علی‌رحم کریمی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بر اساس تقویم کوچ، خروج عشایر از مراتع استان نیمه اول فروردین ماه است اما امسال با توجه به شرایط بوجود آمده در زمینه کروناویروس، تصمیم گرفته شد تا کوچ عشایر حدود ۲ ماه به تعویق بیفتد. وی افزود: همچنین با توجه به پیش‌بینی‌های انجام‌شده توسط سازمان […]

علی‌رحم کریمی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بر اساس تقویم کوچ، خروج عشایر از مراتع استان نیمه اول فروردین ماه است اما امسال با توجه به شرایط بوجود آمده در زمینه کروناویروس، تصمیم گرفته شد تا کوچ عشایر حدود ۲ ماه به تعویق بیفتد.

وی افزود: همچنین با توجه به پیش‌بینی‌های انجام‌شده توسط سازمان هواشناسی، اعلام شده است که در فصل بهار نیز باران‌های سیل‌آسایی را در خوزستان شاهد خواهیم بود و این مساله نیز یکی دیگر از دلایل تعویق کوچ عشایر است.

مدیرکل امور عشایر خوزستان تصریح کرد: براساس تصمیمات اتخاذشده و هماهنگی انجام‌شده سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور و ستاد ملی کرونا، عشایر مستقر در مناطق قشلاقی خوزستان تا پایان اردیبهشت ماه باید در همان مناطق خود ساکن باشند زیرا امکان کوچ برای آن‌ها با توجه به شرایط موجود ناشی از کروناویروس وجود ندارد.

کریمی عنوان کرد: در این زمینه زمان استفاده از مراتع در مناطق قشلاقی بیشتر شده است تا عشایر بتوانند مدت زمان بیشتری را در مراتع استان بمانند و از مراتع استفاده کنند. براساس آنچه که تا کنون تصمیم‌گیری شده است، عشایر تا پایان اردیبهشت‌ماه در استان حضور خواهند داشت و کوچ نمی‌کنند اما برای پس از آن، هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

وی ادامه داد: با توجه به شرایطی که کروناویروس برای مردم دنیا به وجود آورده است، نمی‌توان پیش‌بینی کرد که در ادامه چه شرایطی در انتظار عشایر برای کوچ وجود خواهد داشت اما اگر شرایطی به وجود بیاید که عشایر نتوانند کوچ کنند، قطعا وضعیت بسیار دشوار خواهد شد.

مدیرکل امور عشایر خوزستان با بیان اینکه تا کنون گزارشی در خصوص ابتلای عشایر به ویروس کرونا دریافت نکرده‌ایم، خاطرنشان‌کرد: در زمینه بهداشت عشایر و مقابله با ویروس کرونا، کار گندزدایی محل استقرار عشایر مرتبا در حال انجام است و عشایر مورد غفلت قرار نگرفته‌اند.

انتهای پیام