به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه نیروهای دولت سوریه چندین هفته هست در امتداد این استان که هم مرز ترکیه هست تجمع کرده اند و این آمادگی قبل از حمله، نگرانی هایی را از واقع شدن یک مصیبت انسانی در ابعاد بزرگی که طی هفت سال جنگ داخلی سوریه […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه نیروهای دولت سوریه چندین هفته هست در امتداد این استان که هم مرز ترکیه هست تجمع کرده اند و این آمادگی قبل از حمله، نگرانی هایی را از واقع شدن یک مصیبت انسانی در ابعاد بزرگی که طی هفت سال جنگ داخلی سوریه دیده نشده، به وجود آورده هست.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در جریان کنفرانس خبری در کنار هایکو ماس، همتای آلمانی خود تاکید کرد: آنکارا خواستار جلوگیری از حمله ادلب هست.

ادلب یکی از منطقه های نامیده شده به کاهش تنش هست که نتیجه رایزنی های سال گذشته روسیه، ترکیه و ایران هست و دمشق کنترل بیشتر کشورش را به دست گرفت.

چاووش اوغلو در کنفرانس خبری به خبرنگاران در آنکارا اظهار کرد: از همان روزی که مشخص گردید که حمله ای به ادلب قرار هست صورت پذیرد ما قویا کار می کنیم تا مانع از اقدام دولت اسد در نقض این آتش بس شده و حمله های به ادلب را متوقف نماییم.

در همین حال وزیر خارجه آلمان تاکید کرد: برلین نگرانی های ترکیه در مورد واقع شدن مصیبت انسانی بالقوه در ادلب را فهم می کند.

او اضافه کرد: ما به کوشش هایمان برای جلوگیری از آن ادامه می دهیم. ترکیه به احتمال زیاد بیشتر از سایرین آمادگی دارد تا با این تغییرات روبه رو گردد.

هایکوماس چهارشنبه برای سفری دو روزه عازم آنکارا گردید و ارتقاء مناسبات با ترکیه که بعد از کودتای ناکام ۲۰۱۶ و شروع سرکوب های دولتی بر علیه مخالفان وخیم شده بود در دستور کار وی قرار دارد.

ماس با چاووش اوغلو و رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در کاخ رئیس جمهوری در آنکارا دیدار نمود. وزیر خارجه آلمان تاکید کرد برلین آمادگی دارد کمک های بشر دوستانه به کشورهای ساکن کردن دهنده آوارگان سوریه ای در صورت واقع شدن حمله های به ادلب عرضه دهد.

در این کنفرانس خبری وزیر خارجه ترکیه اظهار کرد: آوارگان در ادلب به احتمال زیاد به سمت ترکیه و کشورهای اروپایی حمله نمایند. در همین حال وزیر خارجه آلمان مسئله آلمانی های بازداشتی در ترکیه را با همتای خودش در میان گذاشت، اما جزییاتی از آن عرضه نکرد.

ماس علاوه بر این قرار هست با رهبران تجاری در استانبول دیدار نماید و به گفته مقام ها هدف از آن محکم کردن ارتباطات تجاری کشورش با ترکیه هست.

انتهای پیام