به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، علی لاریجانی در نشست با فعالین اقتصادی، فرهیختگان و مسئولین استان آذربایجان شرقی، گفته بود: مقاومت هایی در برابر تشکیل دولت الکترونیک وجود دارد اما راهکار دیگری وجود نداشته و این با اهمیت باید پژوهشگر شود. وی با بیان این که مالیات، حدود یک سوم […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، علی لاریجانی در نشست با فعالین اقتصادی، فرهیختگان و مسئولین استان آذربایجان شرقی، گفته بود: مقاومت هایی در برابر تشکیل دولت الکترونیک وجود دارد اما راهکار دیگری وجود نداشته و این با اهمیت باید پژوهشگر شود.

وی با بیان این که مالیات، حدود یک سوم بودجه سال ۹۸ را دربردارنده می شود، گفته بود: بدون مالیات نمی شود کشور را اداره کرد و اگر بتوانیم و شرایط فراهم باشد، در مواردی تنفس مالیاتی می دهیم.

لاریجانی در مورد برنامه مجلس برای حذف یارانه ها اظهار کرد: در چنین شرایط اقتصادی حذف یارانه تمامی اقشار امکان ندارد اما میتوان روش پرداخت یارانه را اصلاح کرد.

وی در مورد درخواست استاندار و نمایندگان آذربایجان شرقی برای اعطای اختیارات به استان ها مطرح نمود: از نظر قانون بنیادی، مجلس توان ندارد دولت را برای واگذاری اختیارات به استان ها ملزم کند و باید وزرا در جلسه هیأت وزیران در این مورد تصمیم گیری کنند.

لاریجانی دنبال کرد: با توجه به پتانسیل ها و نقاط ناتوانی، نیازهای هر کدام از استان ها متمایز بوده و نمی شود برای همه نسخه واحد درج کرد. به همین علت خوب تر هست هر کدام از استان ها اختیارات مورد احتیاج را بگویند تا با وزیران در این زمینه گفت وگو شود.

ریاست مجلس با اشاره به معضل حاشیه نشینی تبریز و سایر کلانشهرها اظهار کرد: سه روش ساخت وساز در بافت کهنه توسط بنیاد مسکن، شهرداری ها و دولت از طریق استانداری ها در بودجه سال ۹۸ موردنظر قرار گرفته و باید هر سه روش به صورت همزمان اجرا شود.

وی با بیان این که میتوان با افزایش سرمایه در گردش واحدها، قسمتی از مشکلات آنان را برطرف کرد، تصریح نمود: به منظور عرضه تسهیلات به واحدهای تولیدی، در پی اصلاح وضع بانک ها و افزایش سرمایه آنان هستیم. در کمال تأسف بعضی از مؤسسات اعتباری شرایط نامناسبی به وجود آورده اند.

ریاست مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نحوه اجرای اصل ۴۴ قانون بنیادی اظهار کرد: خصوصی سازی بنگاه های اقتصادی دولتی و سپردن آنان به دست کارآفرینان می توانست باعث پویایی اقتصاد شود که در کمال تأسف این قانون بدرستی اجرا نشد و لزوم دارد نظارت در این زمینه زیادتر شده و واگذاری بعضی از واحدها دو مرتبه صورت پذیرد.

وی افزود: امروزه اجرای غلط اصل ۴۴ قانون بنیادی منتج به بروز مشکلاتی در استان ها شده هست. قرار نبود در قالب قانون خصوصی سازی، یک نیروگاه در ازای بدهی به وزارتخانه ای که هیچ تخصص در راستای نیروگاه ندارد، واگذار شود.

وی از بزرگ بودن بدنه دولت انتقاد نمود و اظهار کرد: ۲.۵ ۵ میلیون کارمند در کشور وجود دارد و هر ساله بودجه ای برای پرداخت حقوق آنان مدنظر داشته می شود. همه به کوچک سازی بدنه دولت واقف هستیم اما این کار به مرور زمان زمان و ایجاد شغل های جدید در بخش های دیگر انجام می شود.

لاریجانی با تاکید بر لزوم برگرداندن امیدواری به جامعه افزود: در کمال تأسف در بعضی از جاها به جای نگاه طبیبانه، برای ناامیدی هم افزایی می شود. این در حالی هست که ما همه با هم انقلاب کرده ایم و آدم مسئول باید ضمن شناسایی درد، برای حل آن نگاه طبیبانه داشته باشد.

وی با بیان این که انقلاب اسلامی حرکت بزرگ تاریخی و بزرگ ترین سانحه قرن هست، اظهار کرد: ایران در زمان پادشاه وضع نامناسبی از نظر تکنولوژی و فناوری داشت و در بخش سیاسی نیز شرایط اسف بار بود؛ به به صورتی که اشخاص دست نشانده، حکومت دیکتاتوری و بدون استقلال را در ایران تشکیل داده بودند.

وی با بیان این که مجلس ملی در زمان پادشاه کالبد بی روح و جان بود، اظهار کرد: همه می دانستند که نمایندگان با رأی مردم انتخاب نمی گردند و مردم هیچ نقشی در اداره کشور ندارند. انقلاب اسلامی توانست این رژیم را واژگون کرده و مردم سالاری دینی را به عنوان مهمترین دستاورد، در کشور پیاده کند؛ به به صورتی که تمامی مسئولین کشور به طور مستقیم یا غیر مستقیم توسط مردم انتخاب می گردند و این نوع اداره کشور در دنیا به عنوان عقلانیت سیاسی معروف و خوب ترین روش امکان دارد.

لاریجانی با بیان این که پافشاری ایران روی استقلال خود بی هزینه نیست، اظهار کرد: دشمن روزانه یک گوشه از ایران را مساله دار می کرد و پس از آن هشت سال جنگ را به ما تحمیل کرد. حالا نیز به سبب دستیابی ایران به انرژی اتمی قشقرق راه انداخته هست.

ریاست مجلس شورای اسلامی در مورد شرایط کنونی دنیا گفته بود: همه نگاه کردند آمریکا دلارهای سعودی را گرفت و پس از مدتی ترامپ آنان را تحقیر و تمسخر کرد. در دنیای امروزی توافق کرده و پس از آن بر هم می زنند و برای پاسخگویی در برابر این کارها باید قدرت دارا باشیم.

وی با تاکید بر این که با ناهنجاری بین المللی مواجهیم، تصریح نمود: سیاست جمهوری اسلامی در منطقه داهیانه هست؛ به به صورتی که در برابر تروریست ها فعال شده و از عارضه رسیدن به کشور و رشد غده سرطانی جدید در منطقه جلوگیری نمودیم.

وی با بیان این که امروزه در حوزه اقتصادی به موفقیت های بسیاری رسیده ایم، افزود: در گذشته به آبادانی شهر و روستاها توجه نمی گردید ولی امروزه به محروم ترین نقاط کشور هم توجه می شود و در پی تحقق عدالت اجتماعی هستیم.

ریاست مجلس در انتهاء تاکید کرد: دلیلی ندارد به آینده کشور خیلی مأیوسانه نگاه شود. ما از شرایط بدتر از این هم گذر کرده ایم و دو مرتبه هم موفق خواهیم گردید. لزوم دارد نگاه امیدوارانه دارا باشیم.

انتهای پیام