وی علاوه بر این با دادن این اطمینان به مردم که تحریم های این دوره آمریکا متمایز با تحریم های قبلی هست اظهار کرد که سیاست نظام خارج شدن از برجام نیست، باید با ابهت از منفعت های ملی دفاع کرده و کارمان را با دنیا ادامه دهیم. این نماینده اصولگرای مجلس با انتقاد از […]

وی علاوه بر این با دادن این اطمینان به مردم که تحریم های این دوره آمریکا متمایز با تحریم های قبلی هست اظهار کرد که سیاست نظام خارج شدن از برجام نیست، باید با ابهت از منفعت های ملی دفاع کرده و کارمان را با دنیا ادامه دهیم.

این نماینده اصولگرای مجلس با انتقاد از وضع مدیریت اقتصادی درکشور اظهار کرد: ۷۰  درصد مشکلات اقتصادی به تصمیم های داخلی و نحوه مشی مردم بر می شود. باید فرهنگ سازی شود.

بروجردی نماینده بروجرد، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجالس هفتم، هشتم، نهم و دو ساله اول دوره دهم بود، او ۱۴ سال بر یکی صندلی رئیس یکی از با اهمیت ترین کمیسیون های پارلمان تکیه زد و مبدل به سیاستمداری با پیشینه در این عرصه گردید. بروجردی با حضور در خبرگزاری دانشجوهای ایران در اظهار کرد وگو با ایسنا به بررسی در مورد وضع فعلی اقتصاد کشور و نحوه مدیریت آن، علل فیلتر تلگرام، پیامدهای پس از تجاوز به سفارت خانه ها، وضع ایران در دریای خزر و آینده برجام پرداخت.

– در شرایط فعلی جامعه محافظت وحدت و انسجام بین مردم را چقدر ضروی می دانید؟

به طور مستمر امام(ره) و مقام معظم رهبری بر وحدت مردم و انسجام جامعه تاکید داشتند. امام (ره) می فرمود هرچه داد دارید بر سر آمریکا بزنید این یعنی دشمن ما معروف هست و باید معطوف آن باشیم. منتها بعضی به دعواهای داخلی پرداخته که تضعیف کننده هست و بدبینی ایجاد می کند؛ امروز قضاوت کف جامعه نسبت به همه بد هست که اشکال بنیادی ایجاد می کند.امروز قضاوت کف جامعه نسبت به همه بد هست، گمان بعضی آن هست که زندگی مسولان مثل دوران پادشاه هست و آن ها مشغول تارج و چپاول می باشند.

به عنوان نمونه جدیدا برای خرید به میوه فروشی رفتم، خانمی با تعجب سؤال کرد مگه خودتان خرید می کنید؟ حتی می سؤال کرد مگه خریدهایتان را به خانه تان نمی آورند؟ این یعنی بعضی می اندیشند زندگی مسئولین مثل دوران پادشاه هست که این طور نیست. گمان بعضی از مردم این هست که همه با هم مشغول تاراج و چپاول می باشند که حقیقت ندارد. بیشتر زندگی مسئولین متوسط رو به پایین هست. کم نیستند افرادی که مسیولیت ۲۰ یا ۳۰ ساله در ایران دارند اما هنوز خانه ندارند. البته استثناءهایی هم مثل هر قشری وجود دارد، پزشکانی می باشند که علیرغم داشتن تخصص با ساخت وساز و برج سازی از رسالت کلیدی شان فاصله گرفته اند یا در برابر پزشکان ماهری داریم که زندگی خیلی عادی دارند.

بر این اساس اعتقاد دارم در مجموعه مدیریت جامعه محافظت و افزایش اعتماد مردم بسیار با اهمیت هست اگر چه برخوردهای تند با مفسدان هم فراوان شده هست. در زمان امام (ره) قائم مقام امام عزل گردید و اگر بنی صدر فرار نمی کرد، دستگیر می گردید. پس این طور نیست که افکار عمومی گمان می کند با دانه درشت ها برخورد نشده و مماشات می کنند؛ البته که نباید برخورد با بعضی دانه درشت ها مثل جزایری مبدل به سریال شده و مردم احساس کنند برخورد جدی نیست و گرنه برخوردهای جدی زیادی صورت گرفته و قضات و مسئولین رتبه بالا در زندان کم نداریم.

