از قضاوت نمی ترسد، رک و صریح حرف می زند و به خوبی با چگونگی استفاده از رسانه های نوین  من جمله توییتر آشناست. رابطه خوبی با مهاجران، اقلیت های مذهبی به ویژه  مسلمانان، اقلیت های جنسی و بانوان ندارد. منتقدانش بیان می کنند که او فردی  خودمحور است، نژاد پرست و  شومن است. به هویت جکسونیسم […]

از قضاوت نمی ترسد، رک و صریح حرف می زند و به خوبی با چگونگی استفاده از رسانه های نوین  من جمله توییتر آشناست. رابطه خوبی با مهاجران، اقلیت های مذهبی به ویژه  مسلمانان، اقلیت های جنسی و بانوان ندارد. منتقدانش بیان می کنند که او فردی  خودمحور است، نژاد پرست و  شومن است. به هویت جکسونیسم او اشاره می کنند و زیادی از سیاست ها و شعارهایش را من جمله نخست آمریکا را در این چارچوب تشریح می کنند.  

    وقتی در ژانویه  ۲۰۱۷  قدرت را در دست گرفت، تعدادی از کارشناسان گمان می کردند که این هندوانه سربسته در عرصه سیاست با حضور در عرصه قدرت در سامانه ساختاری و تصمیم گیری آمریکا  هضم خواهد گردید و رویه های روسای جمهور سابق را در پیش می گیرد. او هر کاری را انجام می دهد که بگوید با روسای جمهور سابق آمریکا به ویژه اوباما فرق دارد و از تبعات چنین سوژه ای هراسی به خود راه نمی دهد چنان که وقتی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با افتخار خود را موفق ترین ریاست جمهور تاریخ آمریکا معرفی می کند و  مورد استهزاء مخاطبانش قرار می گیرد خنده های حاضران در سالن را به سود خود مصادره می کند.

خبرگزاری دانشجوهای ایران در آستانه فرا رسیدن سال نو میلادی( ۲۰۱۹) در اظهار کرد وگو با کارشناسان و مالک نظران عرصه بین الملل و سیاست خارجی  کشور از آنان پرسیده که به نظرشان خبرسازترین چهره بین المللی  سال ۲۰۱۸ فارغ از کارکرد مثبت یا منفی آنان چه کسی بوده است؟ در این بررسی که البته با تعداد معدودی از کارشناسان صورت گرفت دونالد ترامپ به عنوان خبرسازترین چهره سال ۲۰۱۸ معرفی گردید و از رقبایی چون محمد بن سلمان، جمال خاشقچی، پوتین، و… سبقت گرفت. کارشناسانی که وی را به عنوان جنجال برانگیز ترین فرد سال ۲۰۱۸ معرفی کرده است، معتقد می باشند که مجموعه اقداماتی که او در عرصه بین الملل انجام داده موجب شده  که اندیشه جامعه جهانی درباره روسای جمهور آمریکا و هیات حاکمه در این کشور  تغییر کند، این آنالیز گران استفاده گاه و بی گاه ترامپ از توییتر برای بیان مواضعش، دیدار او با رهبر کشور کره شمالی در سنگاپور، تصمیمش برای خارج شدن نیروهای آمریکایی از سوریه و افغانستان، عملکردش درباره مهاجرین لاتین تبار، خارج کردن آمریکا از برجام و تعداد دیگری از تعهدهای بین المللی، ایجاد جنگ تجاری بین آمریکا و چین و اتحادیه اروپا و تاکید او مبنی بر این اینکه اروپا باید بیشتر از گذشته هزینه های ناتو را تامین کند، اجرایی کردن تصمیمش برای جابه جایی سفارت آمریکا از تل آویو به قدس، حمایتش از بن سلمان در مبحث کشتن خاشقچی و جنایات سعودی در یمن، فروش وسیع جنگ افزار ها جنگی به کشورهای خاورمیانه  و.

