به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، از همان ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ که مصطفی بزرگ نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت رضوی با شلیک گلوله دولت کودتا محوطه دانشگاه تهران را با خون خود رنگین کردند فضای دانشگاهی کشور رنگ و بویی سیاسی تر به خود گرفت. شهادت این سه دانشجو که در پی یک […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، از همان ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ که مصطفی بزرگ نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت رضوی با شلیک گلوله دولت کودتا محوطه دانشگاه تهران را با خون خود رنگین کردند فضای دانشگاهی کشور رنگ و بویی سیاسی تر به خود گرفت. شهادت این سه دانشجو که در پی یک فعالیت اعتراضی سیاسی در اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون ریاست جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و علاوه بر این از سرگیری ارتباطات ایران با بریتانیا انجام شد گویی رسالت تازه ای را بر دوش دانشجوهای ایرانی گذاشت و سرآغازی گردید برای جنبش های مطالبه گر و معترض دانشجویی.

پس از ان ۱۶ آذر، توسط کنفدراسیون دانشجوهای ایرانی خارج از کشور که مرکز اجتماع و مباحثه مخالفان حکومت پهلوی در خارج از ایران بود، روز دانشجو نامیده گردید. دانشجوهای هر سال در این روز اعتصاب های دانشجویی به راه می انداختند و این روز را به نمادی برای نشان دادن موجودیت و قدرت خود تبدیل کرده بودند.

روز دانشجوهای پویا و باشکوه از پی هم می آمدند و می رفتند و دانشجوهای با آگاهی به این که تنها نباید در چنین تاریخی فعالیت سیاسی خود را بروز دهند دانشگاه های کشور را به یکی از داغ ترین اماکن برای مباحث سیاسی بدل ساختند. این روند تا برتری انقلاب با فراز و نشیب هایی ادامه داشت و بعد از برتری انقلاب اسلامی در دو سه سال اول به اوج خود رسید. با انقلاب فرهنگی چراغ دانشگاه ها برای مدتی خاموش گردید و پس از ان شرایط زمانه اندکی دانشگاه را از آن شور سیاسی دور کرد اما دوم خرداد ۷۶ باز به نقطه عطفی برای فعالیت جنبش دانشجویی تبدیل گردد.

در هشت سال دولت سید محمد خاتمی دانشجوهای ۱۶ آذرهای باشکوهی برگزار کردند که البته اوج آن در آخرین حضور ریاست دولت اصلاحات در دانشگاه تهران چکیده گردید. با روی کار آمدن محمود احمدی نژاد فضای دانشگاه هم مثل تمام بخش های جامعه به سمت دوقطبی شدید و خطرناکی حرکت کرد. بعد از اتفاقات سال ۸۸ انگار دستی از پشت پرده کوشش کرد تا دانشگاه را از سیاسی بودن به سمت و سویی دیگر بکشاند.

تغییر نسل، فضای امنیتی، سرخوردگی تعدادی از جوانان، مشکلات معیشتی و زیادی از عاملان در ایجاد چنین فضایی موثر بودند. با روی کار آمدن دولت حسن روحانی این امید وجود داشت که چنین فضایی بشکند، اما در اوج ناباوری دولت اعتدال هم چندان بدش نمی آمد به جای دانشجوهای سیاسی و مطالبه گر، جوانانی طرفدار سرگرمی در دانشگاه ها حاضر باشند تا کمتر موی دماغ گردند.

چند سالی هست که روز دانشجو که با یک کنش تماما سیاسی شکل گرفته به جای آن که به محلی برای حضور سیاسیون و مباحث داغ و چالش برانگیز سیاسی در دانشگاه ها تبدیل گردد به روزی سرگرم کننده و مفرح برای دانشجوهای تبدیل گردیده و به جای نظریه پردازان و شخصیت های معروف سیاسی شاهد حضور استندآپ کمدین ها و موزیسین های متفاوت در دانشگاه ها هستیم. رخدادی که ادامه روند آن جنبش به محاق رفته دانشجویی را در عمل از صحنه سیاست ایرانی حذف خواهد کرد و نسلی بی تفاوت نسبت به مسئله های سیاسی کشور به جامعه تحویل خواهد داد.

