به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی با حضور در بخش های متفاوت خبری شبکه پنجم سیما، در تشریح اولویت های استان تهران اظهار کرد: مردم تهران امروز دغدغه هایی مثل حل معضلات آلودگی هوا و برطرف معضل ترافیک دارند که رسیدگی بنیادی به آن، نیازمند برنامه زمان بندی حداقل ۱۰ ساله […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی با حضور در بخش های متفاوت خبری شبکه پنجم سیما، در تشریح اولویت های استان تهران اظهار کرد: مردم تهران امروز دغدغه هایی مثل حل معضلات آلودگی هوا و برطرف معضل ترافیک دارند که رسیدگی بنیادی به آن، نیازمند برنامه زمان بندی حداقل ۱۰ ساله هست و در این راستا در حال اقداماتی در سطح استان هستیم.

وی اضافه کرد: با توجه به رشد عارضه های اجتماعی و سرریز آن در استان تهران، اولویت مخصوصی را برای ساماندهی معتادین متجاهر و کودکان کار هدف گذاری کرده ایم تا بتوانیم تهران را به عنوان شهری زیست پذیر و اخلاقمدار برای شهروندان مهیا کرده و شاهد کاهش روزافزون عارضه های اجتماعی در پایتخت کشور باشیم.

وی در مورد نوسازی بافت های کهنه در سطح استان نیز اظهار کرد: ستاد بازآفرینی بافت های کهنه در کشور با محوریت وزارت راه و شهرسازی اعمال وظیفه کرده و استانداری تهران نیز نقش بسترسازی و ایجاد سازگاری میان دستگاه های استان را برای همیاری این وزارتخانه ایفا می کند.

وی با تاکید بر ضرورت توجه مخصوص به حوزه مدیریت بحران و مبارزه با حوادث، اظهار کرد: وزارت کشور، هلال احمر، استانداری تهران و همه دستگاه هایی که در امر امنیت سازی زمین لرزه دخیل می باشند، آمادگی کامل را برای مواجهه با زمین لرزه احتمالی در تهران دارند. در حوزه مدیریت بحران استان تهران، ساختمان مجهزی به لحاظ ابزارها امنیت مبارزه با زمین لرزه جانمایی و ساخته شده که تا ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید. در عین حال، سوله های مدیریت بحران در سطح شهرستان های استان نیز با آمادگی لازم، در خدمت شهروندان استان می باشند.

وی در بخش دیگری از گفت وگو های خود با اشاره به عارضه های اجتماعی موجود در استان تهران، اظهار کرد: با توجه به مورد ها و حجم هایی که در استان تهران وجود دارد، این قدرت را در خود احساس کردم که نسبت به بالا بردن تندرستی اجتماعی و ایجاد سازگاری میان دستگاه های اجرایی برای حل و فصل مشکلات تهران در حوزه های متفاوت قدم بردارم. ما قانون بیمه همه گیر را در سال ۷۲ به طور مصوب داشتیم و بنده در سال ۹۲ مدیر بیمه تندرستی در کشور گردیدم. در همین راستا نیز ۱۰ میلیون جمعیت بدون بیمه در کشور بیمه شده و از این بین، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تنها در استان تهران تحت پوشش و پشتیبانی چتر بیمه جای گرفتند که لازم هست تا زمینه پیگیری مناسبات رفاهی بیمه شدگان را در استان دنبال کنیم.

بیشتر از ۶۰ درصد کودکان کار از اتباع بیگانه می باشند

وی اضافه کرد: بالای ۶۰ درصد کودکان کار در خیابان های تهران، از اتباع بیگانه می باشند و این مشکل ذی ربط به دستگاه هایی مثل بهزیستی، نیروی انتظامی و سایر نهادها نیست، لکن باید در ارتباط با این اتباع بیگانه تصمیم های لازم و مناسب اتخاذ گردد. یکی از پیشنهادهای ما در این باره این بوده که اگر کودکی بیشتر از چهار بار در نهادی مثل بهزیستی مورد پذیرش قرار گرفت، طبق رایزنی های انجام شده با دستگاه قضایی و پایانی شدن این پیشنهاد، موقتا سلب حضانت گردد تا بتوانیم راه بازگشت پذیری او را با ساز و کار توانمندسازی مهیا کنیم.

وی دنبال کرد: بحثی که در سال های موخر تحت عنوان جابه جایی پایتخت مطرح شده، در حیطه وظیفه ها استانداری نبوده و هیأت دولت باید در ارتباط با آن تصمیم بگیرد اما باید به جد در راستای تمرکززدایی وارد عمل شویم. باید زیادی از اختیارات را به استانداران به عنوان نمایندگان عالی دولت در استان ها تفویض اختیار کنیم. استان تهران، بزرگ ترین جایگاه ها دانشگاهی را در کشور داشته و به عنوان نمونه بیشتر از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار کارگر بیمه شده دارد. زیادی از عارضه های اجتماعی در این استان سرریز می گردد و شهرستان هایی مثل اسلامشهر، بهارستان و شهریار، هریک به اندازه یک استان جمعیت دارند.