  را از علل انتخاب او به عنوان چهره سال ۲۰۱۸ عنوان نموده اند…  البته کارشناسانی که در این رابطه مورد اظهار کرد وگو قرار گرفته اند درباره آینده ترامپ در سال ۲۰۱۹  دارای نگاه های متفاوتی می باشند.

چنانکه در این رابطه صادق زیباکلام  می گوید که  ترامپ در سال ۲۰۱۹ نیز به سیاست های اتخاذ شده در سال ۲۰۱۸ ادامه می دهد. او علاوه بر این اعتقاد دارد که ترامپ با سیاست هایش موجب شده که شرایط اقتصادی برای طبقه متوسط و زیر متوسط آمریکا بهبود پیدا نماید و همین مبحث به افزایش محبوبیت وی در داخل آمریکا منتج شده است. اما ابراهیم رحیم پور معاون سابق وزیر خارجه دیدگاهی متمایز از زیبا کلام دارد، او معتقد است که مجموع تغییرات نشان می دهد که ترامپ در سال ۲۰۱۹ ضعیف خواهد گردید، با مشکلات جدی در زمینه پیشبرد اهدافش مواجه خواهد بود و اقدامات فریب مابانه اش  دیگر چندان مورد توجه افکار عمومی آمریکا قرار نخواهد گرفت.

سید رضا صدرالحسینی دیگر کارشناس مسائل بین المللی که ترامپ را به عنوان جنجال برانگیز ترین شخصیت سال ۲۰۱۸ انتخاب نموده در رابطه با آینده ترامپ می گوید با توجه به شناخت نسبی که از این شخصیت وجود دارد احتمالا او در سال ۲۰۱۹ نیز به رفتارها و کارهای حاشیه ساز و جنجال آفرین خود ادامه خواهد داد و مثل سال ۲۰۱۸ موجب ایجاد شوک در جامعه جهانی می باشد.

چنانکه میتوان حدس زد که خبرسازترین شخصیت در سال ۲۰۱۹ نیز خود ترامپ می باشد. احمد دستمالچیان، کاردار سابق ایران نیز اعتقاد دارد که ترامپ درسال ۲۰۱۹ دچار دردسرهای زیادی خواهد گردید.

چنانچه میتوان حدس زد که نتیجه های تحقیقات «بازرس رابرت مولر» و اثبات مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶، مقابله مجلس نمایندگان و سنای این کشور با سیاست های تک روانه ترامپ و علاوه بر این به وجود آمدن رکود اقتصادی در این کشور من جمله دردسرهای ترامپ می باشد. محمد بن سلمان ولیعهد جوان سعودی که تعدادی وی را ماجراجو و تعدادی دیگر اصلاح گر بدشانس می نامند ، دومین شخصیتی است که از سوی بعضی آنالیز گران و کارشناسان مسائل بین الملل به عنوان شخصیت سال ۲۰۱۸ انتخاب گردیده است.

این تحلیلگران سیاست های ماجراجویانه محمد بن سلمان در منطقه  من جمله ادامه دادن به جنگ یمن، کشتن خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول و معلوم شدن  مداخله بن سلمان در کشتن این روزنامه نگار سعودی – آمریکایی توسط بعضی از اسناد، قراردادهای تجاری سنگین او با ترامپ، انجام اصلاحات اجتماعی و اقتصادی پرسر و صدا در عربستان از سوی او ، دستگیری سعد الحریری نخست وزیر لبنان و وادار کردن وی به کناره گیری در ریاض را من جمله عواملی دانسته اند که محمد بن سلمان را به عنوان چهره خبرساز ۲۰۱۸ مبدل کرده است.

رامین مهمان پرست، سخنگوی سابق وزارت امور خارجه کشورمان من جمله افرادی است که بن سلمان را به عنوان شخصیت سال ۲۰۱۸ می داند.