البته مسئولین دولتی و دانشگاهی حداقل در اظهار نظرهای خود وجود چنین سیاستی را کتمان کرده و بیان می کنند دست دانشجوهای را برای برپایی مراسم متفاوت در دانشگاه ها باز گذاشته اند.

در همین زمینه روز اول آذر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد کارهای دولت برای رونق دادن به مجلسی که برای گرامیداشت ۱۶ آذر برگزار می گردند، با تاکید بر این که «شکل دادن و احیانا فعال سازی دولتی فعالیت های دانشجویی در دانشگاه ها نه مقبول و نه مقدور است»، افزود: از گذشته تاحالا به طور مستمر سفارش وزارت علوم به دانشگاه ها این بوده که قطعا از برپایی نشست های دانشجویی پشتیبانی نمایند و در چارچوب قوانین مقررات ویژه کنند تا مشکلی در برپایی هر کدام از این برنامه ها که دارای مجوز و ضابطه های قانونی می باشند، ایجاد نشود.

طبعا زمانی مجوزی برای برپایی برنامه دانشجویی صادر می گردد همه موظف می باشند که به آن احترام بگذارند، برنامه هایی که در فضای دانشگاهی و با حضور دانشجوهای انجام می گردد باید متناسب با جایگاه محیط علمی باشند و در این مراسم ها اظهار کرد وشنود و مباحث منطقی و انتقادات راهگشا مطرح گردند.

منصور غلامی در مورد مواجهه بعضی تشکل های دانشجویی که برای اخذ مجوز جهت برپایی مجلسی با حضور فرد یا افرادی به مرجع صادر کردن مجوز مراجعه می کنند، با دستاویز هایی مثل این که “فرد دعوت شده در فهرست سیاه وزارت علوم قرار دارد و امکان صادر کردن مجوز برای حضور این شخص فراهم نیست”، منصور غلامی در مورد مواجهه بعضی تشکل های دانشجویی که برای اخذ مجوز جهت برپایی مجلسی با حضور فرد یا افرادی به مرجع صادر کردن مجوز مراجعه می کنند، با دستاویز هایی مثل این که “فرد دعوت شده در فهرست سیاه وزارت علوم قرار دارد و امکان صادر کردن مجوز برای حضور این شخص فراهم نیست”، تصریح نمود: وزارت علوم هیچ فهرست سیاهی برای حضور اشخاص در مراسم های سخنرانی و مناظره هایی که با حضور دانشجوهای برگزار می گردد، ندارد. آنچه که مسجل هست این هست که هیات نظارت بر تشکل های اسلامی که در دانشگاه ها طبق معمول به هیات سه نفره معروف هست، اگر مجوزی برای برپایی مجلسی صادر کند هیچ کس نباید معترض به این مجوز گردد.

نکته جالب اینجاست که مسئولین نبود رغبت در میان دانشجوهای را به عنوان عامل سیاسی نبودن فضای دانشگاه می دانند. در همین زمینه رییس دانشگاه علامه طباطبایی در مورد این اتفاق با بیان اینکه رغبتی برای انجام فعالیت های سیاسی از سوی دانشجوهای وجود ندارد، اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد برنامه های تشکل های دانشجویی که در هیات نظارت مجوز می گیرند، برگزار نمی گردند.