وی تصریح کرد: از هیأت دولت خواستم که صف و ستاد را در استان تهران تفکیک کنند؛ به شکلی که باید مسئولان کل استانی، خود را با استاندار هماهنگ کرده و چسبندگی با وزارتخانه ها ایجاد نکنند. از این بابت، رویه غیر کارشناسی و غیرعلمی در استان تهران جاری و ساری بوده که آثار آن را تاحالا شاهد بوده ایم. در همین راستا، شخص ریاست جمهور و وزیر کشور نیز بر اجرای این سیاست تفکیکی اهتمام داشته اند. به هر ترتیب، استاندار باید مسئولان کل ایده ای وزارتخانه ها را مورد تائید قرار دهد و بنده شخصا پای اجرای این سیاست تفکیکی صف و ستاد ایستاده ام.

مبارزه با عارضه های اجتماعی بر اصل پیشگیری استوار شده هست

استاندار تهران با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده در راستای مبارزه بنیادی با عارضه های اجتماعی در حوزه مواد مخدر اظهار کرد: برنامه هایی که تا قبل از این در راستای مبارزه با مواد مخدر و رسیدگی به وضع معتادین متجاهر انجام می گرفت، تنها مبتنی بر سم زدایی بود و بعد از این فاز، فرد عارضه دیده در اجتماع رها می گردید. اما حالا تمام تمهیدات و کوشش ها در این راستا، طبق اصل پیشگیری استوار شده و راهکارهای تازه ای برای ترک اعتیاد معتادین تشریح شده هست. راهکار دیگر نیز، استفاده از حجم علمی روانپزشکان و روانشناسان برای معالجه اجتماع کانون معتادین بود که به کار گرفته گردید و بحث اشتغال زایی و کارآفرینی برای این قشر نیز در حال حاضر، در دستور کار قرار دارد.

وی اضافه کرد: به عنوان نمونه، طبق آنچه اشاره داشتم، تا به حال و در سال ۹۶، ۷۵۰۰ معتاد متجاهر از میان ۹۰۰۰ فرد عارضه دیده مشغول به کار گردیدند و این اتفاق مهمی در راستای عارضه زدایی از قشر درگیر این مریضی در تهران هست.

وی به راه اندازی مجموعه بازپروری بهاران در دوره شهرداری اسبق تهران اشاره نمود و اضافه کرد: به باور من، این طرح، تنها جنبه تبلیغاتی داشت و در نوع و رسالت اجرایی خود موفق نبود.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بندپی در جواب به سؤال مجری برنامه مبنی بر موضع وی در ازای اظهارات یکی از اعضای شورای شهر تهران در ارتباط با ضرورت خارج کردن بعضی از اقشار کم درآمد از پایتخت، افزود: دوران بگیر و ببند به سرآمده و به طور اساسی با توجه به موضعی که ریاست شورای شهر تهران در این باره اعلام کرد، چنین بحثی، موضوعیت نخواهد داشت.

استاندار تهران اشاره ای نیز به بحث حذف سه دهک پردرآمد جامعه از یارانه بگیران داشت و تصریح نمود: این با اعتبار، پیشنهاد دولت بوده که سه دهک بالای درآمدی از جمع یارانه بگیران حذف شده و از محل اعتبارات به دست آمده از آن، اقداماتی برای اتمام پروژه های نیمه تمام، توسعه خطوط ریلی، مثل وصل شدن مترو تهران به اسلامشهر و تحت پوشش قرار دادن نیازمندان انجام گیرد.

سفرهای شهرستانی ادامه خواهد داشت

استاندار تهران با اهتمام بر ادامه سفرهای شهرستانی اظهار کرد: در راستای پیگیری مطالبات شهروندان استان تهران، سفرهای میدانی به شهرستان ها را در دوره جدید استانداری ادامه خواهیم داد.

وی با تاکید بر ضرورت استمرار سفرهایی شهرستانی و رسیدگی میدانی به مشکلات شهروندان شهرستان های استان تهران، اظهار کرد: مهندس مقیمی، استاندار سابق تهران هیچ دوشنبه ای را در استانداری نمانده و مدام با حضور در شهرستان های استان، مشکلات منطقه های را پیگیری می کرد که ما این رویه را در دوره جدید استانداری ادامه خواهیم داد. علاوه بر این، از طریق سیستم ارتباط مردمی دولت(سامد) نیز به طور تلفنی گوش شنوای مشکلات مردم هستیم و مسائل شهروندان را از ایین طریق نیز به طور جدی و مستمر مورد پیگیری قرار خواهیم داد.

استاندار تهران در ادامه ضمن اشاره به بحث مسکن مهر در استان تهران نیز تصریح نمود: طبق بودجه ۹۷، این اذن به کمیته امداد امام(ره) و سازمان بهزیستی داده شده تا اضافی مسکن مهر را در اختیار مددجویان خود قرار دهند.

محسنی بندپی علاوه بر این ضمن اشاره به بالا بردن تندرستی اجتماعی استان تهران در دوره استانداری جدید نیز تصریح کرد: تحولات ملموسی را در چهره تهران در راستای بالا بردن تندرستی اجتماعی می بینیم و بنده این قول را می دهم تا کارکرد سه ماه خود را به طور با نظم از طریق این برنامه به سمع و نظر شهروندان شریف استان تهران برسانم.

انتهای پیام