– اخبار بین الملل – به گزارش خبرنما به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از “آر ان دی” آلمان، پروژه گازی “نود استریم ۲” که قرار است گاز روسیه را به آلمان و اروپا بیاورد مدتهاست که به موضوعی مورد مناقشه بین برلین و واشنگتن تبدیل شده است. مذاکرات بین “هایکو […]

– اخبار بین الملل –

به گزارش خبرنما به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از “آر ان دی” آلمان، پروژه گازی “نود استریم ۲” که قرار است گاز روسیه را به آلمان و اروپا بیاورد مدتهاست که به موضوعی مورد مناقشه بین برلین و واشنگتن تبدیل شده است.

مذاکرات بین “هایکو ماس”، وزیر امور خارجه آلمان و همتای آمریکایی وی “بلینکن” در حاشیه مذاکرات جی هفت هم نتوانست به این مناقشات پایان دهد و این اختلافات همچنان در دوران ریاست جمهوری بایدن هم ادامه دارد.

به گزارش خبرنما به نقل از رسانه های آلمانی هایکو ماس و بلینکن در مذاکراتی که در حاشیه نشست جی ۷ امروز در لندن داشتند نتوانستند به هیچ گونه توافقی دراین راستا دست پیدا کنند.

روسیه: پروژه نورد استریم ۲ تا پایان سال تکمیل می‌شودعقب نشینی آمریکا از تحریم پروژه نورد استریم ۲تداوم فشارهای آمریکا بر آلمان برای توقف پروژه نورد استریم ۲

“هایکو ماس” بعد از مذاکرات حدودا ۴۰ دقیقه ای با همتای آمریکایی خود اظهار داشت: ما همچنین درباره “نورد استریم ۲” صحبت کردیم و مواضع مشخص خود را یک بار دیگر با هم رد و بدل کردیم. اما هیچ چیز جدیدی به دست نیامد.

ساخت پروژه خط لوله انتقال گاز روسیه به آلمان موسوم به “نورد استریم ۲” هم از نظر اقتصادی و هم سیاسی پروژه ای بحث برانگیز است

. این پروژه گازی که بیش از نود درصد آن تکمیل شده است قرار است در آینده ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را از روسیه به آلمان منتقل کند.

آمریکا به بهانه وابستگی اروپا به گاز روسیه شدیدا با این پروژه گازی مخالف است.

اجرای پروژه خط لوله گازی «نورد استریم ۲» به ارزش بیش از ۹ میلیارد یورو و با طول بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر که از یک سال پیش و در پی اعمال تحریم‌ها علیه روسیه متوقف شده بود، در اوایل ماه دسامبر ۲۰۲۰ از سر گرفته شده است.

آلمان اخیرا در اظهار نظرهای مختلف اعلام کرده که با وجود تشدید مناقشات با روسیه به ویژه در پرونده مربوط به آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین همچنان می خواهد به این پروژه گازی پایبند باقی بماند.

ایالات متحده نیز بارها تمام شرکت هایی که بنوعی در ساخت خط لوله ۱۲۲۰ کیلومتری نورد استریم ۲ همکاری دارند را تهدید به اعمال تحریم های سنگین کرده است.

در دولت ائتلافی آلمان هم البته اخیرا مناقشات بر سر تداوم پروژه گازی “”نورد استریم ۲” ایجاد شده است.

وزیر دفاع آلمان چندی پیش بعد از دیداری با همتای آمریکایی خود با توجه به سیاست های اخیر روسیه توقف این پروژه گازی را رد نکرد.

در عین حال “آنگلا مرکل”، صدر اعظم آلمان بارها در اظهارات مختلف بر لزوم پیشبرد این پروژه گازی تاکید کرده است.

هایکو ماس در عین حال اختلافات با ایالات متحده بر سر این پروژه گازی را تنها بخش کوچک تشکیل دهنده مناسبات دو جانبه دانست.

وزرای خارجه هفت کشور صنعتی در این نشست علاوه بر پیگیری دستورکارهای خود، شرایط را برای برگزاری نشست ماه آینده سران این گروه که قرار است در جنوب غربی بریتانیا برگزار شود، هموار می‌کنند.