رییس پارک علم و فناوری استان هرمزگان در اظهار کرد و گو با ایسنا، با بیان اینکه قطعا جای توسعه فناوری و جابه جایی فناوری در پارک های علم وفناوری هست تصریح نمود: پارک های علم و فناوری همیشه پل رابطه ای خوبی بین دانشگاه و صنعت بوده اند یعنی فارغ التحصیلان دانشگاهی در این […]

رییس پارک علم و فناوری استان هرمزگان در اظهار کرد و گو با ایسنا، با بیان اینکه قطعا جای توسعه فناوری و جابه جایی فناوری در پارک های علم وفناوری هست تصریح نمود: پارک های علم و فناوری همیشه پل رابطه ای خوبی بین دانشگاه و صنعت بوده اند یعنی فارغ التحصیلان دانشگاهی در این پارک ها ایده های خودشان را به محصول مبدل می کنند و پارک ها با دادن تسهیلات و امکاناتی که در اختیارشان می گذارد از این ها پشتیبانی می کنند تا اشخاص بتوانند این فرآورده ها را به جامعه معرفی کنند که البته دولت ها به طور مستمر در همه جای دنیا این خطر را متقبل می گردند.

برنامه پارک علم و فناوری دریا کانون هست

علی فتی گفته بود:  از آنجایی که ما در استان هرمزگان زندگی می کنیم و در این استان قرار هست کار فناوری و توسعه را انجام دهیم، چندین سال هست که به فکر فعالیت در حوزه دریا هستیم.

وی تصریح نمود: تقریبا یک سال پیش ما مرکز رشدی را تحت عنوان مرکز رشد فناوری های دریایی ایجاد کردیم که این مرکز رشد چندین ضلع دارد که هر ضلع چند حوزه تخصصی را در برمی گیرد. یک ضلع آن به صنعت های دریایی و کشتی سازی که به هر حال دربردارنده تمام مورد ها ذی ربط به ساخت کشتی می گردد. یک حوزه ذی ربط می گردد به حوزه آبزی پروری و پرورش جلبک و یک حوزه هم کشاورزی مبتنی بر آب شور هست که باز به دریا ذی ربط می گردد و میتوان از آن استفاده نمود.

فتی با بیان اینکه این مرکز رشد در فاز تفاهم نامه با ارگان ها و سازمان های دریایی قرار دارد ابراز کرد: من جمله این ارگان ها پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس، سازمان بندرهای و دریانوردی و نیز کشتی سازی بندرعباس هست که پیگیر اختصاص فضا به این مجموعه هستیم و در کمال خوشبختی تاحالا به نظر می رسد که ۱۵ شرکت هم در این حوزه دارا باشیم که به صورت فعال دارند کار می کنند.

این مقام مسئول دنبال کرد: این مرکز رشد از اولویت های ما هست که باید با مشارکت شرکای پارک که به هر حال در این نقش درگیر می باشند این کار را انجام دهیم تا بتوانیم یک اکوسیستم خوب را برای سرمایه گذاری و حضور شرکت های دانش بنیان ایجاد کنیم.

در پارک علم و فناوری اولویت کلیدی ما دریا هست

مدیر پارک علم و فناوری هرمزگان با بیان اینکه در این پارک، اولویت کلیدی ما دریا هست افزود: دریا مزیت ما هست و این مقوله ای هست که ما آن را ثابت کرده ایم.

وی دنبال کرد: با حضور شرکت های مختلفی از پارک که در کمال خوشبختی همگی در توسعه فناوری های دریا موفق بوده اند مثل توسعه کشت جلبک که الان در سیریک شرکت های ما دارند این کار را انجام می دهند و در قشم که پرورش خرچنگ برای صادرات را انجام می دهند، استخراج دوا های متفاوت از جلبک و مواد دریایی و نیز ساخت صابون هایی که اساس آنان فرآورده ها دریایی مثل جلبک و یا این ها می باشند.

فتی با بیان اینکه این ها همه نشان می دهد که پارک نگاه مخصوصی به حوزه دریا دارد اظهار کرد: در پارک هر شرکت، مجموعه یا هر کسی با یک ایده جدید در حوزه دریایی بیاید خارج از برنامه های پارک، پشتیبانی مخصوصی از آن انجام می دهیم و حاضریم تسهیلات مخصوص و بیشتری در اختیارش قرار دهیم که بتواند برنامه خودش را جلو ببرد. به همین علت در جزایر متفاوت ما خیلی راغب به این کار هستیم.