او درباره آینده بن سلمان می گوید که گمان نمی کنم آینده خوبی در پیش روی این ولیعهد جوان باشد؛ چون که حقایق جنایات سران سعودی در منطقه به ویژه یمن در حال روشن شدن برای افکار عمومی است و قدرت هایی که از او پشتیبانی کردند تا او  بر اریکه قدرت نشیند باید اندک اندک فکری درباره جانشینی او کنند. در مقابل این نگاه، احمد زید آبادی روزنامه نگار و محقق مسئله های سیاسی ، اعتقاد دارد که بن سلمان بحران کشتن خاشقجی را پشت سر گذاشته و در سال ۲۰۱۹ کمتر در فراروی توجهات قرار می گیرد. امیر علی ابوالفتح دیگر کارشناس مسائل بین الملل که او هم بن سلمان را به عنوان جنجال برانگیز ترین شخصیت سال ۲۰۱۸ انتخاب نموده است ، می گوید محمد بن سلمان  در سال ۲۰۱۹ همچنان قدرت خودرا در عربستان سعودی محافظت می کند و اگر عمر پدرش خاتمه پیدا نماید شانس او برای نشستن بر تخت سلطنت بسیار فراوان است اما در عین حال با دردسرهایی روبروست چون که افکار عمومی  و رسانه های جهان کشتن جمال خاشقجی را فراموش نکرده اند  و این مبحث را دنبال می نمایند.

او تاکید دارد که  ولیعهد سعودی در سال ۲۰۱۹ مثل سال ۲۰۱۸ از سوی منتقدان  و حامیانش  تحت فشار می باشد، در نتیجه میتوان اظهار کرد که سال ۲۰۱۹ سال دشواری برای محمد بن سلمان می باشد.

جمال خاشقجی روزنامه نگار آمریکایی -سعودی دیگر چهره ای است  که از سوی بعضی از کارشناسان عرصه بین الملل و سیاست خارجی  به عنوان چهره سال ۲۰۱۸ انتخاب گردیده است.

آنالیز گرانی مثل صابر گل عنبری اعتقاد دارند که کشتن فجیع این روزنامه نگار در کنسولگری عربستان در استانبول وی را به خبرسازترین فرد سال ۲۰۱۸ مبدل کرد و این کشتن تاثیرات مهمی بر وضع منطقه ای و جهانی عربستان داشته است چنان که  روابط این کشور را با تعدادی از کشورها به مرز بحرانی رساند .

گل عنبری می افزاید که  پرونده خاشقجی، آل سعود را با بحرانی رو به رو کرد که شاید بتوان اظهار کرد که این خاندان  در سه دوره حکمرانی خود درگیر چنین بحرانی نبوده است .

در این رابطه سیدرضا قزوینی، نیز مثل کارشناسانی که خاشقجی را به عنوان چهره سال ۲۰۱۸ برگزیدند اعتقاد دارد که کشتن وی تاثیر عمده ای در تغییرات در منطقه گذاشت.

چنانچه این کشتن موجب گردید توجه افکار عمومی به جنایات عربستان در یمن زیادتر جلب گردد و حتی  تعدادی از سناتورهای آمریکایی را به این سمت سوق دهد که تحریم هایی را بر علیه بن سلمان و عربستان سعودی وضع کنند، در حالی که ریاست جمهور این کشور با این مبحث همراه نبود. قزوینی تاکید می کند در حقیقت میتوان اظهار کرد این کشتن به شکلی آینده سیاسی بن سلمان را با چالش های جدی رو به رو کرده است .

ریاست جمهور مغرور روسیه که منتقدانش وی را به تمامیت خواهی و حتی دیکتاتوری متهم می کنند یکی دیگر از شخصیت های بین المللی بود که از سوی بعضی از کارشناسان به عنوان شخصیت سال ۲۰۱۸ انتخاب گردید.

من جمله افرادی که پوتین را به عنوان شخصیت سال ۲۰۱۸ انتخاب کرده حسین موسویان ، دیپلمات سابق کشورمان است.

