دکتر سیاوش ملکی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا به بیان برنامه‌های حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی در مقابله با کرونا ویروس اشاره کرد و گفت: برنامه‌های صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برای مقابله با کرونا در ۴ محور طراحی و اجرا شد که شامل “اعطای تسهیلات به منظور تامین مالی شرکت‌های تولیدکننده محصولات و خدمات مرتبط با […]

دکتر سیاوش ملکی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا به بیان برنامه‌های حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی در مقابله با کرونا ویروس اشاره کرد و گفت: برنامه‌های صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برای مقابله با کرونا در ۴ محور طراحی و اجرا شد که شامل “اعطای تسهیلات به منظور تامین مالی شرکت‌های تولیدکننده محصولات و خدمات مرتبط با شیوع کرونا” و “اعطای تسهیلات «سرمایه در گردش فوری» به شرکت‌های آسیب‌دیده به واسطه شیوع کرونا” است.

وی ادامه داد: امهال ۳ماهه تسهیلات جاری صندوق به آن دسته از شرکت‌های دانش‌بنیان که به دلیل شیوع کرونا و کاهش شدید فروش مواجه بودند، از دیگر برنامه‌های حمایتی ما در این زمینه به شمار می‌رود.

ملکی‌فر چهارمین محور برنامه‌های حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی را در زمینه حمایت از شرکت‌های فعال در حوزه نرم افزار نام برد و یادآور شد: حمایت از توسعه اپلیکیشن رایگان و غیرتجاری از دیگر برنامه‌های ما است که توسط جمعی از اعضای هیات علمی و دانش‌آموختگان دانشگاه صنعتی شریف پیاده سازی شده است. این اپلیکیشن که به تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان فناوری اطلاعات رسیده است، ضمن ارائه آخرین اطلاعات و آمار شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف کشور، نقشه ابتلا به کرونا در کشور، شهر و محل زندگی کاربران را نیز نمایش می‌دهد.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص حمایت‌های اعطا شده به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور فعال در حوزه پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس، اظهار کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی، سبد متنوعی از خدمات و ابزارهای تامین مالی برای شرکت‌های دانش‌بنیان تدارک دیده است که از تسهیلات قرض‌الحسنه تا سرمایه‌گذاری به معنای مشارکت در سود و زیان طرح‌ها، کمک‌های بلاعوض در قالب خدمات توانمندسازی و همچنین تسهیل دریافت ضمانت‌نامه از شبکه بانکی را شامل می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: همه شرکت‌های دانش‌بنیان در سراسر کشور که تعداد آنها به زودی از مرز ۵ هزار شرکت خواهد گذشت، می‌توانند از این تسهیلات و خدمات بهره‌مند شوند. اما در خصوص موضوع کرونا، ۳ نوع تسهیلات به طور خاص برای شرکت‌ها در نظر گرفته شده است.

جزئیات تسهیلات کرونایی صندوق نوآوری

ملکی‌فر، “تسهیلات قرض‌الحسنه نمونه‌سازی” را از جمله تسهیلات کرونایی این صندوق نام برد و یادآور شد: این تسهیلات کلیه هزینه‌های “تحقیق” و “توسعه تکمیلی” محصولات آزمایشگاهی شرکت‌های دانش‌بنیان را پوشش می‌دهد. سقف دوره تنفس و بازپرداخت این نوع تسهیلات، ۳ ساله و نرخ آن “صفر” درصد است.

وی تسهیلات “تولید صنعتی” را از دیگر تسهیلات اعطایی به این شرکت‌ها ذکر کرد و افزود: این تسهیلات به منظور تامین هزینه‌های مورد نیاز برای تولید انبوه محصولات توسط شرکت‌ها، از قبیل خرید و نصب تجهیزات و ماشین‌آلات تولید است که دوره تنفس و بازپرداخت این تسهیلات حداکثر ۷ ساله و نرخ آن ۱۱ درصد در نظر گرفته شده است.