حسین سلیمی با تعریف سیاست دانشگاه علامه طباطبایی در مورد فعالیت های سیاسی دانشجوهای، عنوان نمود: در این مورد دو اصل با اهمیت مطرح هست. اول این هست که عملکرد کلیدی دانشگاه و دانشجوهای فعالیت سیاسی نیست، بعضی اشخاص به صورت کلی مسیولیت و شرایط دانشگاه را با نحوه فعالیت های سیاسی بررسی می کنند  و مهمترین ملاک آنان انجام این نوع فعالیت ها هست. این در حالی هست که عمده ترین کار و رسالت دانشگاه، آموزش، پژوهش و فعالیت علمی هست و در کنار آن می بایست نسبت به مباحث سیاسی نیز غافل نباشند. این دو گزاره که دانشگاه ها باید فضای سازنده سیاسی دارا باشند و کار کلیدی آنان سیاست ورزی هست با یکدیگر مترادف و هم معنی نیستند به همین سبب ما اعتقاد داریم که دانشگاه به لحاظ سیاسی باید بسیار فعال، شاداب و روشنگر باشد، ولی عملکرد کلیدی آن سیاسی نیست و فعالیت سیاسی نباید عملکرد و رسالت کلیدی آن که کمک به حل مسائل جامعه و تربیت دانشجوهای هست را تحت تاثیر خود قرار دهد. در نتیجه ما در طراز اول در پی این هستیم که فضای دانشگاه ها باز، پرنشاط و سازنده به لحاظ سیاسی باشد، اما در عین حال کشمکش های سیاسی تبدیل به وجه قالب در دانشگاه نشود. در کمال خوشبختی دانشگاه علامه در همین مسیر حرکت کرده هست.

ریاست دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این که «در میان دانشجوهای تمایل لازم برای انجام فعالیت های سیاسی وجود ندارد»، بیان کرد: تقریبا با قریب به اتفاق درخواست های تشکل های متفاوت دانشجویی برای برپایی برنامه ها در این دانشگاه موافقت صورت گرفته و مجوزهای لازم نیز صادر گردیده هست. البته در شرایط فعلی رغبت کمتری نسبت به انجام فعالیت های سیاسی در جو دانشجوهای وجود دارد و کمتر از نیمی از مجوزهایی که به تشکل های دانشجویی داده می گردد به برنامه های اجرائی منتهی می گردند؛ یعنی در مجموع حدود ۶۰  تا ۷۰ درصد برنامه هایی که در هیات نظارت مجوز می گیرند، برگزار نمی گردند.ما در دانشگاه علامه طباطبایی در پی این هستیم که دانشجویانی که تمایل به فعالیت سیاسی دارند بتوانند در محیطی آرام تر و شاداب تر فعالیت های خود را پیگیری کنند. البته قدری نگهدارى های لازم در انجام فعالیت های تنش زائی که امکان دارد سر انجام امنیت شخصی دانشجوهای را به خطر بیاندازد باید به کار گرفته گردد و در این زمینه دانشجوهای نیازمند نگهدارى و پشتیبانی می باشند.

ریاست دانشگاه علامه طباطبایی در مورد علل بی رغبتی دانشجوهای برای انجام فعالیت های سیاسی در دانشگاه ها اظهار کرد: این مبحث یک بحث طولانی هست، ولی به نظر می آید یک نوع خاصی از فعالیت های سیاسی در فضای اجتماعی دوران خود را طی کرده هست و بیان مباحث سیاسی به صورت احساسی و بحران آمیز در عرصه های اجتماعی جوامع خواهان زیادی ندارد؛ چه بسا ورود جامعه به شرایط بعد از انقلاب اطلاعات و ارتباطات بر روی این مبحث تاثیر گذاشته هست و البته مشکلات اجتماعی و عمومی جامعه نیز بر این مبحث مؤثر بوده هست. نگرانی از آینده شغلی در شرایط فعلی دانشجوهای را مجبور می کند که در پی یادگیری مهارت های زیادتر باشند و این مبحث در بی رغبتی دانشجوهای برای حضور فعالیت های سیاسی مؤثر بوده هست. البته امکان دارد نگرانی از آزادی بیان نیز از دیگر عاملان تاثیر باشد، اما تجربه نشان داده هست اگر خط قرمزهای هر جامعه در فعالیت های سیاسی رعایت گردد، مشکلی برای کسی در این زمینه ایجاد نمی توان. تجربه نشان داده هست که وقتی بخشی از خط قرمزها در فعالیت های سیاسی دانشجوهای شکسته می گردد، ماجرا از دست مدیریت دانشگاه خارج و به دست نهادهای دیگر افتاده و  مشکلاتی را در آینده ایجاد می کند.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران هم ششم آذر با تاکید بر اینکه محدودیتی برای فعالیت دانشجوهای در “روز دانشجو” معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران هم ششم آذر با تاکید بر اینکه محدودیتی برای فعالیت دانشجوهای در “روز دانشجو” نداریم، اظهار کرد: هیچ حد و مرز و خطوط قرمزی برای برپایی برنامه های روز دانشجو در این دانشگاه وجود ندارد و دانشجوهای با رعایت قوانین کشور و دانشگاه توان دارند برنامه های خود را برگزار کنند.

