به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار «ایسنا»؛ اینجا بازار ماهی‌فروشان بوشهر است، مردانی که با لبخند پشت میزهای ماهی ایستاده و با مشتری گرم صحبت می‌شوند، فارغ از اندیشه‌ی خرید و فروش با صمیمیت و گرمای خاص جنوبی‌ها حال همدیگر را جویا می‌شوند. لبخندهایشان اولین چیزی است که مرا به خود جلب می‌کند و […]

به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار «ایسنا»؛ اینجا بازار ماهی‌فروشان بوشهر است، مردانی که با لبخند پشت میزهای ماهی ایستاده و با مشتری گرم صحبت می‌شوند، فارغ از اندیشه‌ی خرید و فروش با صمیمیت و گرمای خاص جنوبی‌ها حال همدیگر را جویا می‌شوند. لبخندهایشان اولین چیزی است که مرا به خود جلب می‌کند و بعد ماهی‌های ریز و درشتی که با نظم روی میزها چیده‌اند و بوی تندشان فضا را پر کرده! «شعبان بیات»، قریب به ۲۵ سال است که در این بازار به فروش ماهی مشغول است و بیشتر مشتری‌هایش را می‌شناسد. او می‌گوید “ماهی خیلی گران شده، مردم نمی‌توانند خرید کنند و قدرت خرید پایین آمده است. قیمت‌ها نیز در حال نوسان است، البته وضعیت نسبت به هفته‌ی قبل بهتر شده و عرضه و تقاضا هم بیشتر، اما مردم و فروشندگان بازار ماهی از وضعیت گرانی راضی نیستند. ما به عنوان فروشنده شخصاً ناراحت هستیم، خیلی‌ها به بازار می‌آیند ولی دست خالی برمی گردند. الان پنج کیلو ماهی شیر چیزی حدود ۴۰۰ هزار تومان برای مشتری آب می‌خورد!”

دلیل گرانی‌ها بررسی شود

وی که از وضعیت موجود گلایه دارد در جواب این‌که راهکار شما برای مشکل کسادی بازار چیست، پیشنهادش را این‌گونه مطرح می‌کند: “دولت باید از صادرات ماهی به کشورهای دیگر جلوگیری کند، زیرا اگر همین میزان ماهی به بازار خودمان عرضه شود تعادل در قیمت‌ها برقرار می‌شود. ماهی‌ها باید به دست هموطنان خودمان برسد تا گران نشود و هم‌چنین دلیل گرانی‌ها بررسی شود. وظیفه‌ی دولت است که جلوی این گرانی‌ها را بگیرد، زیرا ملت ما شایسته‌ی این وضعیت نیستند. در مجموع اوضاع بازار خراب است، مشتری داشتیم که قبلا روزانه ماهی می‌خرید اما الان دیگر حتی نمی‌تواند هفته‌ای یک کیلو ماهی بخرد.”

مشتری داشتم که فقط دستش را روی ماهی ها کشیده تا دستانش بوی تند ماهی بگیرد

بیات با بیان خاطراتش از دو دهه حضور در بازار ماهی‌فروشان می‌گوید و ما را با خود همراه می‌کند. او تعریف می‌کند “من مشتری داشتم که فقط دستش را روی ماهی‌ها کشیده تا دستانش بوی تند ماهی بگیرد و بعد به خانه برود چون پولی برای خرید ماهی نداشته است…”

با وجود همه‌ی اینها شعبان بیات هیچ‌وقت از کارش خسته نشده است و همیشه خدا را شکر می‌گوید. امیدوار است که این وضعیت بهتر شود و مسئولان به داد مردم برسند چون بیشترین فشار بر خریدار و مصرف‌کننده است.

 قیمت‌ها خیلی بالا رفته است /باید نظارت شود

“همیشه نزدیک به عید گرانی بوده، اما مشکل ما عدم ثبات در بازار ماهی است و این‌که تعزیرات نظارت ندارد و صنف هم که اهمیتی نمی‌دهد. ماهی «بیا» کیلویی ۶ هزار تومان بوده ولی الان دو برابر شده است. قیمت‌ها براساس نرخ تورم بالا می‌رود، ماهی «همور» کیلویی ۴۰ هزار تومان بوده است ولی الان هر کیلو ۱۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد! خیلی از حرف‌ها را نمی‌توان بیان کرد اما باید نظارت شود و امکانات در اختیار صیادان گذاشته شود، سوخت و مابقی ادوات صیادی گران شده و با توجه به کسادی بازار، این هم به ضرر فروشنده‌ها و هم به ضرر خریداران و مردم است.” اینها صحبت‌های یک فروشنده و ماهی پاک‌کن است که حدود ۳۵ سال از عمرش را در بازار گذرانده است.

