آفتاب‌‌نیوز : در پایان هفته منتهی به ۹ مرداد ماه ۹۹، شاخص کل بورس تنها ۰٫۱۶ درصد رشد کرد ولی ارزش هفتگی معاملات بیش از ۵٫۵ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش یافت. اما برای هفته آینده چه سیگنال‌هایی قابل مشاهده است. بورس در روزهای آینده چه وضعیتی احتمالا خواهد داشت؟ حمایت‌های مسئولان از بازار […]

آفتاب‌‌نیوز :

در پایان هفته منتهی به ۹ مرداد ماه ۹۹، شاخص کل بورس تنها ۰٫۱۶ درصد رشد کرد ولی ارزش هفتگی معاملات بیش از ۵٫۵ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش یافت. اما برای هفته آینده چه سیگنال‌هایی قابل مشاهده است. بورس در روزهای آینده چه وضعیتی احتمالا خواهد داشت؟

حمایت‌های مسئولان از بازار سهام ادامه دارد و مرحله بعدی آزادسازی سهام عدالت هم در راه است. هرچند از نگاه برخی ممکن است مراحل بعدی آزادسازی سهام عدالت برای بازار سهام چالش‌هایی به همراه داشته باشد اما از نگاه برخی کارشناسان این مساله همچنان حاکی از تداوم سیاست‌های حمایتی دولت از بازار سهام است.

بورس هفته بعد چه می‌شود؟

همزمانی این اتفاق با تداوم عرضه اولیه‌های جدید به اضافه تمایل دولت به جبران کسری بودجه از طریق بازار سهام باعث شده که همچنان فعالان بازار سهام به روند حمایتی از این بازار امیدوار باشند.

در کنار این، همچنان احتمال پذیره‌نویسی دارا دوم وجود دارد که هرچند رئیس سازمان خصوصی‌سازی زمان آن را مرداد ماه اعلام کرده اما معلوم نیست آیا در هفته بعد این اتفاق رخ خواهد داد یا نه. تداوم این سیاست نیز پیام ادامه داشتن حمایت‌ها از بورس را به همراه دارد.

اما از اتفاقات جدید که ممکن است بر بازار سهام تاثیر بگذارد پیش‌فروش خودروسازان و مساله اخذ مالیات از خانه‌های خالی است. هرچند اولین مورد می‌تواند برای بورس به دلیل فعال شدن یک بازار رقیبش چندان خوشایند نباشد اما اخذ مالیات از خانه برای بازار سهام خبر با سیگنال مثبت است. در کنار این، انتشار خبر کاهش صدور پروانه احداث ساختمان در زمستان سال گذشته نیز سیگنال مثبت دیگر برای بازار سهام محسوب می‌شود.

از جمله اخبار دیگر اظهارات جدید حسن روحانی است. رییس‌جمهور گفته است: در زنجیره فولاد از سال ۹۲ تا امروز این تولیدات را دوبرابر کردیم و این در شرایطی رخ داده که تحریم‌ها هم پابرجاست.

افزایش اخبار مربوط به واکسن‌های کرونا از جمله آغاز استفاده گسترده از واکسن آزمایشی کرونا در روسیه و توزیع رمدسیویر در بیمارستان‌ها هم از دیگر اخباری است که اقتصاد را به آینده امیدوار کرده است.

توزیع لوازم خانگی ارزان قیمت برای کنترل بازار لوازم خانگی، کمک بشردوستانه کره جنوبی به ایران، عرضه ۲٫۵ میلیارد دلار به بازار ارز طی ۱۰ روز (اعلام شده توسط رئیس جمهور) برای کنترل قیمت دلار و احتمالا ریزش قیمت دلار در هفته آینده همه این‌ها سیگنال‌های مثبتی برای جذب نقدینگی بیشتر بورس محسوب می‌شود. خصوصا با انتشار آمار جدید بانک مرکزی که حاکی از سریع‌تر شدن رشد نقدینگی است نیز این پیام را برای فعالان بازار سهام به همراه داشت که احتمالا می‌توانند در روزهای آینده شاهد حضور بیشتر پول‌های جدید باشند.

با این حال مقاومت‌های ناشی از نزدیک شدن شاخص کل بازار سهام به دو میلیون واحد نیز از نگاه برخی می‌تواند میزان تاثیرپذیری از این اخبار مثبت را کم کند اما در مجموع اخبار رسمی حاکی از تداوم رشد شاخص بازار سهام احتمالا با سرعت بیشتر نسبت به هفته اخیر است. با عبور شاخص کل بورس از مرز دو میلیون واحد احتمال تسریع رشد شاخص بورس بیشتر خواهد شد.