– به نظر شما اگر برخورد با متخلفان و مفسدان اقتصادی جدی تر شده و به مردم اطلاع داده شود، اعتماد مردم زیادتر جلب نخواهد گردید؟

قدری پروسه رسیدگی به جرائم در کشور ما طولانی هست. به طور مثال با درگیری فردی در یکی از خیابان ها و در پی آن به قتل رسیدن فردی دیگر انتظار مردم آن هست که ضارب ۴۸ ساعته اعدام شود اما وقتی پروسه رسیدگی به پرونده چند ماه طول می کشد، هم مردم یادشان می کنند و هم در زمان اجرای حکم اعدام ابراز نارحتی می کنند چون تغییرات فراوان هست، شاید هم ایراد از نقص قانون هست اما گناه های اینچنین که قصاص را می طلبد و توان ندارد به هنگام باشد حتی  در احساس امنیت هم مؤثر هست که در جامعه احساس امنیت از خود امنیت با اهمیت تر هست.

بهر صورت این ذهنیت که با دانه درشت های مفاسد اقتصادی مماشت می شود، درست نیست.

ما در مجلس هشتم به محبوس در زاهدان رفتیم، اظهار کردند ۳۰۰ نفر محکوم به اعدام وجود دارد که محکومان چنین باوری نداشتند. اینها به درست اجرا نشدن قانون بر می شود. وقتی قانون داریم باید اجرا شود تا سوداگری از آن بترسند نه اینکه آمار معتادان میلیونی شده و سوداگری هزینه نداشته باشد حتی زندان برای آنان صرف هم دارد چون پس از بازداشت در هتل مجانی به اسم زندان می روند و احساس نمی کنند برایشان انجام گناه هزینه دارد.

– – با توجه به این گفت وگو ها برخورد قاطع با مجرمان به ویژه قاچاقچیان کالا را چقدر ضروری می دانید؟ آن هم در شرایطی که مقام معظم رهبری به طور مستمر در این مبحث تاکیداتی داشتند.

مقام معظم رهبری چند بار فرمودند کالاهای قاچاق به آتش کشیده شود اما نه فقط این کار صورت نمی گیرد که کالاهای قاچاق را در انبار گذاشته و پس از یکسال با متروکه شدن کالا آن را به مزایده می گذارند و دو مرتبه به بازار بر می شود. حال اینکه همین کالای قاچاق اثرها تخریبی بر کارخانجات نساجی و منسوجات دارد؛ باید سریعا آتش بزنند تا افرادی که دنبال این کارها می روند، بدانند نفع چندانی ندارد.

_ آیا خوب تر نیست به جای آتش زدن این کالاها را به نیازمندان و یا نهادهایی مثل کمیته امداد داد؟

  فرض بر آن هست که کمیته امداد برای تامین مایحتاجش از کالاهای داخلی استفاده نماید تا کارخانه ها فعال شده و جوانان سر کار روند؛ طبعا اگر کالای قاچاق به کمیته امداد داده شود این چرخه دچار اخلال می شود ولی به صورت کلی باید منطقی بر اقتصاد حاکم باشد که می اندیشم این منطق بر چرخه اقتصاد ما حاکم نیست، نتیجه آن می شود که نرخ ها افسار گسیخته بالا می رود.بر طبق فرمان مقام معظم رهبری باید کالاهای قاچاق به آتش کشیده شود نه اینکه پس از یکسال با مزایده وارد بازار شود.

نمونه نبود منطق بر اقتصاد را میتوان بر نحوه عرضه سکه با هدف کاهش نرخ ها دید وقتی ۳۰ هزار سکه به یک نفر  فروخته می شود یعنی اختیار به وی دادید تا در مجال دیگری دو مرتبه سکه را به بازار تزریق کند و با نرخ بیشتری به فروش برساند اما اگر قرار بر توزیع باشد باید به همه و به صورت عامه داده شود تا در سبد خانواده ها قرار گیرد و همه به نرخ بانک مرکزی و نه نرخ بالاتری بخرند. اشکالات این چنینی مشخص در کشور فراوان هست .

