به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی – سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از تامین کالاهای بنیادی در قالب وجه نقد و یا کوپن الکترونیک خبر داده و گفته که برای طراحی بسته پشتیبانی های اجتماعی چندین جلسه برگزار شده و برنامه اول ما “تامین کالاهای اساسی” به گزارش خبرنما به نقل […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی – سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از تامین کالاهای بنیادی در قالب وجه نقد و یا کوپن الکترونیک خبر داده و گفته که برای طراحی بسته پشتیبانی های اجتماعی چندین جلسه برگزار شده و برنامه اول ما “تامین کالاهای اساسی” به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی – سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از تامین کالاهای بنیادی در قالب وجه نقد و یا کوپن الکترونیک خبر داده و گفته که برای طراحی بسته پشتیبانی های اجتماعی چندین جلسه برگزار شده و برنامه اول ما “تامین کالاهای اساسی” هست که یا مبلغ آن به کارت های خود اشخاص واریز می گردد یا در قالب کوپن الکترونیک عرضه می گردد.

وی اعلام نموده که طرح اعطای کوپن الکترونیکی در حد یک ایده هست که هنوز پایانی نشده اما وزارت رفاه برای پشتیبانی از خانوارهای ایرانی و تمامی دهک های درآمدی در شرایط فعلی اقتصاد، تدابیری را حدس کرده هست.

سرپرست وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی درعین حال به دو برنامه ملی دولت برای پشتیبانی از اقشار محروم و کم درآمد جامعه اشاره کرده و می گوید: یک برنامه این هست که یک تا هشت دهک جامعه از کالاهای بنیادی با نرخ مصوب بهره مند گردند.

 

چندی قبل احمد میدری – معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در یک برنامه تلویزیونی از توزیع کوپن الکترونیکی برای خرید کالاهای بنیادی اطلاع داد و اعلام نمود که برنامه ای از سوی وزارت رفاه به دفتر معاون اول رییس جمهوری ارسال شده که به باعث آن وزارت کار درنظر دارد، با اعطای کوپن الکترونیکی یا کالا کارت از رسیدن کالاهای بنیادی به دست استفاده کننده پایانی اطمینان حاصل کند تا از این طریق، توزیع یارانه ارزی بهینه تر گردد.

آن طور که وی گفته تخصیص کوپن الکترونیکی در حد یک پیشنهاد از سوی این وزارتخانه در دولت بوده که هنوز پایانی و قطعی نشده هست. با توجه به اینکه اجرای آن به تصویب دولت نرسیده هنوز جزئیات طرح کوپن الکترونیکی معلوم نیست ولی به چند روش میتوان این طرح را عملی کرد.

به گفته میدری، زیرساخت های اجرای طرح کوپن الکترونیکی در وزارت کار آماده شده و این وزارتخانه در انتظار تصویب طرح در دولت هست.

معاون رفاه وزارت کار علاوه بر این از برپایی نشست ها مکرر با بانک مرکزی خبر داده و می گوید: قطعی شده تا کارت یارانه اشخاص به کالا کارت تبدیل گردد و اشخاص با مراجعه به فروشگاه های مدنظر و کشیدن کارت یارانه، سهمیه کالاهای بنیادی خود را که دربردارنده مرغ و گوشت، برنج و روغن و لبنیات هست، از فروشگاه بگیرند.

او با بیان اینکه طبق برآوردها قرار هست برای ۱۰ میلیون نفر کالا کارت صادر و سالی چند نوبت شارژ گردد، اضافه می کند: در این طرح، کالا کارت به صورت الکترونیکی به مردم عرضه می گردد تا اشخاص هیچ دسترسی به پول نقدی نداشته باشند و این کارت ها ضمانت رسیدن کالاهای بنیادی وارداتی با یارانه ارزی به دست استفاده کنندگان پایانی هست.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، طرح اعطای کوپن الکترونیکی به شکلی همان طرح اعطای سبد رایگان غذایی به دو دهک جامعه هست که علی ربیعی، وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی دنبال می کرد. وی بیان کرد در زمینه پشتیبانی غذایی خانوارها و دهک های پایین جامعه برنامه جامع تری را دنبال می نماییم و برای پوشش فقر غذایی، بودجه مورد احتیاج را تامین کرده ایم.

در حال حاضر طرح اعطای کوپن الکترونیکی برای تامین کالاهای بنیادی و مصرفی اقشار محروم و کم درآمد از سوی زیادی از کارشناسان و فعالین کارگری مورد استقبال قرار گرفته هست، چنانچه دبیرکل محور عالی انجمن های صنفی کارگران، توزیع کوپن را باعث تعدیل و کاهش نرخ زیادی از کالاها در بازار می داند و می گوید: با توجه به آنکه بیش ترین فشار در شرایط اقتصادی موجود بر دوش خانوارهای ضعیف کارگری هست، ، به وزارت کار اعلام نمودیم که معیشت کارگران به سبب شرایط حاکم بر اقتصاد و رکود کارخانه ها با مشکل رو به رو شده و حقوقی که کارگران می گیرند، صرفنظر از اقلام مصرفی، کفاف هزینه های کرایه بها و ایاب و ذهاب را نمی دهد بنابراین توصیه نمودیم به نحو غیرنقدی سبد کالای بنیادی به کارگران داده گردد.

او اضافه می کند: طبیعتا تزریق نقدی پول تورم زاست و از سویی زیادی از اقلام مصرفی مشمول درصدی افزایش نرخ شده اند بنابراین درخواست کردیم بسته های غذایی دربردارنده اقلام خوراکی و پروتئینی برای کارگران مدنظر داشته و به نحو بن کارگری یا کوپن الکترونیکی داده گردد .به گفته ابوی، درصورت اجرای طرح در فاز اول، اشخاص تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و کارگران و مستمری بگیران باید مشمول توزیع کوپن گردند.

دبیرکل محور عالی انجمن های صنفی کارگران پیشنهاد نموده بود که کوپن الکترونیکی از طریق کارت های یارانه اشخاص شارژ گردد تا با توجه به آماده بودن زیرساخت های آن مشکلی در ساز و کار آن به وجود نیاید.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در روزهای گذشته از ارزیابی اعطای کوپن الکترونیکی به آحاد جامعه با هدف تامین کالاهای بنیادی خبر داده و بیان کرد تا انتهاء شهریور ماه به تمامی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، سبد کالایی اعطا می گردد و برنامه تامین کالای بنیادی برای هشت دهک یا تمامی اشخاص جامعه با اعطای کوپن الکترونیکی در دستور کار قرار می گیرد.

انتهای پیام