به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، رانندگان باید توجه داشته باشند که شنیدن مدام این اخبار و یا دیدن مسافرانی با نشانه‌هایی از سرماخوردگی و سرفه‌های مکرر ممکن است در آنها ایجاد نگرانی و ترس از مبتلا شدن به بیماری کند.  علائم و نشانه‌های استرس در شرایط بحران کروناویروس می‌تواند ترس از ابتلا به بیماری، حرف […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، رانندگان باید توجه داشته باشند که شنیدن مدام این اخبار و یا دیدن مسافرانی با نشانه‌هایی از سرماخوردگی و سرفه‌های مکرر ممکن است در آنها ایجاد نگرانی و ترس از مبتلا شدن به بیماری کند. 

علائم و نشانه‌های استرس در شرایط بحران کروناویروس می‌تواند ترس از ابتلا به بیماری، حرف زدن مکرر در مورد بیماری، چک کردن مکرر علائم و نشانه‌های جسمی ‌مثل تب، درد، تنفس، سرفه کردن و … کاهش توجه و تمرکز، دلشوره، بیقراری، کلافه بودن، اضطراب، بی حوصلگی، کاهش اشتها، بدخوابی و یا کم خوابی، طپش قلب، احساس نا امیدی و غمگینی، فکر مرگ و… باشد. البته به یاد داشته باشید که بروز این علائم در شرایط بحران، طبیعی و قابل کنترل است و خطر جدی شما را تهدید نمی‌کند.

اما چگونه می‌توان بر این استرس غلبه کرد؟ قبل از هرچیز باید اطلاعات و دانسته‌های خود را در مورد ویروس کرونا یا موضوعی که ذهن شما را درگیر کرده کامل کنید و به یاد داشته باشید اطلاعات صحیح را از منابع معتبر علمی ‌از قبیل کانال‌ها و سایت‌های مرتبط با وزارت بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی و فضاهای مجازی انجمن‌های علمی و رسانه‌های معتبر ملی بدست آورید.

از چک کردن مداوم اخبار و اطلاعات مربوط به این بیماری یا هر بیماری دیگری که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد، پرهیز کنید. زیرا این کار میزان نگرانی و استرس شما را افزایش می‌دهد. همچنین از انتشار اخبار غیر موثق که از طریق کانال‌های نامعتبر در فضای مجازی پخش می‌شود خودداری کنید.

توصیه دیگر این است که از سوار کردن مسافرانی که سرفه می‌کنند و یا ماسک به صورت دارند نترسید، کافی است خودتان نکات و بهداشتی را رعایت کنید و یا به مسافرین توصیه کنید که آنها هم نکات بهداشتی را رعایت کنند.

 آگاه باشید در صورتی که هنگام رانندگی احساس کردید سطح استرس شما بالا و یا غیر قابل تحمل است، در اولین فرصت وسیله نقلیه خود را متوقف کنید و به مسافرین بگویید چند ثانیه ای نیاز به آرام کردن خود دارید. در این حالت سعی کنید ضمن رعایت نکات بهداشتی، چند نفس عمیق از بینی بکشید و به آرامی‌از دهان خارج کنید. همچنین اگر برای شما امکان دارد در اولین ایستگاه وسیله نقلیه خود را نگهدارید و چند ثانیه به صندلی خود تکیه دهید و اعضای بدن تان را شل و رها کنید و یا درصورت امکان چند ثانیه از ماشین پیاده شده و چند قدم راه بروید.

چنانچه ذهن شما با موضوع نگران کننده‌ای درگیر است، در صورت امکان با افرادی که نزدیک شما هستند کمی‌حرف بزنید. توجه داشته باشید که این روزها نوشیدنی‌های طبیعی مثل آب و یا آب میوه همراه خود داشته باشید و برای کاهش استرس خود از آنها استفاده کنید.

ترس و واکنش افراد نسبت به اتفاقات و حوادث غیر منتظره و نگران کننده طبیعی است، خودتان و یا دیگران را بخاطر آن سرزنش نکنید.

در گذشته برای برطرف شدن نگرانی خود چه کاری انجام می‌دادید؟ هر کاری که حال شمار را خوب می‌کرده، الان هم سعی کنید همان کارها را انجام دهید. در صورتیکه که علائم بیقراری، اضطراب، دلشوره، ترس و… در شما ادامه داشت و یا قادر به تحمل آن نبودید به نزدیکترین مرکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی مراجعه کنید و از پزشکان، کارشناس سلامت روان یا روانپزشکان کمک بگیرید.

تمرین آرام سازی ذهن در شرایط بحران

ابتدا به یک مکان خلوت و آرام بروید، روی صندلی بنشینید و پشت خود را صاف نگه دارید. کف پاها را روی زمین بگذارید و دست ها را روی ران قرار دهید. اعضای بدن خود را از بالا به پایین یا از نقاط انتهایی به طرف بالا سفت و رها کنید.

ابروها را تا جایی که می توانید به طرف بالا بکشید؛ چند ثانیه کوتاه در این حالت نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید. سپس چشم ها را محکم ببندید و پلک ها را روی هم فشار دهید و در این حالت نگه دارید. سپس به آهستگی چشم ها را باز کنید.

گردن (چانه) خود را به سمت سینه فشار دهید آن را چند ثانیه نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید. همچنین شانه ها را بالا بکشید و سفت نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید.

دست راست را مشت کنید و ساعد را روی بازو خم کنید و محکم فشار دهید؛ در این حالت نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید. این حرکت را با دست چپ نیز انجام دهید.

یک نفس عمیق بکشید و ریه خود را از هوا پر کنید و نفس خود را حبس کنید و در این حالت به شکم خود فشار آورید. سپس به آهستگی نفس خود را بیرون دهید و ریه را کاملا خالی کنید.

پای راست را صاف نگه دارید و پنجه پا را به طرف بیرون بکشید و در این حالت نگه دارید. بعد پنجه پا را به طرف خود خم کنید و پا را سفت در این حالت نگه دارید. سپس به آهستگی پا را زمین بگذارید. این حرکت را با پای چپ تکرار کنید.

زانوی راست را خم کنید و ران را تا جایی که می توانید بالا بیاورید و سفت نگه دارید، سپس به آهستگی پا را زمین بگذارید. این حرکت را با پای چپ تکرار کنید.

بنابر اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، این تمرینات را برای رها سازی ذهن و آزاد سازی ذهن می‌توانید روزی یک تا دو بار انجام دهید.

انتهای پیام