به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مدتی هست اپراتورهای اینترنتی از وضع تعرفه اینترنت موبایل ناراضی می باشند و اعتقاد دارند تعرفه بالای صوت در اپراتورهای موبایل حاشیه نفع خوبی در این بخش ایجاد نموده و به آنان کمک می کند که بخش دیتای موبایل را پوشش داده و با نرخ هایی پایین تر […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مدتی هست اپراتورهای اینترنتی از وضع تعرفه اینترنت موبایل ناراضی می باشند و اعتقاد دارند تعرفه بالای صوت در اپراتورهای موبایل حاشیه نفع خوبی در این بخش ایجاد نموده و به آنان کمک می کند که بخش دیتای موبایل را پوشش داده و با نرخ هایی پایین تر از نرخ منطقی اینترنت موبایل عرضه کنند. این مبحث موجب شده بعضی از شرکت های FCP  اندک اندک دچار مشکلات مالی و از بازار خارج گردند و درنتیجه مشترکشان را از دست بدهند.

به همین سبب بخش خصوصی و هم چنین اپراتورهای عرضه دهنده خدمات اینترنتی و در صدر آنان شرکت مخابرات ایران، از رگولاتوری درخواست اصلاح تعرفه را دارد تا با کاهش تعرفه ی صوت در اپراتورهای موبایلی، حاشیه فایده ای که اعتقاد دارند در این بخش ایجاد می گردد، از بین رفته و تعرفه های اینترنتی در موبایل حقیقی گردد.

در این باره فرامرز رستگار با بیان اینکه ۴۵ اپراتور از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مجوز اپراتوری دارند، به ایسنا اظهار کرد: از این تعداد، فقط درآمد دو اپراتور همراه اول و ایرانسل ، برای توسعه هماهنگی دارد و رایتل هم تا حدی نزدیک به آن هاست که البته اندازه شبکه اش کوچک تر هست. منهای این سه اپراتور، شرکت مخابرات ایران به عنوان بزرگ ترین اپراتور تلفن ثابت و اپراتورهای ثابت دیگری که سرویس اینترنت باسیم یا بدون سیم می دهند، وضع خوبی ندارند.

دبیر سندیکای صنعت مخابرات با اشاره به مشکلات مخابرات گفته بود: امروز درآمدهای شرکت مخابرات به عنوان بزرگ ترین شرکتی که تامین کننده رابطه تمام اپراتورهاست و در تمام شبکه ها و استان های کشور شبکه دارد، با هزینه هایش هماهنگی ندارد. نه فقط مخابرات ایران که زمانی بزرگ ترین بنگاه های اقتصادی کشور بود،  فلج شده، لکن شرکت هایی که تامین کننده امکانات و خدمات برای این شرکت می باشند، هم دچار مشکل گردیدند زیرا امکان دارد محصول و خدمتی عرضه دهند، اما طلبشان وصول نشود.

او با بیان اینکه اگر بحث ناتوانی مدیریت باشد، برای چند اپراتور هست نه اینکه همه شرکت ها دچار مشکل باشند، تاکید کرد: ریشه یابی مشکلات نشان می دهد که طبق تعرفه های موجود، درآمد و هزینه ی شرکت ها تطابق ندارد. شرکت مخابرات نشان می دهد ۷۰ درصد از درآمدی که اکتساب می کند، حقوق و پرداختی به پرسنل هست. نگه داری از شبکه مخابرات به لحاظ لوازم یدکی و خدمات فنی هم ۱۰ تا ۱۳ درصد هزینه می گیرد و تنها ۱۷ درصد می ماند. اما از این مقدار باقی مانده، چه مقدار توان دارد نفع شرکت باشد یا صرف توسعه گردد؟

مشکل کلیدی اپراتورها مالی هست

اما از این مقدار باقی مانده، چه مقدار توان دارد نفع شرکت باشد یا صرف توسعه گردد؟رستگار دنبال کرد: امکانات شبکه هرچند سال یک بار باید به صورت کامل جایگزین گردد. نسل شبکه مخابرات اکنون مرکز تلفن دیجیتالی هست که زمانی فناوری تازه ای بود اما امروز باید از رتبه خارج گردد و سوئیچ های آی پی و شبکه های نسل جدید جایش را بگیرد. اگر کوچ از نسل دیجیتالی به نسل آی پی انجام نشود، شرکت مخابرات دیگر از نظر فنی اعتبار ندارد.

وی با بیان اینکه تغییر تعرفه ها نباید این طور باشد که با افزایش تعرفه ، به مردم به عنوان استفاده کننده فشار مالی بیاید، اظهار کرد: حتی در این دوره که نرخ زیادی از چیزها افزایش پیدا کرده، ما به عنوان فعالین در صنعت مخابرات و فناوری اطلاعات، اعتقاد داریم هنر این بخش این هست که با تحولات تکنولوژیکی و نگاه های جدید، نه فقط نرخ های رابطه ای نباید بالا برود، لکن باید اندک اندک کاهش یابد.

دبیر سندیکای صنعت مخابرات کشور دنبال کرد: بحث ما این هست اکنون که مردم پرداخت هایی را برای امور رابطه ای خود صرف می نمایند و پرداخت قبض موبایل، صورت حساب اینترنت و تلفن ثابت را دارند، باید بدون افزایش این هزینه، در آنان انتقال انجام گیرد؛ زیرا درآمدی که سمت اپراتورهای موبایل می رود، به حق نیست و باید کمتر گردد. درآمدزایی اپراتورهای موبایل از بخش صوت، هنگفت هست و درنتیجه بسته های اینترنتی را با نرخ ارزان و زیرقیمت عرضه می کنند.