تسهیلات و خدمات پارک علم و فناوری

وی با بیان اینکه در کشورهای متفاوت پارک های علم و فناوری با کمک دولت ها ایجاد شده و در ایران نیز چنین هست، اظهار کرد: دولت و نظام، اصل را بر این بنا گذاشته اند که فارغ التحصیلان دانشگاهی، آن هایی که واقعا ایده دارند، افرادی که قصد دارند موجب تفاوت گردند و افرادی که قصد دارند مشکل مردم را حل نمایند، ایده بدهند و زحمت مردم را کم کنند؛ این ها را دولت پشتیبانی نماید. اکنون در چه زیرساختی؟ زیرساختی به اسم پارک علم و فناوری.

مدیر پارک علم و فناوری هرمزگان در مورد نحوه جذب این پارک تصریح نمود: در این پارک هر کسی که با یک ایده جدید وارد گردد ابتدا یک جلسه داوری برای او می گذاریم که طرحش را داوری کنیم و اگر شاخص های مد نظر ما که دو مورد هست را داشت، جذب پارک می گردد.

وی در مورد این دو شاخص ابراز کرد: یک اینکه طرح علمی باشد که البته منظور این نیست که مقاله ISI داشته باشد یعنی اینکه یک پایه علمی داشته باشد. یعنی بتواند مشکلی را حل نماید و بتواند اشتغال ایجاد کند و مهمتر از همه بتواند موجب رونق اکتساب وکار گردد. چنین برنامه ای را ما در پارک می پذیریم.

فتی با بیان اینکه وقتی طرح پذیرفته گردید دو دوره وجود دارد اضافه کرد: طرح دوره پیش رشد و رشد را طی می کند و آن ایده و طرح به سمت مبدل شدن به شرکت حرکت می نماید.

وی دنبال کرد: در یک ایده افرادی دور هم جمع می گردند و کار گروهی انجام می دهند و پس از ان وارد دوره رشد می گردند. یک جلسه دفاع گذاشته شده و طرح وارد دوره رشد می گردد.

مدیر پارک علم و فناوری هرمزگان در مورد دوره رشد تصریح نمود: در دوره رشد تا سقف ۷۰ میلیون تومان با بهره ۴ درصد که ۲ الی ۳ سال و نیم تنفس و پس از ان بازپرداخت ۳۶ ماهه را در اختیار شرکت هایمان قرار می دهیم تا خیال شرکت ها از این بابت راحت باشد و دغدغه ای نداشته باشند.

فتی اظهار کرد: پارک تا دو سال اصلا سراغ شرکتی نمی رود که تسهیلات را پس بگیرد، منحصرا به آنان تسهیلات می دهد که به طرح و ایده شان پرداخت کند که البته این اولویت پارک هست. تضمین نامه هایی که از اشخاص و یا فارغ اتحصیلان گرفته می گردد، تضمین نامه های خیلی راحتی نسبت به سامانه بانکی کشور هست تا بتوانیم تسهیلات را در اختیارشان بگذاریم.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از امکاناتی که در اختیار اشخاص گذاشته می گردد دفتر کار برای آنان هست تا ماهیت شرکتی پیدا نمایند و کار گروهی را یاد دریافت کنند و یک ماهیت مستقل دارا باشند و نیز ابزارها زیرساختی متفاوت مثل اینترنت، سامانه کارپردازی، مسائل ذی ربط به پاکیزگی و سامانه خنک کننده و مورد ها دیگر که در اختیار شرکت ها قرار داده می گردد تا خیالشان بابت ابزارها حوزه ادارای راحت باشد.

فتی در ادامه ابراز کرد: علاوه بر این مشاوره ها و تعلیم های متفاوت نیز در اختیار آنان قرار داده می گردد. پارک هر ماه یک دوره آموزشی دارد که در این دوره آموزشی از استادهای خیلی خوب آن حوزه دعوت می گردد که به پارک بیایند و تجربیات خودشان را در اختیار شرکت های ما بگذارند.