او در این راستا اعتقاد دارد که پوتین در سال ۲۰۱۸  منفعت های ملی روسیه را در شرق و غرب و خاورمیانه به خوبی و در سطح عالی پیش برده و با نفوذ در سامانه داخلی آمریکا یک بحران سیاسی بزرگ در این کشور ایجاد کرده، بحرانی که بی پیشینه یا کم پیشینه است. این دیپلمات سابق کشورمان علاوه بر این با اعتقاد بر این که پوتین در کاهش تاثیر تحریم های آمریکا و اروپا بر روسیه موفق بوده اظهار کرد: او توانسته هم زمان ارتباطات خود را با ایران و دشمنان ایران در منطقه من جمله عربستان گسترش دهد.

موسویان همچنین از سیاست روسیه در دعوت از طالبان دشمن قدیمی خود به مسکو و برپایی نشست های صلح افغانستان در این کشور  تحسین می کند و می گوید این کارهای روسیه موجب استقبال پاکستان وعربستان شده است.

چنانکه این مبحث موجب گردید که آمریکایی ها نیز ناچارا برای عقب نماندن از عرصه میدانی افغانستان، گفتگوها با طالبان را شروع کنند . حمیدرضا آصفی سخنگوی سابق وزارت خارجه کشورمان نیز در حالی که معتقد است خبرسازترین و تاثیرگذارترین شخصیت بین المللی در عرصه منطقه خاورمیانه در سال ۲۰۱۸ سردار قاسم سلیمانی است از  پوتین  نیز به عنوان یکی از شخصیت های معروف ی سال ۲۰۱۸ یاد می کند، چنان که در این رابطه اعتقاد دارد که  پوتین با شیوه های سنجیده خود آمریکا را ذر تنگنا قرار داده است .

رضا نصری ، تنها کارشناس و آنالیز گری است که  در جریان این گفت و گو ها تنها نگاه به داخل کشور داشت و عملکرد «دستگاه دیپلماسی ایران» در ازای تحریم های آمریکا  بزرگ ترین اتفاق سال ۲۰۱۸  می داند و از افرادی که در مقابل تحریم های آمریکا ایستادگی کرده اند، تحسین می کند .

او درباره دلیل این انتخاب توضیح می دهد :در سال ۲۰۱۸ روند بسیار مهمی در سطح جهان به راه افتاد که توان دارد تاثیرات بلندمدت، ماندگار و تاریخ سازی در ارتباطات بین المللی داشته باشد.

این روندی است که طی آن مهمترین کشورهای جهان تصمیم گرفته اند از یک سو استیلای «دلار» بر معادلات اقتصاد جهانی را بشکنند و نقش آن را بعد از چند دهه در معاملات تجاری بین المللی کم رنگ تر کنند و از طرف دیگر – با اندیشیدن سازوکارها و تدابیر جدید – از استقلال خود نسبت به قوانین فراسرزمینی (Extraterritorial laws) آمریکا پاسداری کنند تا کم تر تحت تاثیر پدیده ای به نام «تحریم های ثانویه» قرار گیرند.  این کارشناس مسائل بین الملل در ادامه اضافه کرد: اعتقاد دارم افرادی که توانستند – با بهره برداری هوشمندانه از «نقض برجام» توسط آمریکا – محرک و مشوق شروع این روند دگرگونی ساز شوند، از تاثیرگذارترین چهره های بین المللی سال کنونی و سال های پیش رو می باشند.

  هرچند این روند دگرگونی ساز – که بعضی در ادبیات ارتباطات بین الملل آن را نویدبخش تحولی بنیادین (Transformative) می دانند – آنطور که می بایست مورد توجه رسانه های داخل کشور قرار نگرفت، اما اعتقاد دارم «دستگاه دیپلماسی ایران» و بعضی چهره های سنت شکن اروپایی، به عنوان پیش قراول این جریان، بیشتر از سایر بازیگران شایسته تقدیر می باشند.

انتهای پیام