سید علی جواد موسوی با این مطلب، ایجاد فضای بانشاط و به دور از استرس برای دانشجوهای را یکی از سیاست های کلیدی در عرصه معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران دانست و اظهار کرد: خوشبختانه طی سال های موخر در زمینه تامین این فضا نشست های زیادی بین مسئولین دانشگاه و دانشجوهای برگزار می گردد و همکاری دوسویه ای با دانشجوهای وجود دارد.

وی با تاکید بر این که «در برنامه های روز دانشجو دنبال ایجاد فضایی شاد و بانشاط برای دانشجوهای هستیم»، تصریح نمود: در کمال خوشبختی این فضا در دانشگاه تا حدی ایجاد شده هست و توقع داریم دانشجوهای نیز برنامه های مناسبتی خود مثل روز دانشجو را با شور و نشاط بیشتری برگزار کنند و هیچ مانع و محدودیتی برای شکل گیری این فضا در دانشگاه علوم پزشکی ایران از سوی مسئولین وجود ندارد. یکی از خواسته های ما از دانشجوهای این هست که بدون هیچ بیم و دلهره ای توان دارند از مسئولین دانشگاه انتقاد سازنده کنند و خواسته های خود را بیان کنند.

سخنان مسئولین توپ را در زمین دانشجوهای می اندازد؛ چون که مدعی می باشند فضا برای دانشجوهای برای برپایی برنامه های سیاسی باز هست هر چند معلوم نیست منظور این مسئولین از فضای مفرح و شاد همان استندآپ کمدی و رقص و آواز هست یا فضای باز سیاسی که منتج به نشاط می گردد.

در همین رابطه معاون فرهنگی دانشگاه تهران در پنجم آذر با تاکید بر اینکه فضای نشاط در دانشگاه ها ایجاد نمی توان الا اینکه آزادی های مشروع دانشجوهای را به رسمیت بشناسیم، اظهار کرد: متاسفانه بعضی دانشجوهای دنباله رو جریانات بیرون از دانشگاه هستند که به عقیده من باید کاری کنیم که جریانات بیرون از دانشجوهای ما تاثیر دریافت کنند، در حقیقت ما باید هویت خود را دارا باشیم و بدانیم می گردد با یکدیگر هم نظر نبود، اما احترام یکدیگر را رعایت کرد و با مخالف خود با متانت و منطقی مشی کنیم.

مجید سرسنگی با تاکید بر اینکه هیچ خطوط قرمزی برای برپایی برنامه ۱۶ آذر دانشگاه تهران وجود ندارد، اظهار کرد: تنها خطوط قرمز ما قانون جمهوی اسلامی هست که اگر دانشجوهای این مورد ها را رعایت کنند، با درخواست های آنان موافقت خواهیم کرد. فقط باید به قوانین کشور و دانشگاه توجه نمایند.