_ _ گفت وگو های شما در حالی مطرح می شود که مسئولین به این نقایص و مشکلات اقرار دارند اما سؤال این هست برای حل آن باید چه کرد؟ اجناس گران شده اما تحولی در دریافتی کارمندان و کارگران به وجود نیامده هست. مردم دلواپس می باشند چون تحولی در بهبود وضع اقتصادی نمی بینند. این گمان ایجاد شده اولویت مسئولین چیزهای دیگری جز پرداختن به مشکلات مردم هست. سؤال می کنند وقتی مسئله های اقتصادی دچار بحران هست به چه سبب مجلس مباحث دیگری را در دستور کار دارد؟

سؤال می کنند وقتی مسئله های اقتصادی دچار بحران هست به چه سبب مجلس مباحث دیگری را در دستور کار دارد؟فرض اولیه در مجلس آن هست که دولت برای حل مشکلات لایحه عرضه کند؛ چون اگر ما بخواهیم برنامه ای عرضه دهیم در خاکریز بار مالی شورای نگهبان می ماند.

به هر حال باید در شرایط فعلی همه به این اتفاق نظر برسیم که قسمت آمریکا در بروز مشکلات حداکثر ۲۰ تا ۳۰ درصد  است و۷۰ درصد آن به تصمیم های داخلی بر می شود؛ این یعنی دو سوم ایرادها به مسئولین بر می شود. سؤال ما از اقتصاددانان مجلس و دولت آن هست که به چه سبب وضع اقتصادی به اینجا کشید؟ البته بعد دیگر به خود مردم بر می شود به طور مثال در ترکیه با پایین آمدن اعتبار لیر مردم دلارها را آتش زدند. این حرکت نمادین نشان می دهد آنان پشت دولت و حیثیت ملی شان ایستاده و برای تقویت پول ملی شان حتی دلاررا آتش می زنند، اما در اینجا با افزایش نرخ دلار وانت هایی به صورت فروشگاه سیار گاوصندوق می فروختند یعنی فرض را بر آن گذاشتند که مردم دلار خریده و در گاوصندوق می گذارند تا دو برابر شود، خرید و فروش ای ابهام آمیز که حتی امکان آسیب آن هم وجود دارد.

_ آیا منشا ایجاد چنین تفکری در مردم بررسی شده هست؟ برای مسئولین این سؤال به وجود نیامده که به چه سبب مردم ایران چنین رفتاری نداشته اند؟

قطعا باید در این رابطه مسئولین به سمت فرهنگ سازی بروند که صداوسیما در آن نقش پررنگی دارد. با حمله مردم به سمت ذخیره دلار نه فقط خطر بالایی متوجه شان خواهد گردید که سر انجام منتج به افزایش نرخ ها می شود وضرر جامعه می شود بنابراین نقش رسانه به ویژه رسانه ملی در توجیه افکار عمومی بسیار کلیدی و بنیادی هست.

_ _ شما در حالی از نقش رسانه ملی گفت وگو می کنید که سالها است قسمتی از جامعه و بعضی از مدیران آن را به عنوان رسانه ملی نمی شناسند. از سوی دیگر تلگرام با تمامی آثار مخرب اش توانست اثرگذاری در جامعه داشته باشد اما به هر دلیلی فیلتر و بنا بر فرمان رسانه های رسمی از آن خارج شد، خروجی این اقدام خودسانسوری رسانه های داخلی و باز گذاشتن فضا برای معاندان و دشمنان و اثرگذاری بر مردمی هست که هنوز در تلگرام می باشند. آیا با این اوصاف فیلتر تلگرام را کاری سنجیده و پخته می دانید؟