مدیر پارک علم و فناوری هرمزگان افزود: البته مهمتر از همه این هست که پارک فضایی را فراهم کرده که تمام شرکت های دانش بنیان در آن فضا فعالیت نمایند یعنی اگر کسی پیشنهادی داشته باشد، همسایه او هم که دفتر دارد با یک ایده جدید آمده و ممکن است که شرکت ها بتوانند مشکلات همدیگر را حل نمایند و طی یک پروژه با هم مشارکت کنند.

وی با اشاره به مزیت های پارک عنوان نمود: یکی از مزیت های خیلی خوب پارک این هست که همه در یک محیط جمع می گردند یعنی همه افرادی که در حوزه دانش بنیان می باشند و ایده خوب دارند، آمده اند و جمع شده اند و در حقیقت قرار هست که با همدیگر کار کنند.

فتی با اشاره به یکی دیگر از مزایای پارک عنوان نمود: شرکت هایی را که پذیرفته شده اند، آن هایی که خوب فعالیت کرده اند و به محصول دست یافته اند، پارک آنان را در آن فعالیت دانش بنیان شان، معاف از مالیات می کند یعنی دیگر نیازی نیست که دیگر  مالیات پرداخت کنند.

مدیر پارک علم و فناوری هرمزگان در مورد خدمات دیگر این پارک تصریح نمود: یکی دیگر از خدمات پارک، پروژه یابی برای شرکت ها هست و اگر احتیاج به رایزنی با دستگاه های اجرایی و حتی عقد قرارداد داشته باشد پارک در این حوزه کمک می کند.

فتی در ادامه اضافه کرد: خیلی از دستگاه های اجرایی به یک شرکتی که تازه ایجاد شده اعتماد نمی کنند که پارک در این جا به نمایندگی از آن شرکت قرارداد می بندد و قرارداد را به شرکت دانش بنیان واگذار می کند.

مردم و مسئولین تکیه به تولیدات داخلی را جدی دریافت کنند

فتی با بیان اینکه مردم و مسئولین استان همان طور که مسئولین ارشد نظام شرکت های دانش بنیان و تکیه به تولیدات داخلی را جدی گرفته اند هم این امر را جدی دریافت کنند اظهار کرد: ما نیز معتقدیم که تولیدات شرکت های دانش بنیان باید استانداردسازی گردند. بنابراین تفاهم نامه ای را با سازمان نرمال تنظیم کرده ایم که قطعا این فرآورده ها مورد اعتماد مردم باشد یعنی اگر کسی محصول دانش بنیان می خرد خیالش راحت باشد که این محصول نرمال هست و خصوصیات یک محصول خوب را دارد و بتواند به آن اعتماد نماید.

مدیر پارک علم وفناوری هرمزگان افزود: این حق مردم هست که در یک شرایط رقابتی، این شرکت ها وارد بازار گردند تا بتوانند فعالیت نمایند. آن توقع و انتظاری که از دستگاه های اجرایی و سازمان های استان می رود این هست که از این خدمات و فرآورده ها با دید حمایتی استفاده نمایند.

وی دنبال کرد: یعنی اگر با یک شرکت دانش بنیان قرارداد بسته می گردد انگار که با شرکتی قرارداد بسته می گردد که فرزند خود ما در آن مدیرعامل هست و خودش دارد اشتغال ایجاد می کند و هیچ باری بر روی دولت نیست. با توجه به اینکه دولت محترم به طور مستمر تاکیدش بر این بوده که باید کار برون سپاری گردد و به بخش خصوصی واگذار گردد.

فتی در انتهاء با بیان اینکه امید دارد که این اتفاق عملا هم بیفتد، اظهار کرد: کارها به بخش خصوصی و از همه مهمتر به جوان ها واگذار گردد. آن هایی که واقعا داعیه دارند، آن هایی که واقعا قصد دارند کار کنند و با دست تهی آمده اند جلو و اکنون احتیاج به پشتیبانی دارند که بتوانند روی پای خودشان بایستند، یک شرکت ایجاد کنند که اکتساب و کار ایجاد گردد و سر انجام امید و آرزو در مردم دمیده گردد.

انتهای پیام