به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، از وقتی که دولت اعلام نمود برنامه ای برای تغییر نرخ بنزین یا سهمیه بندی آن ندارد منحصرا حدود سه ماه می گذرد، اما دو مرتبه هم زمزمه های تغییر سرنوشت بنزین به گوش می رسد. چراغ احتمال افزایش نرخ بنزین در بودجه چراغ احتمال افزایش نرخ بنزین […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، از وقتی که دولت اعلام نمود برنامه ای برای تغییر نرخ بنزین یا سهمیه بندی آن ندارد منحصرا حدود سه ماه می گذرد، اما دو مرتبه هم زمزمه های تغییر سرنوشت بنزین به گوش می رسد. چراغ احتمال افزایش نرخ بنزین در بودجه چراغ احتمال افزایش نرخ بنزین در سال ۱۳۹۷ روشن گردید که در آن به دولت اذن داده شده هست نرخ بنزین را افزایش دهد و مرجع شایعه سهمیه بندی این فراورده نفتی الزام  استفاده دو مرتبه از کارت سوخت بود.

از وقتی که بودجه سال ۱۳۹۷ تصویب گردید تا وقتی که معاون وزیر نفت اعلام نمود دولت هیچ برنامه ای برای تغییر نرخ بنزین یا سهمیه بندی آن ندارد شایعه افزایش نرخ بنزین دهان به دهان می چرخید. انگار مردم هر آن در انتظار بودند خبر افزایش نرخ بنزین را از دهان مسئولین بشنوند.

در این میان نمایندگان مجلس که تا همین ماه قبل اعلام کرده بودند کمیسیون انرژی قبل از سال ۹۷ و پس از ان با دو نرخی و چند نرخی کردن بنزین و افزایش نرخ مخالف هست، مجلس و دولت هیچ برنامه ای مبنی بر افزایش نرخ بنزین، سهمیه بندی و چند نرخی کردن بنزین ندارد و  مجلس اذن افزایش نرخ بنزین را به دولت نمی دهد. در این میان نمایندگان مجلس که تا همین ماه قبل اعلام کرده بودند کمیسیون انرژی قبل از سال ۹۷ و پس از ان با دو نرخی و چند نرخی کردن بنزین و افزایش نرخ مخالف هست، مجلس و دولت هیچ برنامه ای مبنی بر افزایش نرخ بنزین، سهمیه بندی و چند نرخی کردن بنزین ندارد و  مجلس اذن افزایش نرخ بنزین را .

به گفته مجلس نشینان تاحالا تصمیمی در مورد افزایش نرخ بنزین، دو نرخی شدن و سهمیه بندی گرفته نشده هست. آنان بر این باور می باشند که اگر استفاده بنزین همچنان بالا رود و قاچاق نیز ادامه داشته باشد دولت در این زمینه باید تصمیماتی بگیرد. آنان علاوه بر این تصریح کردند فعلا سهمیه بندی بنزین در دستور کار نیست، اما به عنوان یک فرض احتمالش وجود دارد.

سرنوشت بنزین به سهمیه بندی ختم می گردد؟

سؤال با اهمیت این هست که به چه سبب با وجود اینکه دولت و مجلس کم تر از چهارماه گذشته عدم افزایش نرخ و سهمیه بندی بنزین را به صورت حتمی اعلام نمودند  اکنون از احتمال تغییر سرنوشت بنزین گفت وگو می کنند؟

باید اظهار کرد علاوه بر اینکه نرخ بنزین در ایران حقیقی نیست و با وجود اینکه سال ۱۳۸۹ دولت نهم به صورت رسمی شروع اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و عرضه حامل های انرژی با نرخ اصلاح شده از ۲۸ آذر را اعلام نمود   حالا به طرق متفاوت موافقت خود را با سهمیه بندی و به احتمال زیاد دو نرخی شدن بنزین اعلام نموده اند.

میتوان اظهار کرد افزایش نرخ دلار و تفاوت فاحش نرخ بنزین در ایران با کشورهای همسایه که باعث افزایش نرخ قاچاق می گردد و از طرف دیگر افزایش بی پیشینه و تند و تیز استفاده بنزین در کشور دو سبب با اهمیت اتخاذ تصمیم سهمیه بندی بنزین می باشند. ارزان بودن نرخ بنزین در ایران و قاچاق آن به کشورهای همسایه به طور مستمر مطرح بوده هست، اما در ماه های اخیر  و با التهابات و نوسانات در بازار ارز، تنور قاچاق بنزین داغ تر شده هست و قاچاقچیان به تجارت پرسود خود با قوت ادامه می دهند. اعدادی که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به آنان عکس العمل نمایش داد و طی اطلاعیه ای اعلام نمود که ” اساساً قاچاق قابل اندازه گیری نیست که بتوان آماری رسمی در مورد آن اعلام نمود.”

طرح ارقام و ارقامی مثل قاچاق ۲۰ میلیون لیتر بنزین در روز یکی از همان آمارهای غلطی هست که عموماً از سوی اشخاص غیرمسئول در این حوزه طرح شده هست.

“از طرف دیگر استفاده بنزین در داخل کشور از خط قرمز گذشته هست؛ به به صورتی که آمار استفاده بنزین که به صورت ماهانه توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی رسانه ای می گردید، ماه هاست محرمانه مانده هست.

انتهای پیام