آیا با این اوصاف فیلتر تلگرام را کاری سنجیده و پخته می دانید؟طبق وجود این حقیقت مورد تاکید مسئولین ذی ربط تلگرام در پی طراحی ارز مجازی بود که خرید و فروش آن هم آغاز گردید؛ این موجب جابه جایی ده ها میلیارد از ثروت ملی ما می گردید و امکان راه افتادن سونامی موسسات اعتباری وجود داشت، قطعا در این شرایط مردم از ما سبب عدم مبارزه با این اتفاق را می پرسیدند همان طور که در مورد موسسات اعتباری پرسیدند؛ موسساتی که مثل قارچ روییده و زیرش عنوان با مجوز بانک مرکزی آمده بود.البته بعدها آقایان اظهار کردند این موسسات به آنان رابطه ای نداشته و مجوز وزارت تعاون را دارد که خیلی عجیب و غریب هست. در همین رابطه  رییس بانک مرکزی و معاونانش در کمیسیون امنیت ملی توضیح هایی را مطرح نمودند. حرفشان این بود که مردم در صورت داشتن آگاهی و دریافت هشدارهای لازم سراغ این موسسات حتی در صورت دادن نفع زیادتر نمی رفتند که امروز صدها هزار نفرا حساس کنند مال باخته اند، البته با ترفندی پول هایشان پرداخت می شود ولی خبری از آن سودها نیست.

فیلتر تلگرام تصمیم ملی بود البته از آن طرف هم تلگرام طلایی و هاتگرام را جایگزین کردند که ۲۰ میلیون عضو دارد و مسئولین اعلام نمودند تلگرام طلایی و هاتگرام بدون مانع هست.مبحث ارز مجازی تلگرام هم از این جنس بود که آقای فیروزآبادی رییس شورای عالی فضای سایبری آن را کالبدشافی کردند پس فرض بر آن هست که دفع دخل مقدر کنیم تا مبارزه شود. از آن طرف هم تلگرام طلایی و هاتگرام را جایگزین کردند که ۲۰ میلیون عضو دارد و مدیران اعلام نمودند تلگرام طلایی و هاتگرام بدون مانع هست.

فیلتر تلگرام تصمیم ملی بود. البته وقتی که تلگرام چهار میلیون عضو در ایران داشت قوه قضاییه بر فیلتر تلگرام مصر بود و اخطار داد که روزی  می رسد که نمی شود جلوی این سیر را گرفت اینکه سرنوشت و مقدرات کشور را به دست خارجی بدهیم قطعا غلط هست.

_ با فیلتر تلگرام نه فقط بازار فیلترشکن ها گرم گردید که ارز مجازی هم همچنان وجود دارد آیا دو مرتبه هم در این شرایط شما فکر می کنید فیلتر تلگرام تصمیم منطقی و سنجیده و عاقلانه بود؟

یکی از علل فیلتر تلگرام جلوگیری از خرید و فروش ارز مجازی بود البته مسائل امنیتی و مکرر دیگر هم مداخله داشت.

البته برای جواب به این سؤال باید بررسی کنیم به چه سبب ما در پی پشتیبانی تولید ایرانی رفتیم؟ تقریبا در آغاز برتری انقلاب صدرصد جنگ افزار ها ما برون مرزی با محوریت آمریکا و حضور کشورهای دیگر مثل روسیه بود؛ پس از ان با آغاز تحریم ها ما در پی ساخت موشک رفتیم و حالا جزء چند کشور معروف دنیا در تولید موشک هستم که اگر تحریم نمی گردیدیم نه فقط به این توانمندی نمی آمدیم که آنان هم  در هر مقطعی که قصد داشتند می توانستند ما را زمین بزنند؛ حالا به سبب همین توانمندی آمریکا و دیگر کشورها ترسیده و برای آن به ما فشار وارد می کنند.

از سوی دیگر این یک حقیقت هست که در بستر فضای سایبری و اطلاع رسانی ملی ضعیف هستیم و باید آن را تقویت نماییم. راه تقویت هم الزام و اجبار برای  رسیدن به موفقیت هست کما این که در زیادی از مسائل ضعیف بوده و امروز به پیشرفت دست یافته ایم. می اندیشم در این مدت هم بسترهای فضای سایبری داخلی نسبت به ۶ ماه قبل تقویت شده هست.

