به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، ریاست جمهور آمریکا از عملیات عربستان برای قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی انتقاد نمود و اظهار کرد که واقعه ی خاشقجی بدترین سرپوش گذاری در تاریخ سرپوش گذاری ها بود. ترامپ تصریح کرده است، هرگز نمی بایست چنین رخدادی […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، ریاست جمهور آمریکا از عملیات عربستان برای قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی انتقاد نمود و اظهار کرد که واقعه ی خاشقجی بدترین سرپوش گذاری در تاریخ سرپوش گذاری ها بود.

ترامپ تصریح کرده است، هرگز نمی بایست چنین رخدادی روی می داد.

ریاست جمهور آمریکا اضافه کرد که هر کسی این دسیسه را ترتیب داده، در مخمصه بدی است.

به فاصله کوتاهی بعد از او، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا اظهار کرد که کشورش مسببان را مجازات خواهد کرد و اضافه کرد که ویزای ۲۱ مظنون شناسایی شده کنسل می گردد.

آمریکا برای اتخاذ موضعی سرسختانه تر بر علیه عربستان سعودی تحت فشار بوده است.

ترامپ در کاخ سفید به خبرنگاران اظهار کرد: نقشه اولیه آنان خیلی بد بود، به بدی اجرا گردید و در تاریخ سرپوش گذاری، این بدترین نمونه بود.

حکومت عربستان روایات متناقضی از سرنوشت جمال خاشقجی که مقیم آمریکا بود و برای صفحه دیدگاه های روزنامه واشنگتن پست قلم می زد، ارائه نموده است.

ریاض بعد از مدتی پافشاری بر این مدعا که او زنده است، حالا می گوید که این شهروند ۵۹ ساله در یک عملیات خودسرانه در کنسولگری این کشور در استانبول کشته شد.

پامپئو در یک کنفرانس خبری در وزارت خارجه آمریکا اظهار کرد که او و ریاست جمهور کشورش از این وضع راضی نیستند.

او اظهار کرد: نباید شکی وجود داشته باشد که ایالات متحده این عمل بی رحمانه برای خاموش کردن روزنامه نگار خاشقجی با توسل به خشونت را تحمل نمی کند.

پامپئو در جواب به این سؤال که آیا آمریکا توضیحات محمد بن سلمان از سانحه را خواهد قبول کرد، تصریح نمود: ما منحصرا نتایجی را که خودمان به آن دست یافته ایم، می پذیریم.

خودمان به حقیقت پی خواهیم برد.

وزیر امور خارجه آمریکا از شناسایی بعضی از مقامهای سعودی که در قتل جمال خاشقجی نقش داشته اند اطلاع داد و اظهار کرد، اقداماتی مثل کنسل روادید و علاوه بر این اعمال تحریم بر علیه آنان ارزیابی می گردد.

پامپئو در اظهار کرد وگو با خبرنگاران تصریح نمود: این تنبیه ها آخرین اقدام از سوی ایالات متحده در این قضیه نخواهد بود.

رجیب طیب اردوغان، ریاست جمهور ترکیه پیش تر در جمع نمایندگان پارلمانی حزب حاکم اظهار کرد که قتل جمال خاشقجی چندین روز قبل از اجرا برنامه ریزی شده بود؛ یعنی در روز ۲۸ سپتامبر که او از کنسولگری وقت گرفت.

او اظهار کرد که ترکیه شواهدی قوی از قتل وحشیانه خاشقجی در یک اقدام برنامه ریزی شده در روز دوم اکتبر در کنسولگری عربستان دارد.

ریاست جمهوری آمریکا به سخنان همتای ترک خود در مورد پرونده قتل جمال خاشقجی عکس العمل نمایش داد و اظهار کرد کهاردوغان در سخنانش خطاب به عربستان “تا اندازه ای خشن” ریاست جمهوری آمریکا به سخنان همتای ترک خود در مورد پرونده قتل جمال خاشقجی عکس العمل نمایش داد و اظهار کرد کهاردوغان در سخنانش خطاب به عربستان “تا اندازه ای خشن” بوده است.

ترامپ در جواب به این سوال که آیا سخنان ریاست جمهوری ترکیه را باور می کند، اظهار کرد: من باید اول حقایق را نگاه کنم.

زیادی از رهبران جهان قتل این روزنامه نگار معروف را محکوم نموده و خواستار تحقیقات کامل شده اند.

هرچند ترامپ بر انتقاد از مقامهای سعودی افزوده اما علاوه بر این بر ارزش عربستان به عنوان متحد آمریکا تاکید کرده است.

روز سه شنبه بعد از تشکیل جلسه کابینه دولت عربستان به ریاست ملک سلمان، اطلاعیه ای صادر گردید که در آن آمده است، عربستان همه مسئولین این قتل را فارغ از موقعیت و مقام پاسخگو خواهد شناخت.

رسانه های سعودی علاوه بر این گزارش دادند که شاه و ولعیهد در ریاض با اعضای خانواده خاشقجی من جمله صلاح بن جمال دیدار کرده اند.

عربستان تا روز جمعه پیش اظهار می کرد که خاشقجی به تندرستی کنسولگری را ترک کرده اما روز جمعه برای نخستین بار از به قتل رسیدن او در یک “درگیری فیزیکی” عربستان تا روز جمعه پیش اظهار می کرد که خاشقجی به تندرستی کنسولگری را ترک کرده اما روز جمعه برای نخستین بار از به قتل رسیدن او در یک “درگیری فیزیکی” حرف زد. عادل الجبیر، وزیر خارجه این کشور روز یک شنبه از “قتل” این خبرنگار گفت وگو اما پافشاری نمود که رهبران عربستان از این “عملیات خودسرانه” عادل الجبیر، وزیر خارجه این کشور روز یک شنبه از “قتل” این خبرنگار گفت وگو اما پافشاری نمود که رهبران عربستان از این “عملیات خودسرانه” با خبر نبودند.

او اظهار کرد: کسانی که این کار را کردند، خارج از حیطه اختیاراتشان عمل کردند. این واضحا یک اشتباه خیلی بزرگ بود و آنچه اشتباه را بدتر کرد، کوشش برای سرپوش گذاشتن بر آن بود.

انتهای پیام