وی علاوه بر این با بیان اینکه هیچ تنگنا ها و موانعی برای برپایی کرسی های آزاداندیشی در مباحث بحث برانگیز در این کرسی ها در دانشگاه تهران وجود ندارد، اظهار کرد: تا کنون من ندیده ام سوژه ای را از سوی دانشجوهای برای برپایی کرسی های آزاداندیشی مطرح گردد، اما دانشگاه با آن مبحث مخالفت کند. من گمان می کنم قسمتی از تنگنا ها و نگرانی ها به خودسانسوری دانشجوهای مربوط می گردند و آنان خودشان یک سوژه ای را خط قرمز عنوان می کنند و بعد سراغ آن مبحث نمی روند، اما به صورت کلی ما تجربه ای در دانشگاه نداشتیم که تشکل های دانشجویی طرحی با مباحث متفاوت برگزار کنند اما دانشگاه با آن مخالفت نماید.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران افزود: دانشجوهای در برپایی برنامه های متفاوت دانشجویی پیش از هر چیزی به هویت دانشگاهی خود توجه نمایند و نشان بدهند در هر موردی دانشگاهی می باشند و رفتارهای آنان تماما دانشگاهی یعنی منطقی، مستدل و به دور از هیجانات کاذب باشند و از هیجانات بیرونی تاثیر نپذیرند، لکن مؤثر باشند.

سرسنگی در ادامه با تاکید بر اینکه دانشجوهای باید به مسائل جامعه خود حساس باشند، اظهار کرد: مباحث جامعه برای دانشجوهای و دانشگاهیان باید با اهمیت باشد، همچنان که در بحث کارگران هفت تپه طرحی از سوی دانشجوهای برگزار گردید که مجوز آن در طول یک شب صادر گردید. در نتیجه برای ما با اهمیت هست که دانشجوهای در مورد مسائل مبتلا به جامعه حساس باشند و آن را نقد کنند. در نتیجه ما نه فقط مخالف این نوع کارهای دانشجوهای نیستیم، لکن آنان را نیز تشویق می کنیم تا به نقد قدرت، مدیران، حکومت و غیره بپردازند تا از درون این نقدها مسائل کشور به سامان گردد.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران علاوه بر این افزود: ما اعتقاد داریم در فضای دانشگاه باید نشاط و سرزندگی وجود داشته باشد و این امر حاصل نمی توان الا اینکه آزادی های مشروع دانشجوهای را به رسمیت بشناسیم و کمک کنیم این آزادی ها در دانشگاه جلوه حقیقی به خود بگیرد.

سرسنگی علاوه بر این در هفتم آذر و در نشست خبری بمناسبت تعریف برنامه های دانشگاه تهران در ۱۶ آذر، با اشاره به حضور بسیار کمرنگ مسئولین کشوری اعم از رؤسای قوه قضائیه و مقننه در دانشگاه و میان دانشجوهای، اظهار کرد: مسئولین به جای فعالیت در فضای سایبری خوب تر هست در بین دانشجوهای حاضر گردند و با همکاری مستقیم با آنان زیادی از سوءتفاهم های فعلی را برطرف کنند.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران بر لزوم حضور رؤسای قوا اعم از قوه قضائیه و قوه مقننه بهمراه سایر مسئولین مثل وزراء، معاونین ریاست جمهور و … در دانشگاه ها بمناسبت روز دانشجو تاکید کرد و اظهار کرد: ما سال کنونی پیگیر بودیم تا ریاست قوه قضائیه و مقننه در روز دانشجو در دانشگاه تهران حضور پیدا نمایند که متاسفانه جوابی دریافت نشده هست؛ اما دانشگاه تهران این آمادگی را دارد که در صورت حضور این مسئولین زمینه های لازم را برای استقبال مهیا کند. ما توقع داریم که مسئولین کشوری و نظام با حضور در دانشگاه و همکاری مستقیم با دانشجوهای آنان را در جریان سیاست ها و برنامه های خود قرار دهند تا از این طریق زیادی از سوءتفاهم ها کمتر گردد. متاسفانه ما عادت کرده ایم که از طریق فضای سایبری گفت وگو کنیم، اما خوب تر هست مسئولین به جای اینکه برای نوشتن پیام های مجازی وقت صرف کنند، در دانشگاه حضور پیدا نمایند؛ چون که در حال حاضر حضور مسئولین در بین دانشجوهای و دانشگاهیان بسیار کمتر هست و جوابی به دعوت تشکل های دانشجویی در این زمینه داده نمی توان.