بعد دیگر آن هست که افکار عمومی اعتقاد دارند به سبب وجود سروهای تلگرام در خارج کشوربا کار کردن با تلگرام هیچ مشکلی برای آنان به وجود نمی آید و بگیر و ببند و احضار ندارند اما این دربردارنده پیام رسان های داخلی نمی شود.

_به نظر شما به چه سبب بعضی مردم دراستفاده از پیام رسان های داخلی چنین تفکری دارند وفکر می کنند نمی شود به پیام رسان داخلی اعتماد نمود و در برابر چنین اعتمادی به پیام رسان خارجی وجود دارد؟

طبعا باید این مبحث آسیب شناسی شود ولی به هر حال تلگرام متعرض به شخصیت و زندگی خصوصی اشخاص شده و آفت امروز جامعه را به وجود آورد که خلاف همه موازین هست. در عین حال چون تلگرام قابل کنترل نیست قابل پیگیری شکایت نیست و حتی توان دارد یک خانواده را از هم بپاشد بدون آن که قوه فضاییه و نظام از آن پشتیبانی نماید. این فرقی با چاقو زدن و شاهرگ بریدن ندارد چون موجب خارج کردن اشخاص از سیکل طبیعی زندگی شان می شود.

تماما پذیرفته ام که باید این مبحث در نشست های مکرر مورد بررسی همه جانبه جامعه شناسانه، روان شناسانه و امنیتی شود. با اهمیت آن هست که مردم احساس کنند این کار به نفعشان هست چون نظام توان ندارد از اشخاص مورد تجاوز پشتیبانی نماید و حقوق آنان را بگیرد. این به زمان و مباحث مکرر احتیاج دارد .

_ به نظر شما تلاشی صورت گرفته تا مردم نسبت به خطرهای تلگرام قانع گردند؟

بهر صورت اینکه به سمت توانمند کردن ساختارهای داخلی برویم تماما منطقی هست و اینکه افکار عمومی در این راه به ما اعتماد نمایند از اهمیت بسیار زیادی بهره مند هست؛ چون شالوده نظام ما بر پایه اعتماد ملت به دولت هست. مردم بدانند با این کار دیگر اتکای ما به خارج از کشور نیست و در پی دفاع از منفعت های مردم هستیم؛ به همین سبب اگر متعرض به فردی گردیدند و آبرویش را برده و دروغی را منسوب کردند برخود می شود. اینها به فرهنگ سازی وسیع احتیاج دارد که بنظرم کم کاری شده هست.

_ _ در فضای فعلی شاهد بروز اتفاق هایی مثل تجمع جمعی از روحانیون در شهر قم و در دست داشتن پلاکاردهایی تهدیدآمیز به رییس جمهور هستیم. با این اتفاق این سؤال پیش می آید اگر با فحش کنندگان به رییس مجلس با پرت مهر و یا فحش به بعضی نمایندگان در سخنرانی هایشان برخورد می گردید دیگر شاهد تکرار این رخدادهای در شهر قم نبودیم. نظر شما در این باره چیست؟

نظر شما در این باره چیست؟وقتی که فحش به رییس مجلس گردید تیمی از کمیسیون امنیت ملی این مبحث را پیگیری کرد و در پی آن اشخاص خاطی احضار گردیدند، می اندیشم احکامی هم صادر گردید. در این بین با اهمیت آن هست که این کارها صورت نگیرد که نمونه دیگر آن را در تجاوز به بعضی از سفارت خانه ها نگاه کردیم.تجاوز به سفارت انگلستان و عربستان خطا بود، این کارهای موجب زیر سؤال رفتن امنیت کل سفارتخانه ها می شود که سیاست نظام نیست.

بر طبق کنوانسیون اگر به سفارتخانه ای در کشورمان امنیت داده می شود نباید اقداماتی مثل آتش زدن آن رخ دهد. این حتی دربردارنده سفارت انگلستان هم می شود. در آن دروران مقام معظم رهبری که به طور مستمر با ادبیاتی آکنده از نفرت از انگلستان گفت وگو کرده و آن را انگلستان خبیث خطاب می کند، این کار را غلط قرائت کردند. نخستین اشکال این کارهای آن هست که امنیت کل سفارتخانه ها زیرسوال می رود و کشور ما ناامن تلقی می شود که سیاست نظام این نیست. این مبحث دربردارنده سفارتخانه عربستان هم می شود و کاری که در مورد این سفارتخانه اتفاق افتاد هم خطا بود و نباید صورت می گرفت.

