به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، علی‌رغم اینکه امسال بارندگی‌های خوبی در استان لرستان و شهرستان بروجرد اتفاق افتاد ولی منابع زیرزمینی شهرستان آب زیادی ندارند. البته برداشت‌های بی‌رویه از منابع آبی و حفر چاه‌های غیرمجاز توسط کشاورزان که اغلب غیربومی هستند از سوی دیگر معضل بی‌آبی را تشدید می‌کند. بحران آب آن‌گونه که […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، علی‌رغم اینکه امسال بارندگی‌های خوبی در استان لرستان و شهرستان بروجرد اتفاق افتاد ولی منابع زیرزمینی شهرستان آب زیادی ندارند.

البته برداشت‌های بی‌رویه از منابع آبی و حفر چاه‌های غیرمجاز توسط کشاورزان که اغلب غیربومی هستند از سوی دیگر معضل بی‌آبی را تشدید می‌کند.

بحران آب آن‌گونه که باید جدی گرفته نمی‌شود

مسعود فلاح‌ظهر -معاون عمرانی فرمانداری بروجرد- در این‌باره، اظهار کرد: متاسفانه در کشور ایران بحران آب آن‌گونه که باید جدی گرفته نمی‌شود.

وی تصریح کرد: با گرم شدن کره زمین، ته کشیدن سفره‌های آب زیرزمینی، افزایش جمعیت و به دنبال آن افزایش میزان مصرف، بحران آب جدی شده است.

معاون عمرانی فرمانداری بروجرد خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مصرف و برداشت بی‌رویه آب از چاه‌های کشاورزی وجود دارد برنامه‌ای به منظور صرفه‌جویی در مصرف آب در بروجرد وجود ندارد.

فلاح اضافه کرد: باید با جدی گرفتن بحران کمبود آب به دنبال اجرای راهکارهای مناسب برای مقابله با مصرف بی‌رویه و بهینه‌سازی مصرف منابع آبی موجود بود.

برداشت بی‌رویه کشاورزان غیربومی مشکل اشترینان

مقداد صارمی -بخشدار اشترینان- در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، تصریح کرد: برداشت غیرمجاز آب توسط سفره‌خانه‌های سنتی مسیر گردشگری ونایی باعث ایجاد تنش در روستاهای پایین دست شده است.

وی تصریح کرد: همچنین برداشت غیرمجاز آب از چاه‌های شمال اشترینان توسط کشاورزان غیربومی به تهدیدی جدی برای منابع آبی منطقه تبدیل شده است.

بخشدار اشترینان خاطرنشان کرد: مزارع پرورش ماهی‌ اقدام به انسداد رودخانه‌ها از طریق ایجاد حوضچه‌های آب می‌کنند که این امر نیز مشکلاتی را ایجاد کرده است.

صارمی با اشاره به سیل فروردین‌ ماه، اضافه کرد: بخشی از خسارات سیل فروردین ماه امسال ناشی از آن بود.

وی بیان کرد: کشاورزان غیربومی در روستاهای جعفرآباد، اشترینان، دهریز، قائد طاهر به کشت برنج روی آورده و آب را برای کشت این محصولات به هر طریقی استفاده می‌کنند که مشکلات بی‌آبی را ایجاد کرده است و به نظر می‌رسد کشت محصولات آب‌دوست امسال بسیار افزایش‌یافته است.

بخشدار اشترینان تصریح کرد: قبل از اینکه کشاورزان اقدام به کشت محصولات کنند باید اقداماتی انجام داد نه اینکه الآن بعد از کاشت محصولات جلوی آن‌ها گرفته شود؛ سوراخ کردن لوله‌های آب برای برداشت غیرمجاز  در سفره‌خانه‌ها یک مشکل اساسی است، این سفره‌خانه‌ها به دلیل  ساماندهی نشدن به‌صورت غیرمجاز آب برداشت می‌کنند.

برداشت بی‌رویه کشاورزان غیربومی مسئله‌ای چندین ساله‌است که هر ساله این مشکل بیان می‌شود ولی هیچ‌گونه راهکاری برای رفع آن ارائه نمی‌شود.

شهرستان بروجرد ۳۰۰ میلیون مترمکعب روان‌آب دارد

عزت‌الله نباتی -مدیر جهاد کشاورزی بروجرد- در این‌باره اظهار کرد: بروجرد با ۳۵ هزار هکتار اراضی آبی بیشترین سطح اراضی آبی را در استان لرستان دارد.

وی تصریح کرد: در شهرستان بروجرد ۷۸۲ حلقه چاه، ۱۲۹۴ رشته قنات و ۱۰۳۳ چشمه وجود دارد.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد خاطرنشان کرد: با وجود ۳۰۰ میلیون متر مکعب رودخانه و روان‌آب و ۲۱۹ میلیون متر مکعب حق‌آبه اما با این وجود برخی کشاورزان بروجردی حق‌آبه ندارند.