مردم برای مکالمه به استفاده از تلفن همراه عادت کردند

رستگار با بیان اینکه اپراتورهایی که کارشان فقط ارایه سرویس اینترنت هست، توان ندارند با اپراتورهای همراه رقابت کنند، اضافه کرد: همراه اول و ایرانسل با دقیقه ای ۴۰ تا ۶۰ تومان برای مکالمه، درآمد بالایی دارند و مردم هم عادت کردند که حتی اگر تلفن ثابت باشد، از موبایل استفاده نمایند و با اهمیت نیست چه نرخی داشته باشد. به این ترتیب پول زیادی وارد اپراتور می گردد و محبوبیت خودش را با بسته های ارزان نرخ اینترنتی محافظت می کند و با هیچ اپراتوری قابل رقابت نیست.

وی در ادامه توضیح داد: ما می گوییم نفع اینترنت اپراتورهای موبایل هرچقدر می گردد، آن را برای اینترنت خرج کنند و نفع صوت را هم برای صوت هزینه نمایند. اگر این درآمدها عادلانه تقسیم گردند، در کار اپراتورهای دیگری که حیاتشان فقط برروی سرویس های ثابت هست، دگرگونی ایجاد می گردد و با فعال شدن این اپراتورها، شرکت خدمات فنی، مهندسی و فروشندگان هم فعال می گردند. اما اگر این اتفاق نیفتد، تمام اپراتورهای ثابت از بین می روند.

دبیر سندیکای صنعت مخابرات کشور با بیان اینکه تعرفه صوت در شبکه موبایل باید طوری کاهش یابد که اپراتور موبایل بسته های ارزان اینترنت را با آن جبران نکند، اظهار کرد: این ساختار تعرفه ذی ربط به ۱۰ سال پیش هست که قضیه تماما متمایز و اینچنین بود که شبکه، امکانات و سرویس های موبایل فناوری تازه ای بود و نرخ تمام شده و نرخ تعرفه موبایل هم وقتی برای اولین بار عرضه گردید، نسبت به تلفن ثابت تا ۳۰ برابر بود، زیرا دریافت خط تلفن از شبکه ثابت ارزان و دریافت سیم کارت از موبایل گران بود.

هزینه سرمایه گذاری برای خط تلفن ثابت افزایش یافت

رستگار دنبال کرد: اما اکنون سرمایه گذاری برای یک خط رابطه ای شبکه ثابت، هشت برابر موبایل هزینه دارد. خرید مس و مجوز شهرداری و مواردی که برای راه اندازی شبکه ثابت لازم هست،  گران شده اما تکنولوژی موبایل پیشرفت نموده و سرمایه گذاری به ازای هر خط کاهش یافته هست و تعرفه ها اکنون معکوس عمل می نماید. نرخ ها باید با قیاس ی این اعداد، نرخ های تمام شده به اضافه ی نفع، تعیین و با رعایت حقوق استفاده کننده اصلاح گردد.

وی با بیان اینکه دولت از مجموعه اپراتورهای کشور درصدی را به عنوان عارضه ها می گیرد، اظهار کرد: دولت در بحث ارتباطات حساب مخصوصی باز کرده و توقع دارد عددی را از اپراتورها دریافت کند. بیشتر از ۹۰ درصد این عدد امروز از همراه اول و ایرانسل هست و بقیه هم گرچه نفع آنچنانی ندارند اما دو مرتبه هم این درصد را می پردازند. اینجا این نگرانی وجود دارد که اگر تعرفه ها تغییر کند، درآمد این دو اپراتور کاهش پیدا کرده و آن عدد پژوهشگر نشود. درصورتی که اگر این اصلاح تعرفه رخ دهد، لازم نیست تمام فشار عارضه ها متوجه این دو اپراتور باشد، لکن توان دارد بین سایر اپراتورها تقسیم گردد و آنان هم درصدهایشان را بدهند.

اینترنت باید در شبکه ثابت توزیع گردد

رستگار با تاکید بر ایجاد تعادل بین اپراتورهای ثابت و موبایل دنبال کرد: ما باید اینترنت را در شبکه های ثابت توزیع کنیم و اصل تامین کنندگی هم همین هست. شبکه ثابت و موبایل باید هم افزایی ایجاد کنند؛ به این مفهوم که وقتی در حال حرکت هستید، اپراتور موبایل سرویس می دهد اما وقتی به یک محل ثابت می رسید، از شبکه ثابت استفاده کنید و فشاری روی شبکه موبایل نباشد. زیرا پهنای گروه موبایلی که در حال سکون هم از آن استفاده گردد، در حال حرکت دچار مشکل می گردد.

دبیر سندیکای صنعت مخابرات کشور افزود: رگولاتوری برای تغییر تعرفه ها یک نگاه به دولت می کند که فرقش به لحاظ درآمدی چگونه خواهد گردید و یک نگاه هم به مردم به عنوان عضو پایانی دارد که هرگز تغییر ساختار، فشاری به آنان وارد کند. در حال حاضر مدیران وزارتخانه بشدت اعتقاد دارند اگر نرخ همه چیز سه برابر گردد اما هزینه ارتباطات نه فقط نباید گران گردد، لکن باید ارزان هم گردد.

انتهای پیام