_ به نظر شما چگونه تجاوز به سفارت خانه در کشور ما به وقوع می پیوندد که از لحاظ امنیتی در بالاترین سطح قرار داریم؟ به چه سبب از انجام این کارها ممانعت نشده و یا برخوردی با عاملان آن نمی شود؟ آیا برنامه ریزی خاصی پشت این کارهای وجود دارد تا کشور را به سمت شرایط خاصی ببرند؟

بهر صورت این مبحث عادی نیست؛ چون به طور مثال در مبحث سفارت عربستان تا ساعت ۱۲ شب رخدادی صورت نگرفت و پلیس احساس کرد خبری نیست به همین سبب تعداد نیروها را متناسب با وضع آرایش داد. پس از نقطه ای عده ای کوکتول مولوتوف آماده پرت و حمله گردید که این همان غافلگیری هست و به دنبالش همه جا مملو از دود آتش گردید. این دو مورد یعنی تجاوز به سفارتخانه های انگلس و عربستان اخطار دهنده هست. اگر احتمال تجاوز به سفارتخانه ای وجود دارد باید اقداماتی مثل بستن خیابان صورت پذیرد تا امنیت باقی بماند، مسئولین امنیتی هم مشخصند. نباید اذن دهیم امنیت کشورمان در عرصه بین المللی و جهانی زیر سؤال رود؛ آن هم به سبب تصمیمی که بدون نظر حاکمیت و از سوی اشخاص و گروه هایی گرفته می شود.

–شما در حالی گفت وگو از اجتناب از هرگونه اقدام و سخنان خلاف امنیت ملی کشور می کنید که گفت وگو های بعضی نمایندگان موجب ایجاد فضای منفی بر علیه کشورمان می شود. نمونه آن طرح مبحث اعطای ۲۵۰۰ گرین کارت به فرزندان مقام های کشورمان هست، نظرتان در این باره چیست؟

نمونه آن طرح مبحث اعطای ۲۵۰۰ گرین کارت به فرزندان مقام های کشورمان هست، نظرتان در این باره چیست؟در این باره از وزیر اطلاعات در کمیسیون امنیت ملی سؤال گردید و وی آن را نفی کردند. البته در همان جلسه آقای ذوالنور تاکید داشت مستندات لازم را دارد. البته اگر چنین سوژه ای وجود داشته باشد انتظار افکار عمومی دانستن ماجراست تا اشخاص از ابهام و شبهه خارج گردند. اعتقاد دارم اگر این چنین مطالب حقیقت داشته باشد باید به صورت مستند به دبیر شورای امنیت ملی و یا نهادها مسوول عرضه شود تا مبحث از طریق مجاری زیربط و در بالاترین سطح دنبال شود.

-یکی دیگر از موضوعاتی که پرسش ها و ابهامات زیادی در جامعه ایجاد نموده کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر هست، آیا امضای این کنوانسیون به معنای ایجاد خللی در قسمت ایران هست؟

از لحاظ پیشینه تاریخی، در زمان وحدت جماهیر شوروی، دو کشور ایران و شوروی مرز آبی در دریای خزر داشتند که به شهادت ده ها پرونده موجود در وزارت خارجه هر شناور ایرانی که خط وهمی حسینقلی – آستارا را که ۱۱ درصد بود را گذر می کرد، مورد هدف قرار می گرفت و زیر آب می رفت یعنی در عمل با اینکه فرض بر قسمت ۵۰، ۵۰ بود اما در صحنه عمل حق زیادتر از ۱۱درصد قائل نبودند.