نباتی خاطرنشان کرد: در حال حاضر شهرستان بروجرد ۸.۳ درصد از سطح لرستان را دربرمی‌گیرد و حدود ۱۶ درصد از تولیدات کشاورزی استان را به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: اجرای طرح تعادل‌بخشی و استفاده بهینه از منابع آب ضروری است و توسعه سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار و پرهیز از شیوه‌های غرقابی در آبیاری اراضی کشاورزی به تحقق این مهم کمک می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد بیان کرد: بستر لازم برای افزایش استفاده از شیوه‌های آبیاری نوین باید فراهم شود تا سطح اراضی بیشتری به این سیستم مجهز شوند.

نباتی اضافه کرد: در صورتی‌که تمدید پروانه چاه‌های کشاورزی به شرط اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در اراضی باشد، این شیوه موجب افزایش گستره استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری می‌شود.

مشکل دیگری که شاید باید به آن به طور جدی ورود پیدا کرد این است که برخی کشاورزان میزان زمین کشاورزی خود را بیشتر از آنچه که هست بیان می‌کنند تا حق برداشت بیشتری داشته باشند ولی آن را به کشاورزان غیربومی می‌فروشند که این خود معضلی جدی بوده که باید به آن پرداخته شود.

اشترینان با مشکل قطعی آب مواجه شد

حبیب‌الله حدادی -مدیر شرکت آب و فاضلاب شهری بروجرد- نیز در این باره، اظهار کرد: در شهر اشترینان با ۲٫۵ حلقه چاه هیچ‌گاه با مشکل کم آبی مواجه نبودیم اما امسال با این باور غلط که سال پربارانی داشته‌ایم پس هر طور می‌خواهیم می‌توانیم آب مصرف کنیم، اشترینان با مشکل قطعی آب مواجه شد.

وی با بیان اینکه ما بیشتر از میزان آب تجدیدپذیر مصرف داریم، تصریح کرد: با وجود بارش‌های امسال در منابع زیرزمینی تغییر چندانی ایجاد نشده است و به‌خصوص در محدوده اشترینان با مشکل جدی کم آبی مواجه هستیم.

مدیر شرکت آب و فاضلاب شهری بروجرد خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد آب شرب شهر بروجرد از چاه‌ها و ۳۰ درصد آن از سرچشمه‌هایی همچون گلرود تأمین می‌شود.

حدادی اضافه کرد: مشکل کم آبی روستاها را با چند تانکر آب می‌توان حل کرد اما اگر این مشکل در شهر ایجاد شود با مشکل جدی مواجه می‌شویم لذا باید برای حفظ وضعیت موجود تلاش کنیم چراکه مشکل کم آبی شهر با تانکر مرتفع نمی‌شود و می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.

ظرفیت چاه‌های بروجرد نیز آنچنان نیست که بتوانند برای همیشه ۷۰ درصد آب شرب را تامین کنند در این راستا باید به فکر حفر چاه‌های دیگر بود یا راهکارهایی جدید اندیشید که چند سال دیگر با مشکل روبرو نشویم.

وجود ۱۰ حلقه چاه آب غیرمجاز

محمدی -مدیر امور آب بروجرد- نیز در این‌باره اظهار کرد: در بروجرد ۱۲ حلقه چاه غیرمجاز آب کشاورزی وجود داشت که دو حلقه مسدود شده و ۱۰ حلقه دیگر در دستور کار قرار دارد تا مسدود شود، متاسفانه چاه‌های مجاز آب به صورت بی‌رویه و غیرمجاز برداشت می‌کنند لذا هوشمند کردن چاه‌های آب کشاورزی بسیار ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: امسال برخی کشاورزان از رودخانه‌ها برای آبیاری محصولات کشاورزی خود استفاده کردند لذا ضرورت دارد برای کشاورزان توضیح داده شود از آب رودخانه‌ها استفاده نکنند.

همچنین عبدالرحیم رحیمی -فرماندار بروجرد- در این‌باره، اظهار کر: ضعف مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان بروجرد در این است که برای مطالبات هیچ‌گونه ارتباطی با مدیران کل مربوطه در مرکز استان ندارند.

وی بیان کرد: امور آب منطقه‌ای بروجرد باید از کل اعتباری که به این دستگاه اختصاص پیدا می‌کند حدود ۵۰ درصد را به منظور مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز درسطح شهرستان بروجرد هزینه کند.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، آب زیادی در شهرستان وجود دارد که به صورت روان‌آب خارج می‌شود و هیچ‌گونه مدیریتی بر روی آن وجود ندارد، ضمن اینکه به نظر می‌رسد برای مدیریت منابع آبی در دستگاه‌های مرتبط عزمی وجود ندارد در حالی‌که نیاز است برای این موضوع مهم و ویژه همه اقدامات لازم از سوی دستگاه‌های متولی به کار گرفته شود.

انتهای پیام