به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، تیم ملی والیبال بانوان ایران در مرحله گروهی رقابت‌های انتخابی المپیک ۲۰۲۰ سه بازی انجام داد و با سه شکست پیاپی مقابل قزاقستان، کره جنوبی و اندونزی از دور رقابت‌ها کنار رفت اما این حضور بدون حاشیه نبود و ابهاماتی را در مورد میزان توجه فدراسیون به بخش […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، تیم ملی والیبال بانوان ایران در مرحله گروهی رقابت‌های انتخابی المپیک ۲۰۲۰ سه بازی انجام داد و با سه شکست پیاپی مقابل قزاقستان، کره جنوبی و اندونزی از دور رقابت‌ها کنار رفت اما این حضور بدون حاشیه نبود و ابهاماتی را در مورد میزان توجه فدراسیون به بخش بانوان به وجود آورد. از جوان‌گرایی یک باره فدراسیون گرفته تا بی‌برنامگی در تهیه بلیت برگشت ملی‌پوشان به ایران که منجر به تحمیل هزینه‌های اضافی برای فدراسیون شد، این سوال را مطرح می‌کند که برنامه مسئولان جدید فدراسیون برای والیبال بانوان چیست؟

جوان‌گرایی بدون برنامه

جواد مهرگان، مشاور فنی سابق تیم‌ملی بانوان تعدادی از بازیکنان بزرگسال و جوان لیگ را جمع و دو سال با آنها کار کرد. فدراسیون هم در این زمینه به مهرگان کمک کرد و اردوهای آماده سازی و چندین بازی تدارکاتی برای ملی‌پوشان در نظر گرفت. هر چند تیم مهرگان در مسابقات قهرمانی آسیا نتیجه ای که دائم از آن سخن می‌گفت (قرار گرفتن در جمع چهار تیم برتر آسیا) را نگرفت و با قرار گرفتن در جایگاه هفتمی به کار خود پایان داد اما بازیکنان تیم  دو سال با هم کار کردند و تا حدودی نسبت به قبل هماهنگ‌تر شده بودند. اما فدراسیون یک ماه قبل از مسابقات انتخابی المپیک آنها را کنار گذاشت و دست به جوان‌گرایی زد.

فدراسیون از نتیجه‌ای که تیم ملی در قهرمانی آسیا گرفت رضایت نداشت و در تصمیمی عجولانه ترکیب کلی تیم را عوض و بازیکنان جوان را به اردوی تیم ملی دعوت کرد تا زیر نظر میترا شعبانیان خود را برای مسابقاتی به اهمیت انتخابی المپیک آماده کنند و از همان ابتدا هم اعلام شد که هدف تیم ملی کسب تجربه است نه نتیجه اما آیا جوان‌گرایی به معنی کنار گذاشتن بازیکنان بزرگسال و کنار گذاشتن نفرات بهتر است؟

روال معمول جوان‌گرایی این است که بازیکنان جوان در کنار باتجربه‌ها قرار می‌گیرند تا در جریان مسابقات تجربه لازم‌ را کسب کنند و در آینده جایگزین باتجربه‌ها شوند. با اینکه مشخص بود تیم‌ملی قادر به کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ نیست اما شاید اگر در این مسابقات بازیکنان باتجربه ای چون مائده برهانی، مهسا صابری یا شبنم علیخانی هم در ترکیب تیم بودند بازیکنان جوان می‌توانستند بهره بهتری از مسابقات ببرند چون در جریان مسابقات از راهنمایی و هماهنگی این بازیکنان که سال‌ها سابقه حضور در تیم ملی و بازی با یکدیگر را دارند نیز استفاده می‌کردند.

مائده برهانی، کاپیتان تیم ملی بزرگسالان نیز پیش از این در مورد جوان گرایی به ایسنا گفت: “همیشه از جوانگرایی حمایت می‌کنم اما جوان گرایی اصولی دارد و باید بر اساس این اصول پیش برویم. همه دنیا جوان گرایی می‌کنند اما نه یک شبه و با تصمیمات دیمی! متاسفانه در والیبال بانوان ایران خیلی تصمیمات یک شبه گرفته می‌شود و این چیزی جز ضرر و فرصت سوزی در پی ندارد.”

شاهکار چهار تعویضه سرمربی

بازی پایانی ایران در انتخابی المپیک مقابل اندونزی انجام شد که ملی‌پوشان با نتیجه سه بر دو شکست خوردند. نکته قابل توجه در این بازی شاهکار سرمربی در انجام چهار تعویض بود!
شعبانیان ابتدا الهه پورصالح با شماره ۱۸ را به جای آیتک سلامت با شماره ۱۵ وارد زمین کرد اما دوباره سلامت را به زمین فرستاد و نگین شیرتری با شماره ۱۳ را بیرون کشید. سرمربی خیلی سریع نظرش عوض شد و شیرتری را دوباره به مسابقه برگرداند و پورصالح را از زمین‌ بیرون کشید اما این‌ پایان ماجرا نبود چرا که بازهم شیرتری را بیرون آورد و الهام فلاح با شماره ۶ را به زمین فرستاد.

شعبانیان سال‌ها در والیبال حضور داشته و تجربه مربیگری دارد اما مشخص نیست چرا چنین تصمیمی گرفت و چنین تعویض‌هایی را انجام داد؟ آیا بهتر نبود ابتدا تصمیم قطعی خود را می‌گرفت و سپس دست به تعویض بازیکنان می‌زد؟

اقامت توریستی بدون بلیت برگشت مناسب

مطابق با قانون مسابقات تیم‌هایی که به نیمه‌نهایی انتخابی المپیک نرسیدند باید محل اقامت و مسابقات را ترک کنند بنابراین تیم ایران نیز پس از حذف در پایان مرحله گروهی باید نسبت به تحویل هتل اقدام می‌کرد اما بلیت برگشت ملی‌پوشان برای دوشنبه، ۲۳ دی تهیه شده که به این معنی است که فدراسیون ایران باید هزینه ۴ روز اقامت اجباری در تایلند را پرداخت کند.

از آنجایی که وضعیت اقتصادی کشور خوب نیست و حتی سازمان بازرسی اردوی تمرینی برون مرزی برخی از تیم‌های فوتبال را برای جلوگیری از پرداخت هزینه‌های اضافی لغو کرده، فدراسیون والیبال ایران باید هزینه این چهار روز را پرداخت کند.

بی برنامگی‌های پیش آمده این سوال را مطرح می‌کند که آیا فدراسیون جدید برای بخش بانوان برنامه‌ای منسجم، حساب شده و بلند مدت دارد یا اینکه صرفا بر اساس مسابقاتی که پیش روی تیم است اقدام به رفع تکلیف کوتاه مدت می‌کند؟

انتهای پیام