پس از فروپاشی شوروی و تقسیم به چند کشور در عمل ۵ کشور در دریای خزر سهیم گردیدند. ما همچنان برحفظ حداکثری حقوق مان متناسب با جایگاه مان در دریای خزر تاکید داریم و به همین سبب هم با وجود ده ها جلسه برگزار شده حتی در کنوانسیون موخر در اجلاس سران قزاقستان هم این بخش جز بخش های تصمیم گیری نشده باقی ماند یعنی خط مبدا و بستر و زیربستر جز مسائلی هست که همچنان باید مذاکره در مورد آن ادامه پیدا نماید تا به توافق پایانی برسد بنابراین آنچه در افکار عمومی مطرح هست با حقیقت متمایز هست. ما در این دوران هیچ گاه از حق حداکثری خودمان کوتاه نیامده و به همین سبب هم گفتگوها ادامه دارد و به نتیجه پایانی نرسیده هست.هیچ گاه از حق حداکثری مان در دریای خزر کوتاه نخواهیم آمد بنابراین گفتگوها تا رسیدن به نتیجه پایانی ادامه خواهد داشت.

-آیا مبحث قسمت ایران در دریای خزر رابطه ای با مبحث برجام و کمک های روسیه به ایران دارد؟

هبچ رابطه ای ندارد چون این بحث جدید نیست و به ۲۰ ساله گذشته بر می شود و رابطه ای به برجام ندارد. تاریخ ولادت آن خیلی قبلتر از برجام هست.

این کنوانسیون ابعاد مکرر حقوقی دربردارنده مسائل امنیتی، عدم اذن به کشورهای خارجی خارج از این محدوده برای حضور در دریای خزر ،مسائل زیست محیطی، آبزیان و تروریسم و مبارزه باآن را در بر می گیرد که تنها میزان درصد آن باقی مانده هست.

_ _ با توجه به اینکه حدود دو ماه تا آغاز تحریم های دور دوم آمریکا در آبان ماه ماه باقی مانده هست به نظر شما آینده برجام چه خواهد گردید. کارکرد اروپایی ها چقدر تاثیر خواهد داشت؟

کارکرد اروپایی ها چقدر تاثیر خواهد داشت؟وضع فعلی اینچنین هست که کشورهای امضاکننده برجام به عنوان جبهه دارای تعهد معتقد به لزوم امضای برجام یک طرف و آمریکا طرف دیگر هست. آمریکا به سبب تخلف معلوم در خارج شدن از برجام و عدم احترام به مقررات بین المللی مورد اعتراض اکثریت کشورهای جهان قرار گرفته و هیچ کشوری غیر از رژیم اسرائیلی و یا عربستان در منطقه مهر تاییدی بر کارکرد آمریکا نزد.

از سوی دیگر تحریم های این دوره با گذشته تفاوت دارد که بر علیه ما شش قطعنامه در شورای امنیت صادر گردید، تحریم های این دوره آمریکایی و نه سازمان مللی هست بنابراین این بار بقیه کشورها با ما کار می کنند؛ نمونه آن پشتیبانی روسیه و چین از ایران هست. اروپایی ها هم با وجود تاثیرپذیری از فشارهای آمریکا معتقد به ادامه راه می باشند و به میزانی که بتوانند مقابل زیادی خواهی های آمریکا مقاومت کنند.

روی دوم سکه هم خواست آمریکاست، آنان دنبال خارج کردن ما از برجام بودند تا صورت حساب خارج شدن را به اسم جمهوری اسلامی ایران بنویسند در حالتی که از ابتدا اعلام نمودیم سیاست مان خارج شدن نیست مگر آن که بخواهند حق مان را تضییع کنند و بقای در برجام فایده ای برای کشورمان نداشته باشد.

-آیا اقدمات اروپایی ها توان دارد با تحریم ها دور دوم آمریکا مبارزه کند؟سیاست ایران خارج شدن از برجام نیست مگر آن که بخواهند حق مان را تضییع کنند؛ البته توقع داریم اروپایی ها در برابر فشارها و زیاده خواهی های آمریکا بایستند.

تحریم های آبان ماه هم مثل تحریم های مرداد آمریکاست که کشورها مجبور به رعایت آن نیستند به ویژه در شرایط فعلی که عرصه درگیری آمریکا خیلی فراتر از جمهوری اسلامی ایران شده و با اروپا، چین و روسیه درگیر هست بنابراین شرایط تماما متمایز با دفعه قبل شده. انتظار ایران آن هست که اروپایی ها با ابهت در جهت محافظت منفعت های خود و منفعت های متقابل مشترک در برابر فشارها و زیاده خواهی های آمریکا بایستد و کار ایران را در چارچوب برجام دنبال کند.

