بررسی مستندات معترضان به اعتبارنامه آقای تاجگردون بیانیه کمیسیون تحقیق درباره اعتبارنامه منتخب گچساران کمیسیون تحقیق مجلس در خصوص اظهارنظر برخی از نمایندگان معترض به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون مبنی بر اینکه کمیسیون تحقیق مدارک ارائه شده معترضان را بررسی نکرده است، بیانیه‌ای صادر کرد. بیانیه کمیسیون تحقیق درباره اعتبارنامه منتخب گچسارانبه گزارش خبرگزاری صداوسیما به […]

بررسی مستندات معترضان به اعتبارنامه آقای تاجگردون
بیانیه کمیسیون تحقیق درباره اعتبارنامه منتخب گچساران
کمیسیون تحقیق مجلس در خصوص اظهارنظر برخی از نمایندگان معترض به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون مبنی بر اینکه کمیسیون تحقیق مدارک ارائه شده معترضان را بررسی نکرده است، بیانیه‌ای صادر کرد.

بیانیه کمیسیون تحقیق درباره اعتبارنامه منتخب گچسارانبه گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت؛ متن بیانیه کمیسیون تحقیق مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

باسمه تعالی

به دنبال مصاحبه و اظهارنظر برخی از نمایندگان معترض به اعتبارنامه آقای غلامرضا تاجگردون نماینده منتخب گچساران و باشت مبنی بر اینکه کمیسیون تحقیق مدارک ارائه شده از سوی معترضان را بررسی نکرده است این موارد را به اطلاع مردم عزیز و نمایندگان محترم مجلس می‌رساند.
کمیسیون تحقیق در جلسه سه ساعته پس از استماع اظهارات معترضان و پاسخ نماینده مورد اعتراض و پس از تبادل نظر، نسبت به موارد اعتراضی، کمیته‌ای جهت بررسی و تحقیق تعیین کرد. کمیته تحقیق پس از دریافت گزارش مکتوب و مستندات نمایندگان معترض و پاسخ مکتوب نماینده منتخب مورد اعتراض وارد روند تحقیق و بررسی شد.
کمیته همه مراحل تحقیق را با حکم عدالت و انصاف و با رعایت بی طرفی انجام داد و تلاش کرد در حد وسع خود به همه عناوین اصلی اعتراض رسیدگی کند. هرچند بر اساس آیین نامه مجلس شواری اسلامی (تبصره یک ماده ۲۸) حوزه تحقیق شعبه و کمیسیون تحقیق نسبت به مواردی که شورای نگهبان رسیدگی نکرده و یا بعد از اعلام صحن انتخابات اتفاق افتاده است. کمیته تحقیق جهت ارائه گزارش و بررسی فرآیند قانون پرونده با ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جلسه تشکیل داد.
همچنین طی دو جلسه جداگانه با نمایندگان دستگاه‌های امنیتی، صحت و سقم مدارک و مستندات را مورد سوال و بررسی قرار داد.
اعضای کمیته تحقیق در چند جلسه داخلی عناوین اعتراضی و مدارک ارائه شده و پاسخ نماینده منتخب را تطبیق و مورد بررسی قرار دادند. برای احراز مواردی که در شورای محترم نگهبان بررسی شده بود، استعلامات صورت گرفته از سوی هیئت رئیسه مجلس مبنای کار کمیسیون تحقیق قرار گرفت. شورای محترم نگهبان در نامه دوم بازگشت به نامه شماره ۴۴۰۰۸۵/۱۲/م مورخ ۱۸/۳/۹۹ در خصوص آقای غلامرضا تاجگردون اعلام می‌کند به غیر از دو مورد سایر موارد مستند ضمیمه نامه در پرونده مطرح بوده و هنگام رسیدگی به صلاحیت وی مورد بررسی قرار گرفته است. کمیته علاوه بر دو مورد مذکور برای پاسخگویی به سوالات اعضای کمیسیون تحقیق، سایر موارد را هم مورد بحث و بررسی قرار داد که گزارش شفاهی آن را در جلسه دوم کمیسیون تحقیق که بیش از سه ساعت و نیم طول کشید ارائه دادند.
در ارتباط با دو موردی که در شورای نگهبان مطرح نشده بود، مورد اول به بحث مدرک دکتری و دومی معرفی فردی برای خرید و ساخت سینمای دوگنبدان باز می‌گشت.
در مورد مدرک دکتری، بررسی‌های کمیته به اینجا رسید که مدرک وی که از کشور بلژیک گرفته، فاقد ارزشیابی است و خود وی نیز آن را قبول دارند، ولی آقای تاجگردون با مدرک فوق لیسانس در انتخابات ثبت نام کرده و در تبلیغات انتخاباتی شخصا از عنوان دکتری استفاده نکرده اند، هرچند طرفداران شان از آن استفاده کرده اند.
در مورد سینمای دوگنبدان نیز بررسی‌ها حاکی از این است که وی سرمایه گذاری را برای خرید و ساخت سینمای قدیمی دوگنبدان معرفی کرده لکن رانتی در واگذاری نبوده و نسبت فامیلی هم با نامبرده ندارد.
کمیته تحقیق، گزارش مکتوب خود را جهت استحضار رئیس محترم مجلس و اعضای کمیسیون تحقیق ارسال کرده است که در صورت صلاحدید هیئت رئیسه مجلس در اختیار نمایندگان مجلس قرار می‌دهند.
علی اصغر خانی
رئیس کمیسیون تحقیق