حاضر نشدن زیادی از مسئولین رتبه بالا در فضای دانشگاه که سرسنگی به آن اشاره دارد توان دارد یکی از علل غیرسیاسی شدن فضای دانشگاه ها و نبود رغبت در میان دانشجوهای برای برپایی برنامه های سیاسی باشد.

در مورد فضای دانشگاه ها در روز دانشجو معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در اول آذر در اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی با تاکید بر اینکه مراسم روز دانشجو را غیرسیاسی نکنید و برپایی برنامه های این روز بر عهده دانشجوهای هست، تاکید کرد: قصد نداریم روز دانشجوی دولتی برگزار کنیم، ما یک برنامه رسمی و ملی برای این مراسم داریم که همان کفایت می کند، مابقی را خود دانشجوها برگزار کنند.

محمد رضا فراهانی با اشاره به اهمیت سیاسی برگزار کردن مراسم های ویژه این روز عنوان نمود: بعضی وقت ها دانشگاه ها اقداماتی کرده اند که خلاف سیاست های وزارتخانه بوده هست، به طور مثال در این روز مراسم جشن و شادی و موسیقی همراه با استندآپ کمدی برگزار کرده اند؛ تاکید می کنم برنامه های متفرقه خودتان را به اسم ۱۶ آذر و در این ایام برگزار نکنید، این روز سیاسی هست و این نوع برپایی مراسم های روز دانشجو در حقیقت ماهیت کلیدی این روز به حاشیه می رود. از سویی بعضی دانشگاه ها برای برپایی مراسم های این روز برای تشکل ها شرط و شروط می گذارند و آنان را مجبور می کنند یا یک مراسم مشترک برگزار کنند، یا یک سال در میان به نوبت مراسم برگزار کنند و این روش صحیح نیست.

معاون وزیر بهداشت در ادامه خطاب به معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی اظهار کرد: تشکل ها حق دارند از شما درخواست مجوز برای برپایی مراسم کنند و شما هم موافقت کنید. اما شیوه اجرای مراسم با خودشان هست و تشکل ها می باشند که تصمیم گیری می کنند مراسم اشتراکی برگزار کنند یا مناظره بگذارند. هر تشکلی برای برپایی برنامه مجوز قصد دارد به آنان بدهید.    یک زمانی بعضی معاونت های فرهنگی و دانشجویی به صورت سازمان یافته در تدارک این بودند که روز دانشجو سیاسی برگزار نشود. اما اگر تشکلی تصمیم داشت در کنار طرحی که برای گرامیداشت این روز برگزار می کند، جشنی هم بگیرد، کار درست این هست که برخورد ارشادی دارا باشید و به دانشجوهای یادآوری کنید که این روز سیاسی هست و تعدادی شهید شده اند و در تاریخ کشور ما جایگاه ویژه و شأنیت دارند. با این وجود اگر تشکلی پافشاری نمود که در مراسم موسیقی داشته باشد، مداخله نکنید. بعد قالب این روز سیاسی و جنبش دانشجویی هست اگر اصل مطلب در برنامه ها وجود نداشته باشد یک کاریکاتور شکل می گیرد اما اگر در کنار برنامه های کلیدی روز دانشجو، تقدیری هم از دانشجوهای نمونه یا برگزیده هر حوزه ای انجام شد اشکالی ندارد.  

