««عباس علوی راد» در اظهار کرد وگو با خبرنگار ایسنا به پرده برداری از لایحه بودجه سال ۹۸ و معرفی بعضی از ابعاد با اهمیت آن، اشاره و اظهار کرد: با مطرح شدن اعداد کلی، کسری شدید در بودجه سال آینده مشهود هست. وی «حمایت از معیشت عمومی تندرستی و عدالت اجتماعی»، «حمایت از تولید و […]

««عباس علوی راد» در اظهار کرد وگو با خبرنگار ایسنا به پرده برداری از لایحه بودجه سال ۹۸ و معرفی بعضی از ابعاد با اهمیت آن، اشاره و اظهار کرد: با مطرح شدن اعداد کلی، کسری شدید در بودجه سال آینده مشهود هست.

وی «حمایت از معیشت عمومی تندرستی و عدالت اجتماعی»، «حمایت از تولید و اشتغال»، «توجه مخصوص به علم، فرهنگ و محیط زیست»، «افزایش پایداری بودجه در برابر تحریم ها و شوک ها» و «افزایش انضباط و شفافیت بودجه ای» را از خصوصیات بودجه ۹۸ عنوان نمود و اضافه کرد: بر طبق اطلاع رسانی هایی که تاحالا انجام شده هست، بودجه سال ۹۸ حجم های بالایی برای مواجه شدن با کسری شدید دارد.

اغراض تعیین شده حوزه صنعت در بودجه سال آینده منطبق بر حقیقت های اقتصادی ایران نیست

این کارشناس اقتصادی با بیان این که اعداد با اهمیت لایحه بودجه ۹۸ بیانگر از آن هست که مصارف متفاوت رشد قابل ملاحظه ای داشته و با ضریب اطمینان بالا پژوهشگر می شوند، اظهار کرد: اغراض تعیین شده حوزه صنعت در بودجه سال آینده ابهام آمیز، پرریسک و منطبق بر حقیقت های محیط اقتصادی ایران نیست.

وی با اشاره به این که هزینه های جاری کشور مثل «حقوق کارمندان»، «یارانه مستقیم و غیرمستقیم»، بخش عظیمی از پرداخت های هزینه ای بودجه ۹۸ را دربردارنده می شوند، افزود: این هزینه ها به لحاظ تحقق حتمی هست.

تحقق منابع درآمدی دولت با سختی فراوان مواجه است

علوی راد دنبال کرد: بر طبق اطلاعات بدست آمده و پژوهش های انجام شده مراجع درآمدی دولت که دربردارنده درآمدهای مالیاتی و درآمدهای حاصل از صادرات نفت هست به لحاظ تحقق با کش و قوس های بسیاری مواجه می باشند.

وی، افت صادرات نفتی را یکی از علل عدم تحقق مراجع درآمدی دولت عنوان نمود و اظهار کرد: در قانون بودجه سال ۹۷ صادرات همه روزه نفت معادل ۲٫۴ ۴ میلیون بشکه بوده که در لایحه سال ۹۸ به یک تا ۱٫۵   این سقوط معنادار در صادرات نفتی توسط دولت نشان می دهد فضای تحقق این بخش از مراجع درآمدی در لایحه سال آینده بسیار ابهام آمیز و پر مخاطره هست.

وی با بیان این که بخش های اقتصادی ایران ضریب همبستگی بالایی با درآمدهای نفتی دارند، اظهار کرد: رکود اقتصادی و گسترش آن با سقوط درآمدهای نفتی محتمل هست و درآمدهای مالیاتی در این شرایط کاهش می یابد.

انتهای پیام