به گزارش خبرنما به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ با افزایش نوسانات قیمت در بازار کشور و گسترش مجدد تحریم‌های ناعادلانه غرب بر علیه دولت، نارضایتی های نسبی در بین مردم کشور طی یک سال گذشته ایجاد شده است. از سویی دیگر با پر رنگ شدن شبکه‌های اجتماعی در بین خانواده‌های ایرانی امکان بیان […]

به گزارش خبرنما به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ با افزایش نوسانات قیمت در بازار کشور و گسترش مجدد تحریم‌های ناعادلانه غرب بر علیه دولت، نارضایتی های نسبی در بین مردم کشور طی یک سال گذشته ایجاد شده است. از سویی دیگر با پر رنگ شدن شبکه‌های اجتماعی در بین خانواده‌های ایرانی امکان بیان این نارضایتی ها از طرف مردم آسان تر از پیش شده است. به گفته بسیاری از فعالان اجتماعی و کارشناسان این حوزه، این نارضایتی ها امروزه بدل به یک بی اعتمادی فراگیر بین مردم و مسئولین کشور شده که این بی اعتمادی می تواند در آینده ای نه چندان دور وضعیت جامعه ایران را در حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی با مشکلات عدیده ای همراه سازد. 

روز گذشته مصطفی اقلیما، رئیس انجمن مددکاری ایران، در گفتگویی که با خبرگزاری برنا داشت، از افزایش آمار بی‌اعتمادی مردم نسبت به مسئولین کشور و یکدیگر خبر داد. به گفته این کارشناس اجتماعی، بی اعتمادی در بین مردم افزایش ۷۵ درصدی داشته که این افزایش نسبت به گذشته سیر صعودی بیشتری را طی کرده است.

در همین باره، محمدرضا بادامچی، نماینده مجلس و نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار اجتماعی برنا گفت: سیاست‌های مسئولان کشور به گونه ای بوده که منجر به افزایش روزافزون بی اعتمادی بین اقشار مختلف مردم شده است. این بی اعتمادی ها تنها در مواردی که  بحث انسجام ملی  در میان باشد، در آن به صورت خودجوش و برای اینکه امنیت کشور به خطر نیافتد به انسجام ملی و وحدت تبدیل شده اند. 

وی یادآور شد: در  سیل‌های اخیر کشور، تمام مردم به صورت خودجوش و انسان‌دوستانه به کمک هم وطنان سیل زده خود شتافتند؛ که این اعتماد مردم ایران نسبت به یکدیگر را نشان می دهد.

بادامچی با بیان اینکه  مردم ما در شرایطی که نیاز به انسجام عمومی  وجود دارد در کنار یکدیگر می‌مانند، ادامه داد: اما در  چند سال گذشته بی اعتمادی بین مردم و دولت رو به گسترش بوده است.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شواری اسلامی با اشاره به تاثیر بی اعتمادی بین مردم و مسئولین بر حوزه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی مردم ابراز کرد: سیاست های روزمره‌ای که در سیستم ما به ویژه در مسائل اقتصادی وجود دارد، چشم‌انداز ما برای آینده را بسیار مبهم جلوه داده است؛ زیرا مردم به تصمیمات مسئولان اعتماد ندارند و زیان این بی اعتمادی نیز بیشتر در معاملات اقتصادی نمایان گر خواهد بود.

وی نوسانات اقتصادی را یکی از اساسی ترین نتایج بی اعتمادی بین مردم و مسئولین برشمرد و تاکید کرد: این قضیه در مسائل اجتماعی نیز تسری پیدا می کند؛ امروزه مردم حتی به یکدیگر هم اعتماد ندارند و این نشات گرفته از سیاست گذاری‌های اشتباه ما است.

بادامچی راه حل از بین بردن بی اعتمادی بین مردم و مسئولین را تقویت تشکل‌ ها، انجمن ها و احزاب دانست و افزود: نهادهای مدنی می توانند بسیاری از کارهایی که در حال حاضر بر عهده دولت است را بر عهده گیرند و این نهادها  که در بین مردم و گاهی از خود مردم هستند، می توانند با مشورت‌خواهی از مردم سیاست‌هایی را به دولت و تصمیم‌گیران پیشنهاد دهند که مناسب نیازهای واقعی مردم باشد. 

وی با بیان اینکه ارتباط کم مسئولین با مردم یکی از علل افزایش بی اعتمادی در جامعه است، اظهار داشت: ارتباط ما با مردم کم است و بیشتر تصمیم گیری ها را خودمان، بدون مشورت از مردم و حتی بدون حضور تشکل ها در زمان تصمیم گیری اتخاذ می کنیم  که این، منجر به بی اعتمادی در جامعه می شود.

بادامچی همچنین گفت: اگر به یکسال گذشته دقت کنیم، خواهیم دید که دولت بدون مراجعه و مشورت‌خواهی از تشکل ها و احزاب بر روی برخی کالا ها قیمت گذاری کرده و تصمیمات کلان اقتصادی گرفته است؛ اما چون این تصمیم گیری ها بدون توجه به خواسته های مردم اتخاذ شده اند نتیجه موفقیت آمیزی در پی ندارند. 

نائب رئیس کمیسیون اجتماعی در پایان افزود: در حال حاضر نیز بنا است تا کالاهای اساسی را با دلار ۴۲۰۰ تومان وارد کشور کنیم اما این کالاها هرگز به دست مردم نخواهند رسید، چرا که ما از  خواسته واقعی مردم بی اطلاع بوده‌ایم و تصمیمی گرفته‌ایم که در پی آن بسیاری از مردم ضرر کرده اند. حقیقت این است که کالای ۴۲۰۰ تومانی با سودجویی های فرصت‌طلبان  به دست مردم نخواهد رسید.