نصرت الله تاجیک در اظهار کرد وگو با ایسنا در بررسی خود در مورد در خواست  ترامپ برای مذاکره و علاوه بر این اعمال تحریم ها  اظهار کرد: به نظر من ترامپ یک بازی روانی را با ایران آغاز کرده البته این بازی ابعاد دیگری دارد که به ارتباطات بین المللی ذی ربط می شود، […]

نصرت الله تاجیک در اظهار کرد وگو با ایسنا در بررسی خود در مورد در خواست  ترامپ برای مذاکره و علاوه بر این اعمال تحریم ها  اظهار کرد: به نظر من ترامپ یک بازی روانی را با ایران آغاز کرده البته این بازی ابعاد دیگری دارد که به ارتباطات بین المللی ذی ربط می شود، متاسفانه صحنه بین المللی دچار سونامی شده و ترامپ نقطه ثقل این سونامی هست که ارتباطات الملل را با رفتار، کارکرد و رویکرد خود به هم می ریزد.

وی اضافه کرد: در حقیقت شاکله یا ساختار کارهای ترامپ یک بازی روانی هست که هدف کلیدی او  ایجاد بلوا، شورش و در حقیقت بسیج مردم بر علیه دولت هست و یا اصطلاحا در پی این هست که مردم را به جان حاکمیت اندازد. در نتیجه از یکسو بحث تحریم ها را مطرح می نماید و از طرف دیگر قائل به مذاکره هست.

این کارشناس مسئله های سیاسی علاوه بر این گفته بود: اما از منظر حقوقی، هدف کلیدی ترامپ این هست که با توجه به شکایت ایران بر علیه آمریکا در دادگاه لاهه  دست پری داشته باشد و بگوید از ایران خواستم پای میز مذاکره بیاید اما ایران نپذیرفت.

تاجیک دنبال کرد: در نتیجه اقدام ترامپ از چند منظر قابل بررسی هست، از دیدگاه سیاسی – اجتماعی نوعی جنگ روانی هست، از نظر حقوق بین الملل در پی این هست که دست پری در ارتباط با ایران داشته باشد و از منظر سیاسی اجتماعی داخل ایران نیز به شکلی با این اقدامش وارد حوزه امنیت ملی ایران می شود.

وی اظهار کرد: در حقیقت با اقداماتی که انجام می دهد، قصد دارد یک ژست صلح طلبانه به خود بگیرد و قسمتی از مردم ایران را به سمت حاکمیت تهییج کند که بگویند آمریکا دنبال مذاکره هست، به چه سبب شما مذاکره نمی کنید؟

این آنالیز گر مسائل بین الملل در ادامه اضافه کرد: در مجموع به سبب اغراض، کارکرد، رویکرد و شخصیت ترامپ، او فرد قابل اعتمادی برای مذاکره نیست چون اغراض مکرر و غیر شفافی را دنبال می نماید. مسئله او این نیست  که پای میز مذاکره بیاید، سخن منطقی بزند و علاوه بر این سخن منطقی بشنود.

تاجیک یادآور گردید: روش ترامپ، یک روش چماق و هویج هست که هم فشار سیاسی و اقتصادی می آورد تا امتیاز بیش تری بگیرد و هم به شکلی طرف را متقاعد می کند تا شرایط را قبول کند.

وی با بیان این که نوع مذاکره ترامپ دو سویه هست و در پی منفعت های بیش تر هست، افزود: ما در دو سطح توان داریم کار کنیم یکی سطح دیپلماسی عمومی و دیگری سطح رسانه و فرهیختگان، البته که ترامپ در پی اغراض غیر واضح و مکرر هست و مهمترین اغراض او بحث شخصی خودش خواهد بود.

این آنالیز گر مسائل بین الملل علاوه بر این اظهار کرد: اگر در سامانه وزارت خارجه آمریکا در سطح وزیر خارجه بخواهند مذاکره را به سر منزل مقصود برسانند، ترامپ حاضر نیست این کار را انجام دهد، به سبب این که بحث شخصی دارد، از طرف دیگر در پی این هست که به هواداران و رأی دهندگان خود در انتخابات بگوید که من به گفته هایم عمل کردم و آنان را در صحنه نگه دارد.

تاجیک تاکید کرد: در نتیجه کوشش ترامپ این هست که خودش این کار را انجام دهد، یعنی مذاکره ای در سطح خودش با همتایش یعنی ریاست جمهور ایران. اما از آن جهت که این اغراض واضح نیست و جنگ روانی هست بعید می دانم الان حجم مذاکره برای دو ریاست جمهور وجود داشته باشد، مگر این که شرایط عوض شود.

این کارشناس مسئله های سیاسی افزود: یکی از مشکلات ما در ارتباط با ترامپ و مذاکره این هست که آماده پذیرش نقش و قدرت منطقه ای ایران نیست بویژه موقعیت ژئوپلیتیکی ایران، نقش ایران در خاورمیانه و مهمتر از همه نقشی که در مقابله با داعش داشت، درواقع ما سرمایه گذاری عظیمی داشتیم تا سایه جنگ، خونریزی و داعش را از منطقه و حلقه اول امنیتی منطقه یعنی اروپا رفع کردیم و الان به جای این که این نقش تقدیر شود متاسفانه به علل سیاسی، این نقش امنیتی می شود.

تاجیک در انتهاء اظهار کرد: در نتیجه، با این شمائی که عکس کردم، بعید می دانم بتوانیم یک مذاکره خوب، موفق و برد – برد برای دو طرف از دل مذاکره ترامپ و روحانی بیرون بیاوریم، بنابراین پیشنهادم این هست برای این که ساختار و حجم لازم برای مذاکره فراهم شود، درسطوح وزرای خارجه دو کشور سلسله مباحثی آغاز و چارچوبی تهیه شود و پس از ان وارد گفتگوها در سطح بالا شویم.

انتهای پیام