به گزارش خبرنما به نقل از ایرنا، نوزدهمین دوره از مسابقات لیگ برتر در حالی به پایان رسید که تیم فوتبال پرسپولیس با ۶۷ امتیاز و ۱۴ امتیاز فاصله نسبت به نزدیک‌ترین تعقیب کننده قهرمان شد و رکورد تاریخ لیگ برتر را از لحاظ اختلاف امتیاز شکست. استقلال با ۵۳ امتیاز دوم شد و فولاد […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایرنا، نوزدهمین دوره از مسابقات لیگ برتر در حالی به پایان رسید که تیم فوتبال پرسپولیس با ۶۷ امتیاز و ۱۴ امتیاز فاصله نسبت به نزدیک‌ترین تعقیب کننده قهرمان شد و رکورد تاریخ لیگ برتر را از لحاظ اختلاف امتیاز شکست.

استقلال با ۵۳ امتیاز دوم شد و فولاد با ۵۱ امتیاز در جایگاه سوم قرار گرفت تا این دو تیم راهی لیگ قهرمانان آسیا شوند. تراکتور چهارم شد و امیدوار به جام حذفی ماند اما سپاهان و شهرخودرو در جنگ سهمیه کم آوردند و پنجم و ششم شدند.

تیم‌های صنعت نفت آبادان، نفت مسجدسلیمان و نساجی به ترتیب در رده‌های هفتم تا نهم قرار گرفتند. این سه تیم دغدغه سقوط و کسب سهمیه را نداشتند. گل‌گهر با ۳۳ امتیاز دهم شد. ماشین‌سازی و ذوب‌آهن با ۳۱ و ۳۰ امتیاز در رده‌های یازدهم و دوازدهم قرار گرفتند. ۲ تیم تهرانی و خودروساز پیکان و سایپا با ۲۹ امتیاز در رده‌های سیزدهم و چهاردهم جای گرفتند و در نهایت پارس جنوبی جم با ۲۷ و شاهین بوشهر با ۲۲ امتیاز به دسته یک سقوط کردند تا فصل بعد از استان بوشهر نماینده‌ای در لیگ برتر نداشته باشیم.

در این فصل و در ۲۴۰ بازی برگزار شده(یک بازی با حکم کمیته انضباطی سه بر صفر شد) ۴۶۷ گل به ثمر رسید و میانگین ۲.۰۷ گل در هر مسابقه ثبت شد. ۴۱ درصد تیم‌های میزبان برنده شدند؛ ۲۳ درصد از مسابقات را تیم‌های میهمان بردند و الباقی با نتیجه مساوی به اتمام رسید.

در ادامه با ترین‌های لیگ نوزدهم همراه باشید:

بیشترین برد: پرسپولیس ۲۱ پیروزی

کمترین برد: شاهین و پارس جنوبی جم ۴ پیروزی

بیشترین باخت: شاهین بوشهر با ۱۶ شکست

کمترین باخت: پرسپولیس، استقلال و سپاهان با ۵ شکست

بیشترین تساوی: نفت مسجد سلیمان با ۱۷ تساوی

کمترین تساوی: پرسپولیس با چهار تساوی

بیشترین گل زده: استقلال با ۵۵ گل زده

کمترین گل زده: پارس جنوبی جم با ۲۰ گل زده

بیشترین گل خورده: شاهین بوشهر با ۵۷ گل خورده

کمترین گل خورده: پرسپولیس با ۱۷ گل خورده

بیشترین کلین‌شیت: سپاهان با ۱۷ کلین‌شیت

آقای گل: شیخ دیاباته از استقلال با ۱۵ گل

آقای پاس گل: مهدی قایدی از استقلال و میلاد جهانی از صنعت نفت با هشت پاس گل

پرگل‌ترین بازی: پیکان ۶-۲ ماشین‌سازی

بهترین تیم میزبان: تراکتور با ۳۵ امتیاز

بدترین تیم میزبان: شاهین با ۱۴ امتیاز

بهترین تیم میهمان: پرسپولیس با ۳۵ امتیاز

بدترین تیم میهمان: پارس جنوبی جم با ۷ امتیاز