درپی نوسانات ارزی، سوء استفاده در بازار و گاها احتکار، بعضی صنعت های مثل کارخانه های نساجی و کارگاه های تولید پوشاک به سبب کم بودن مواد اولیه با مشکل رو به رو و در مواردی به تعطیلی کشیده شده اند که رییس کمیسیون صنعت های اتاق بازرگانی تهران در این باره به ایسنا اظهار […]

درپی نوسانات ارزی، سوء استفاده در بازار و گاها احتکار، بعضی صنعت های مثل کارخانه های نساجی و کارگاه های تولید پوشاک به سبب کم بودن مواد اولیه با مشکل رو به رو و در مواردی به تعطیلی کشیده شده اند که رییس کمیسیون صنعت های اتاق بازرگانی تهران در این باره به ایسنا اظهار کرد: نوسانات نرخ ارز که در بازار اتفاق افتاده، موجب به هم ریختگی در زنجیره تامین شده هست و از باب تامین مواد اولیه، ماشین ادوات و تکنولوژی، تولید و توزیع به هم ریخته هست و این برهم ریختگی، مسائل حال حاضر را پیش آورده هست، چراکه ارز اعلام گردیده توسط دولت نرخ پایه نداشته و دایم در حال تغییر هست.

ابوالفضل گلپایگانی روغنی اظهار کرد: از معضلات بزرگ اقتصاد این هست که دولت برای ارز نرخ ۴۲۰۰ تومانی اعلام نموده اما حالا می گوید باید مابه التفاوت برای واردات پرداخت کنید. در نتیجه صنعت های دچار سردرگمی شده اند و به همین سبب مشکلات صد چندان شده هست؛ بنابراین زیادی از کارخانه ها تعطیل شده اند، چراکه به علت مشکل در تامین ارز توان ندارند مواد اولیه تامین کنند و ارزی که باید تامین کنند نمی دانند با نرخ بازار آزاد هست یا سیستم نیما و یا همان ۴۲۰۰ تومان نرخ دولتی!

دولت توان ندارد به مراجع ارزی خود چوب حراج بزند

در نتیجه صنعت های دچار سردرگمی شده اند و به همین سبب مشکلات صد چندان شده هست؛ بنابراین زیادی از کارخانه ها تعطیل شده اند، چراکه به علت مشکل در تامین ارز توان ندارند مواد اولیه تامین کنند و ارزی که باید تامین کنند نمی دانند با نرخ بازار آزاد هست یا سیستم نیما و یا همان ۴۲۰۰ تومان نرخ دولتی!رییس کمیسیون صنعت های اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه کارخانه ها نمی دانند که با چه نرخی باید مواد اولیه خریداری و تولید کنند و بفروشند، تعطیلی اشان را امری طبیعی قرائت کرد و اضافه کرد: علاوه براین، سایر تغییرات، نظارت ها و کنترل ها هم نیز که وارد بازار گردیدند آرامش را از بازار گرفته هست؛ در نتیجه کارخانه ها توان ندارند مبنایی برای تولیدات خوب و مناسب باشند.

گلپایگانی روغنی در مورد تدبیر اندیشیده شده برای حل این مسائل اظهار کرد:  تدبیر کلیدی بر عهده دولت هست و دولت باید نرخ ارز را به تثبیت برساند و نرخ واحد اعلام نماید. اما پیشنهاد ما این هست که ارز ۴۲۰۰ تومانی از همه اقلام برداشته شود، چراکه لزومی ندارد با توجه به اینکه مراجع ارزی مناسب در کشور وجود ندارد، دولت چوب حراج به مراجع ارزی خود بزند.

وی اضافه کرد: برداشتن ارز ۴۲۰۰ توانی از زیادی از کالاها مطابقا تورم سنگینی به وجود خواهد آورد.

سردرگمی صنعت های به سبب دلارهای چند نرخی 

رییس کمیسیون صنعت های اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: دولت باید ارز تخصیصی را یا از کانال سیستم نیما و با نرخ ۸۴۰۰ تومان اعلام نماید یا اینکه بازار آزاد را با یک نرخ باثبات برای تولیدکنندگان تشریح کند تا تولید و واردات تکلیف خود را بداند.

وی تاکید کرد: مابه التفاوت نرخ ارز، نوسانات فراوان و هیجانی که در بازار به وجود آمده، برای بازار تولید و صنعت کشور ثباتی را در پی نخواهد داشت.

گلپایگانی روغنی با بیان اینکه بانک ها مهمترین مسئله و عامل در ایجاد چنین مسئله های اقتصادی و ارزی در همه بنگاه های تولیدی هست، تصریح نمود: علاوه براین، نرخ بهره های بانکی برای تسهیلات صنعت های بشدت بالاست و پرداخت نشدن آن نیز گرفتاری ایجاد نموده هست، چراکه این سودها داده نمی توان و منابعی برای تخصیص آن وجود ندارد.

بانک ها پول ندارند که به صنعت های تسهیلات بدهند

رییس کمیسیون صنعت های اتاق بازرگانی تهران در ارتباط با عرضه تسهیلات به صنعت های کوچک و متوسط نیز اظهار کرد: در حال حاضر سرمایه و پولی در بانک ها نیست که بخواهند برای بنگاه های کوچک و متوسط در بازار تسهیلات عرضه دهند.

وی در مورد نامه رییس اتاق بازرگانی ایران به رییس کل بانک مرکزی مبنی بر ” بخشودگی جرائم و تأخیر صنایع” وی در مورد نامه رییس اتاق بازرگانی ایران به رییس کل بانک مرکزی مبنی بر ” بخشودگی جرائم و تأخیر صنایع” اظهار کرد: این مبحث تاحالا به دستاوردی نرسیده هست. البته به نظر می رسد  بانک ها توان ندارند چنین کاری بکنند، چون در صورت های مالی خود نفع را نشان داده اند بنابراین برایشان سخت هست که صورت های مالی خود را بازبینی کنند مگر آنکه واقعا بانک مرکزی ورود و اعلام نماید که این جرم ها را از صورت های مالی حذف نمایند.

 انتهای پیام