به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، اما مشکلات مالی که طی چند سال موخر در جهان وجود داشته هست موجب شده اعتماد مردم به دیگران برای حفظ پولشان دشوار شود. کشورها قصد دارند به پول خود به سادگی دسترسی دارا باشند و کنترل آن در دست خودشان باشد.   کشورهای بسیاری به جابه جایی ذخایر […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، اما مشکلات مالی که طی چند سال موخر در جهان وجود داشته هست موجب شده اعتماد مردم به دیگران برای حفظ پولشان دشوار شود. کشورها قصد دارند به پول خود به سادگی دسترسی دارا باشند و کنترل آن در دست خودشان باشد.

  کشورهای بسیاری به جابه جایی ذخایر طلای خود به داخل کشور ادامه می دهند با این وجود خیز جابه جایی طلا در سال ۲۰۱۲ با اعلام تصمیم ونزوئلا برای برگرداندن ۱۶۰ تن طلا به اعتبار ۹ میلیارد دلار به داخل کشور شروع گردید. پس از ان بانک مرکزی آلمان نیز درخواست کرد ۳۰۰ تن ذخایر طلایش را از آمریکا برگرداند که بانک مرکزی آمریکا اعلام نمود این اقدام هفت سال طول خواهد کشید.

ترکیه در سال های موخر ۲۲۰ تن طلا از خارج را بازگردانده و سال گذشته نیز ۲۸.۷ ۷ تن طلا را از آمریکا برگرداند. بر طبق گزارش روزنامه ینی شفق، ذخایر طلای ترکیه ۵۶۴ تن به اعتبار ۲۰ میلیارد دلار تخمین شده هست که ترکیه را در رده یازدهم بزرگترین دارندگان طلا در جهان قرار می دهد. ۵ ۵ تن طلا را به بازگردانده هست.

ونزوئلا جدیدا خواستار برگرداندن شمش های طلا به اعتبار حدود ۵۵۰ میلیون دلار از بانک مرکزی انگلستان شده اند اما انگلیسی ها به سبب تحریم های بین المللی حاضر به قبول این درخواست نشدند.

ذخایر ارزی بیگانه ونزوئلا به سبب تحریم های مالی آمریکا بر علیه کاراکاس که مانع استقراض دولت نیکولاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا از بازارهای بین المللی شده هست، ته کشیده هست.

دولت ترامپ پنج شنبه گذشته دور تازه ای از تحریم ها را اعلام نمود که خرید و فروش با ونزوئلا برای فروش طلا را برای شهروندان آمریکایی ممنوع کرد.

مراجع آگاه به رویترز اظهار کرده اند دولت مادورو درصدد هست ۱۴ تن طلا که در بانک مرکزی انگلستان حفظ می شود را به ونزوئلا برگرداند اما به گفته یکی از این مقامات، بانک مرکزی انگلستان می خواهد ونزوئلا روشن کند با این طلا می خواهد چه کاری انجام دهد.

به گفته یکی از این مقامات، این طرح به سبب مشکلات در تهیه بیمه برای حمل چنین محموله بزرگ طلایی متوقف شده هست.

ونزوئلا در پنجمین سال رکود اقتصادی هست و قیمت تورم هر ساله این کشور بیشتر از ۴۰۰۰۰۰ درصد هست که به افزایش گرسنگی، مریضی و خیز وسیع کوچ منتج شده هست. مادورو دولتش را قربانی جنگ اقتصادی مخالفان و تحریم های واشنگتن خوانده هست. اما مخالفان مدل اقتصادی دولت را مسبب مشکلات جاری میدانند.

اما حتی اگر ونزوئلا موفق شود این محموله طلا را به کشور برگرداند، تحریم های آمریکا فروش آن برای تهیه ارز بیگانه را دشوار خواهد کرد.

ونزوئلا در سال گذشته که ارتباطات دولت مادورو با اردوغان حسنه گردید، به ترکیه طلا صادر نموده هست و فروش طلا از بانک مرکزی انگلستان به یک خریدار بیگانه راحت تر می باشد هرچند که این اقدام نیز امکان دارد در فراروی تحریم ها قرار بگیرد.

بر طبق گزارش شورای جهانی طلا، بانک های مرکزی در نیمه اول سال ۲۰۱۸ ذخایر طلای خود را به ۱.۳۶ ۳۶ تریلیون دلار زیاد کردند که معادل حدود ۱۰ درصد از ذخایر ارزی جهانی بود. بانک های مرکزی مجموعا ۱۹۳.۳ ۳ تن طلا در نیمه سال ۲۰۱۸ افزودند که در قیاس با ۱۷۸.۶ ۶ تن طلا در مدت همانند سال گذشته، هشت درصد رشد داشت که قوی ترین دوره شش ماهه خرید طلا توسط بانک های مرکزی از سال ۲۰۱۵ تاحالا محسوب می شود.

انتهای پیام