«محمد شریفی»، فروشنده‌ی ماهی ۶۵ ساله‌ای است که ۴۵ سال از روزهای عمرش را در بازار ماهی‌فروشان بوشهر سپری کرده، او با چشمانی نگران می‌گوید: اوضاع بازار خوب نیست و توان مردم هم به خرید ماهی با چنین قیمت‌هایی نمی‌رسد و مجبورند مطابق موجودی جیب‌شان خرج کنند. تا عید اوضاع بازار به همین صورت است، شاید بعد از آن قیمت‌ها پایین‌تر بیاید. هر چقدر محصول ارزان‌تر باشد به نفع ماست و مشتری هم بیشتر می‌شود. ما هر چه می‌خواهیم بخریم می‌گویند دلار و دینار بالا رفته، در حالی که ماهی‌های ما به امارات و کویت و قطر صادر می‌شود. ماهی شیر در قطر کیلویی ۲۸۰ هزار تومان به فروش می‌رسد در حالی که اینجا ۹۰ هزار تومان است، هر چه عرضه در بازار ما بیشتر شود قیمت‌ها هم به نسبت ارزان‌تر می‌شود، لذا باید یک بازنگری در خصوص وضعیت صادرات ماهی‌ها صورت بگیرد.

فروشنده بعدی خودش را «فرهاد موسوی» معرفی می کند. می‌گوید: به دلیل گرانی ماهی‌ها امسال مردم خریدی ندارند و تقاضا خیلی کم شده است. اگر قیمت انواع ماهی را با قیمت سال گذشته مقایسه کنید متوجه می‌شوید که چه می‌گویم. یکی از دلایل گرانی هم صادرات ماهی می‌باشد، و مورد دیگر گرانی ادوات صیادی است البته تاثیر تحریم‌ها را هم نباید نادیده بگیریم.  

کسادی بازار و دستان خالی

پیرمرد صیاد با نگرانی ایستاده و به هیاهوی بازار نگاه می‌کند، زن‌ها و مردها می‌آیند قیمت‌ها را می‌پرسند و ناامید با دستان خالی برمی‌گردند. این صیاد بوشهری به “ایسنا” می گوید ابزار و ادوات کار صیادی گران شده، به همین دلیل صید ضعیف است. ارزش پول ایران هم کم شده که این از همه مصیبت بارتر است. بیش از ۳۰ سال است که به صیادی مشغول هستم، و چندین سال است که ما مشکلات را مطرح می‌کنیم اما هیچ کاری انجام نمی‌دهند و تمام این مسائل به خاطر سوء‌مدیریت‌هاست.

جوان ۳۸ ساله خوزستانی که چند سال است در بازار ماهی فروشان بوشهر کار می‌کند با اشاره به مشکلات متعدد بازار، ادامه می‌دهد: “بازار فروش ماهی نسبت به سال‌های گذشته خیلی ضعیف شده است، در گذشته وضع بهتر بود اما این روزها بازار خیلی راکد و خرید هم بسیار کمتر شده است.”

یکی از توزیع کنندگان که در بازار حاضر بود به ایسنا گفت: در گذشته ما ماهی‌های کوچک “بیا” یا “مِید”را کیلویی چهار هزار تومان می‌خریدیم اما الان قیمت‌ها را ببینید. ماهی با ترس خرید و فروش می‌شود، حتی برای خانه خودمان با ترس ماهی می‌بریم چون خرج هر یک وعده غذای ماهی ۲۰۰ هزار تومان می‌شود، شما بگویید چگونه می‌توان این وضع را تحمل کرد؟

مسئولان مشکلات را می‌دانند اما ترتیب اثر نمی‌دهند

وقتی می‌پرسم پیشنهاد شما برای رفع گرانی چیست، جواب می‌دهد این مسائل باید زودتر از اینها انجام و پیگیری می‌شد، البته نظارت هم وجود دارد و مسئولان مشکلات را می دانند اما ترتیب اثر نمی‌دهند.