-ایا این گفت وگو ها بدان معناست که چین و روسیه تماما از ما پشتیبانی می کنند؟

چین و روسیه به صورت رسمی حمایتشان را از ما اعلام نمودند. وضعشان به شکلی هست که آمریکا دست کم اثرگذاری را بر آنان دارد. ما هم تجربه دوره قبل تحریم ها را داریم. در آن زمان هم به میزان عقب نشینی شرکت های اروپایی حجم کار تجاری و اقتصادی ما با چین زیادتر گردید به همین سبب مشارکت ما با چینی ها به ۵۰ میلیارد یورو رسید.در این دوره هم می اندیشم چین و روسیه به سادگی جایگزین شایسته ای برای تحریم ها باشد.

 – با توجه به اینکه مردم از دور دوم تحریم ها دلواپس می باشند آیا راهکاری برای برطرف نگرانی آنان اندیشیده اید؟

مردم باخبر باشند این تحریم های یک کشور یعنی آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی هست و تحریم همه کشورها نیست. یک کشورما را تهدید کرده و دیگران هم معترضند و با آمریکا هم داستان نیستند بنابراین شرایط خیلی متمایز هست. باید با ابهت از منفعت های ملی دفاع کرده و کارمان را با دنیا ادامه دهیم.

_ یکی دیگر از رخدادهای موخر در منطقه گفت وگو های نخست وزیر عراق در مورد ی معیت با آمریکا در تحریم بر علیه ایران  است، آیا این را باید به معنای تغییر مناسبات عراق و ایران تلقی کرد؟

حق دریافت غرامت از عراق برای ایران برای گرفتن  خسارت محفوظ هست.

پس از گفت وگو های حیدرالعبادی اعتراضات داخل عراق نسبت به این موضع گیری بسیار وسیع بود یعنی نمایندگان مجلس و دولتمردان عراق نپسندیدند؛ این گفت وگو ها متناسب با سطح رابطه عراق و ایران نبود بنابراین باید از این حرف فوری بگذریم، قطعا این مبحث مبنای رابطه دو کشور نیست. عراق برای ما بسیار حائز اهمیت هست به همین سبب ایران در عراق سرمایه گذاری کرد که اگر نمی گردید شاید در مقطعی وضع جغرافیایی سیاسی منطقه به شکلی دیگر بود.

_ در شرایط فعلی و با توجه به مناسبات ایران و عراق آیا ایران قصد ندارد مبحث اخذ غرامت جنگی از عراق را دنبال کند؟

عراق هم در سال های قبل دچار جنگ و تلاطم بود ولی دو مرتبه هم این حق برای ایران برای گرفتن  خسارت محفوظ هست اگر چه امروز صدام از بین رفته اما جزء حقوق مسلمی هست که ملت ما باید به آن برسند.

-در شرایط فعلی با اهمیت ترین رکن کاری یک رسانه برای جلب اعتماد مخاطبانش را چه می دانید؟

با اهمیت ترین کانون در یک رسانه و تشکیلات اطلاع رسانی آن هست که بتواند با انتشار خبر ها حقیقی اعتماد مخاطب های را جذب نماید. نمونه انتشار خبر ها دروغ و خلاف حقیقت ذی ربط به بازداشت بنده بود.طبق معمول این نوع خبرسازی ها به سبب بالارفتن آمار بازدید سایت یا صفحه توییتر انجام می شود. امید دارم ایسنا  همچنان منشا جلب اعتماد زیادتر افکار عمومی باشد و بتواند کار را با صلابت بیشتری به ویژه در مصاف بی رحمانه خبری با دنیا پیش ببرد چون دنیا در پی خبرسازی بر علیه ما هست. در این شرایط باید با تخصص بالا و تشخیص درست کارهای آنان را خنثی نمود.

 گفت و گو از خبرنگار ایسنا: منیر سادات سیدرضا

انتهای پیام