به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، در این مراسم، نظربایف در سخنانی ضمن تبریک شروع رسمی ماموریت دیپلماتیک در جمهوری قزاقستان اظهار کرد: این بسیار نمادین هست که مراسم امروز در آستانه روز استقلال قزاقستان برگزار می گردد. ما جمهوری اسلامی ایران را به عنوان شریک کلیدی خود در منطقه می دانیم و به […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، در این مراسم، نظربایف در سخنانی ضمن تبریک شروع رسمی ماموریت دیپلماتیک در جمهوری قزاقستان اظهار کرد: این بسیار نمادین هست که مراسم امروز در آستانه روز استقلال قزاقستان برگزار می گردد. ما جمهوری اسلامی ایران را به عنوان شریک کلیدی خود در منطقه می دانیم و به گسترش و توسعه مشارکت های سودمند با تهران، بویژه در راستای های حمل و نقل، کشاورزی و معادن، علاقه مند هستیم.

ریاست جمهور قزاقستان اضافه کرد: من مطمئن هستم که کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر که در شهر آکتائو به امضا دست یافته هست، داعیه مضاعفی برای تقویت تعاملات متقابل بین کشورها، ایجاد خواهد کرد.

وی همچینن با اشاره به مبحث اتمی ایران اظهار کرد: ما از رعایت توافقات بین المللی ذی ربط به برنامه اتمی ایران (برجام) و اجرای موثر آن در آینده، پشتیبانی می کنیم.

سفیر کشورمان در آستانه نیز بعد از تقدیم استوارنامه خود، ضمن تبریک بیست وهفتمین سالگرد استقلال جمهوری قزاقستان، ارتباطات دو کشور را دوستانه و برادرانه شرح کرد و اظهار کرد: ایران جزء اولین کشورهایی بود که استقلال قزاقستان را به رسمیت شناخت و سفارت خود را در قزاقستان بازنمایی کرد. قزاقستان یک کشور با ثبات در منطقه هست و ما در زیادی از مباحث منطقه ای و بین المللی موضع های مانندی را با این کشور داشته و داریم.

مجید صابر علاوه بر این به مشارکت های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور اشاره و اظهار کرد: در بخش های متفاوت مثل حمل و نقل، بازرگانی، کشاورزی، معادن، علمی و دانشگاهی زمینه های مشارکت وسیع ای میان دو کشور وجود دارد و این مشارکت ها در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی علاوه بر این با اشاره به مشارکت های دو کشور در حوزه دریای خزر، این مشارکت ها را سازنده و مثبت بررسی کرد.

در کارنامه سفیر جدید کشورمان در قزاقستان، وظایفی مثل سفیر در گرجستان، معاون مدیرکل شرق قاره آسیا و اقیانوسیه، معاون مدیرکل غرب قاره آسیا، ریاست دبیرخانه دریای خزر و کاردار سفارت ایران در اوکراین دیده می گردد.

انتهای پیام