جدیدا رییس کل بانک مرکزی اعلام نموده که ظرفیت نقدینگی به مرز ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان دست یافته که یکی از راه ها برای مدیریت این نقدینگی، هدایت آن به سمت بورس هست. وی اضافه کرد: سخن رییس کل بانک مرکزی برای هدایت نقدینگی به سمت و سوی نظام بورسی و سهام و پس از […]

جدیدا رییس کل بانک مرکزی اعلام نموده که ظرفیت نقدینگی به مرز ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان دست یافته که یکی از راه ها برای مدیریت این نقدینگی، هدایت آن به سمت بورس هست.

وی اضافه کرد: سخن رییس کل بانک مرکزی برای هدایت نقدینگی به سمت و سوی نظام بورسی و سهام و پس از آن به سمت تولید، درست هست؛ اما ابتدا باید تولید راه بیفتد، پس از آن توقعات اینچنینی دارا باشیم. عمده تعداد سهام بورس در اختیار شرکت های کوچک و متوسط هست که مردم توان دارند آنان را خریداری کنند، وگرنه شرکت های بزرگ مثل فولاد خوزستان، ذوب آهن، مس سرچشمه و غیره که سهامشان در دست دولت بوده و خریداری آنان سخت و بعید هست.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران تصریح نمود: عمده سهام قابل خریداری توسط مردم در شرکت های کوچک و متوسط هست، بنابراین شرکت های متوسط هم باید در تولیدشان رونق ایجاد گردد؛ ضمن اینکه دولت نیز باید برنامه مشخصی برای رونق تولید داشته باشد.

وی اضافه کرد: گفت وگو های رییس کل بانک مرکزی برای هدایت نقدینگی به سمت بورس تماما صحیح هست اما باید بستر لازم برای آن نیز فراهم باشد تا طبق آن نقدینگی در دست مردم، وارد بورس شده و از آن برای تولید دو مرتبه استفاده گردد.

دانشمند تاکید کرد: بستر مناسب در حال حاضر، دادن نیرویی دو مرتبه به شرکت های کوچک و متوسط برای به راه افتادن چرخه تولید هست تا با افزایش و رونق تولید، کارخانه ها جانی تازه گرفته و مردم بتوانند سهام آنان را خریداری کنند و بدینگونه جریان نقدینگی مدیریت گردد.

انتهای پیام