فکر باشند تا جلوی این بازی‌های بی‌خردانه را بگیرند.

مجامع بین‌المللی باید مقابل حرف ترامپ بایستند

رییس کمیسیون ملی یونسکو در تهران با اشاره به این‌که اقدام رییس جمهور امریکا، در دو بخش نخست توییت منتشر شده و سپس حرفی که زده است، قابل توجه است، بیان می‌کند: اقدام ترامپ درقالب توییت که رییس جمهور یک کشور میراث بشری کشور دیگری را تهدید می‌کند، قابل پیگیری است. آقای ترامپ با این کار یک ادبیات جدید تولید کرده و حتی مجوز صادر می‌کند.

او ادامه می‌دهد: تا دیروز داعش‌ها و داعشی‌های دوره ما دست‌کم نه مجوزی داشتند و نه حرف انجام این کار را بلند نمی‌زدند، اما امروز می‌گویند ما کاری می‌کنیم که رهبر امریکا نیز آرزوی آن را داشت.

وی تاکید می‌کند: ما باید روی توییتِ ترامپ اقدام کنیم، این که رییس جمهور یک کشور جرات کند چنین حرفی را بزند، باید در مجامع بین‌المللی مقابل آن ایستاد و راهی برای مقابله پیدا کرد.

او توییت رییس جمهور آمریکا را گاف بزرگ هیات حاکمه امریکا می‌داند و ادامه می‌دهد: با این اقدام چهره غیرمتمدمانه و بی‌فرهنگ هیات حاکمه و شخص آقای ترامپ رو شد. جامعه جهانی نسبت به میراث فرهنگی حساسیت دارند، به ویژه کشورهایی مانند ایران که ۹‌اُمین کشور جهان در سطح میراث فرهنگی است. علاوه براین‌که ۲۴ اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی و بیش از ۵۰ میراث جهانی در لیست انتظار یونسکو هستند از سوی دگیر ده‌ها و صدها پرونده دیگر به دلیل سهمیه‌بندی یونسکو برای ثبت جهانی در حال حاضر امکان ثبت ندارند.

ایوبی با تاکید بر این‌که میراث جهانی یعنی آن‌چه که ما در کشورمان داریم و بر اساس آن کاملا ارزش‌ها فراتر از مرزهای ماست و همه جهان باید از آن مراقبت کنند، اظهار می‌کند: انسان‌های مطلع این علاقه و نگرانی را نسبت به میراث فرهنگی دارند.

انتهای پیام