 فراهانی با اشاره به اینکه در بعضی استان ها، شورای تامین استان اعلام نموده که مجوز برپایی مراسم روز دانشجو باید از سوی این نهاد صادر گردد، تصریح نمود: یکی از مسائلی که در برپایی مراسم ۱۶ آذر مطرح می گردد این هست که در برابر فشارهای بیرونی دانشگاه بایستیم. شورای تامین باید در جریان مبحث باشد تا امنیت فرد سخنران را در خارج دانشگاه تامین کند، مابقی ماجرا به آنان ربطی ندارد. از سویی امکان دارد شورای تامین اعلام نماید که ما با این شخص مشکلی نداریم اما توان نداریم امنیت اش را تامین کنیم، در این صورت باید با شورا همکاری کنید. در نتیجه تنها مدخل ورود شورای تامین به این مسئله این هست که در جریان باشند و امنیت مهمان دانشگاه را تامین کنند اما به آنان رابطه ای ندارد که بخواهند در انتخاب فرد مداخله کنند.  

 معاون وزیر علاوه بر این در مورد استعلام گرفتن از محافظت برای صادر کردن مجوز سخنرانی نیز توضیح داد: اینکه هیات نظارت بر تشکل ها برای هر سخنرانی از محافظت استعلام کند یعنی من قدرت فهم سیاسی ندارم و سیاسیون کشور را نمی شناسیم و این کسر شأن دانشگاه هست. البته استعلام گرفتن از محافظت لزوما بد نیست، محافظت از خود ماست اما اینکه نماینده وزیر و اعضای هیات نظارت مدنظر داشته نشوند در شأن مسئولین دانشگاه نیست.

فراهانی در مورد برنامه های روز دانشجو تاکید کرد: وقتی مجور برپایی یک برنامه را صادر کردید، پای آن برنامه بایستید و آن را کنسل نکنید. امید داریم سال کنونی تعداد برنامه های کنسل شده ۱۶ آذر در دانشگاه های ما به صفر برسد.

این سخنان مسئولین دانشگاه های کشور نشان می دهد که آنان حداقل روی کاغذ هم که شده با فضای سیاسی دانشگاه به ویژه در روز دانشجو مشکلی ندارند و حتی برپایی مراسم غیرسیاسی را تقبیح می کنند اما از طرف دیگر بعضی خبر ها مبنی بر کنسل بعضی از برنامه های سیاسی دانشگاه ها این رویکرد را به چالش می کشد. مثل کنسل مناظره احمد زیدآبادی و صادق زیباکلام در مورد کارنامه و آینده اصلاح طلبی در دانشگاه امیرکبیر که قرار بود توسط مجمع اسلامی دانشجوهای دانشگاه امیرکبیر برگزار گردد اما به نوشته زیدآبادی در کانال تلگرامی اش به سبب محرز نشدن عدم ممنوعیت قضایی زیدآبادی از سوی مسئولین دانشگاه این مناظره کنسل شده و مسئول ذی ربط این دانشگاه که قبل تر مجوز برنامه را صادر نموده بود گفته که از همه طرف تحت فشار هست و مبحث ممنوعیت مادام العمر زیدآبادی از هر نوع سخنرانی و فعالیت سیاسی را پیش کشیده هست.

به هر روی حال که مسئولین دانشگاه ها خود را از غیرسیاسی کردن فضای دانشگاه در روز دانشجو مبرا می دانند و حتی بر فضای سیاسی تاکید دارند این دانشجوهای می باشند که توان دارند با برپایی مناظره ها و سخنرانی های داغ سیاسی با دعوت از شخصیت های معروف نمایش دهند که فضای سیاسی دانشگاه همچنان زنده و پویاست و از سویی با استقبال نکردن از برنامه های مثل استندآپ کمدی و و جشن و شادی و موسیقی که توان دارد در مناسبت های بهتری صورت گیرد روز دانشجو را برای خود نگهدارند و از سویی باید به بعضی ها که قصد دارند روز دانشجو را از ماهیت حقیقی خود به مجلسی سبک تبدیل کنند باید اظهار کرد که بگذارید یک روز دانشجو برای دانشجوهای بماند!

آرین افخمی _ خبرنگار ایسنا

انتهای پیام