” این توزیع کننده با اشاره به سایر مشکلات و وضعیت بهداشت بازار ماهی گفت: “به نظر شما شهرداری نباید کف بازار را اصلاح کند و یا حداقل یک لکه‌گیری بشود؟ اما این کار انجام نمی‌شود. یک روز آب هست و یک روز نیست و مسئول بهداشت هم می‌آید و ایراد می‌گیرد. مسئولین باید به فکر باشند ولی پیگیری لازم انجام نمی‌شود، همین دیروز یک زن باردار اینجا زمین خورد، آن هم به دلیل استاندارد نبودن کف این سالن و خرابی‌های آن!”

فروشنده‌ی خوزستانی که برای خرید ماهی به بوشهر آمده است، عنوان می‌کند “این‌ همه راه آمده‌ایم اما ماهی نیست، ماهی‌های شیر صادر می‌شود و به خارج از کشور می‌رود و آنها را با دلار می فروشند! سوال ما این است، آیا ایرانی حق خوردن ماهی ندارد؟”

بازار بوشهر یک سرویس بهداشتی مناسب ندارد!

یک ماهی پاک‌کن با اشاره به مشکلات بازار ماهی‌فروشان، موضوع مهم دیگری را مطرح می‌کند. “کل بازار بوشهر یک سرویس بهداشتی مناسب ندارد! این را به گوش شهردار برسانید. به خاطر کف نامناسب و مشکلاتی که بازار دارد خطراتی مردم را تهدید می‌کند مخصوصا در بازار ماهی که کف آن مشکل دارد و امکان زمین خوردن افراد وجود دارد. ما خودمان اینجا را تمیز می‌کنیم و با وجود پرداخت مالیات و عوارض اصلا نیروهای خدماتی شهرداری به اینجا نمی‌آیند.

مردم جرات خرید ماهی ندارند

ماهی‌فروش دیگری با گفتن این‌که از صبح فال (اولین فروش) نکرده‌ایم، ادامه می‌دهد: “تا دو ماه پیش هم اوضاع بهتر بود، اما الان مردم جرات خرید ماهی ندارند. ماهی‌فروشان می‌گویند اگر ماهی ارزان به ما بدهند مشتری‌ها هم می‌توانند ماهی تهیه کنند؛ پیشنهاد ما این است که به این وضعیت نظارت شود. یزاف (توزیع کننده) ماهی را به شکل عمده به مغازه دارها می‌دهد و سود زیادی دریافت می‌کند که همین باعث نامناسب شدن اوضاع است. اگر نظارت باشد بی‌شک وضعیت بهتر می‌شود، در حال حاضر ما از این شرایط خیلی ناراضی هستیم.”

فقط پولدارها می‌توانند ماهی و میگو بخورند!

«اسماعیل نسیم‌زاده» ۲۵ سال است که در بازار ماهی‌فروشان بوشهر به کار فروش میگو مشغول است. می‌پرسم میگو کیلویی چند؟ جواب می‌دهد ۸۵ هزار تومن! البته قبلا بسته به اندازه آن بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان بوده است.

نسیم‌زاده با اشاره به گران شدن ادوات صیادی می‌گوید: “لنج و سوخت و بقیه وسایل صیادی گران شده و همه چیز تصاعدی بالا رفته است. الان خرید مردم از نصف هم کمتر شده، سابقا روزانه حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلو فروش میگو داشتیم، ولی الان روزانه ۱۵ یا ۱۶ کیلو هم به زحمت می‌فروشیم! قبلا افراد فقیر و متوسط جامعه هم می‌توانستند ماهی و میگو بخورند اما الان فقط پولدارها می‌توانند!” می‌پرسم پیشنهاد شما برای رفع این مشکلات چیست، که می‌گوید چه فایده‌ای دارد من پیشنهاد دهم؟ نظارت را بیشتر کنند، راهکارها هم نزد خودشان است…

گزارش از: زهره عرب خبرنگار ایسنا در بوشهر

عکس از: راضیه بهیان‌نژاد

انتهای پیام