ملکی‌فر با بیان اینکه تسهیلات “سرمایه در گردش” از دیگر تسهیلات اعطایی به شرکت‌های فعال در حوزه ویروس کرونا است، اظهار کرد: این تسهیلات به منظور تامین نقدینگی مورد نیاز شرکت‌ها برای تولید محصولات از قبیل هزینه‌های نیروی انسانی، خرید مواد اولیه و مصرفی و امثال آن اعطا خواهد شد. دوره تنفس و بازپرداخت این تسهیلات حداکثر ۲ ساله و نرخ آن ۱۱ درصد است.

اولویت‌گذاری صندوق برای اعطای تسهیلات

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی به بیان اولویت‌گذاری این صندوق برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان تولیدکننده محصولات و خدمات مرتبط با ویروس کرونا پرداخت و در این باره توضیح داد: با توجه به نیازمندی‌های کشور برای مقابله با کرونا، اسفند ماه سال ۹۸ صندوق فراخوان گسترده‌ای را در محورهای “کیت‌های تشخیص ویروس کرونا”، “ماسک”، “مواد” و “دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده”، “داروهای موثر در کنترل عوارض بیماری کووید ۱۹”، “سامانه‌های نرم‌افزاری و اپلیکیشن‌های پایش”، “اطلاع‌رسانی و کنترل بیماری یا مدل‌سازی و شبیه‌سازی آن” و سایر محصولات و خدمات مرتبط را منتشر کرد.

ملکی‌فر ادامه داد: در این فراخوان از همه شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور سراسر کشور خواسته شد که اگر برای توسعه یا تولید محصولات و خدماتی در محورهای فوق، نیازمند حمایت مالی هستند، حتماً در این فراخوان شرکت کنند و در این راستا ما بیش از ۴۰۰ طرح در محورهای یادشده دریافت کردیم.

به گفته وی، در این راستا صندوق نوآوری و شکوفایی ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از شرکت‌های تولیدکننده محصولات مرتبط با شیوع کرونا در نظر گرفت که تا کنون حدود ۲۰۰ میلیارد تومان آن مصوب و به شرکت‌های مرتبط پرداخت شده است.

ملکی‌فر اضافه کرد: علاوه بر آن به منظور تسریع در رسیدگی به درخواست شرکت‌ها، ارزیابی طرح‌ها و متعاقباً اعطای تسهیلات به شرکت‌ها، صندوق نوآوری و شکوفایی از ظرفیت ۱۱ صندوق پژوهش و فناوری بهره گرفت، به این صورت که شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور پس از غربال اولیه، جهت ارزیابی تکمیلی به صندوق‌های پژوهش و فناوری معرفی شدند.

وی معیارهای ارزیابی شرکت‌ها برای دریافت تسهیلات را ترکیبی از معیارهای “فنی”، “اقتصادی” و “مالی” ذکر و خاطر نشان کرد: همچنین با توجه به حساسیت‌های حوزه سلامت، شرکت‌ها باید مجوزهای مورد نیاز برای تولید و عرضه محصولات را از دستگاه‌ها و مراجع ذی‌ربط و به ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کرده باشند.

معاون توسعه صندوق نوآوری با بیان اینکه تا کنون ۵۰ شرکت از این تسهیلات بهره‌مند شده‌اند، ادامه داد: تسهیلات سرمایه در گردش صندوق نوآوری و شکوفایی در این زمینه عمدتاً با نرخ ۱۱ درصد در اختیار شرکت‌ها قرار گرفته است.

نحوه حمایت از شرکت‌های فناور

ملکی‌فر در خصوص حمایت‌های این صندوق از شرکت‌های فناور و غیر دانش‌بنیان، توضیح داد: شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه‌های مرتبط با ویروس کرونا از طریق “خط اعتباری” و شرکت‌های فناور از طریق “تسهیلات جعاله‌” که صندوق نوآوری و شکوفایی برای صندوق‌های پژوهش و فناوری در نظر گرفته است، مورد حمایت قرار گرفتند. شرکت‌های فناور نیز پا به پای شرکت‌های دانش‌بنیان به میدان آمدند و تفاوت معناداری میان حوزه‌های فعالیت آنها وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که شرکت‌های دانش‌بنیانی که در حوزه‌های غیرکرونایی فعالیت دارند و با کاهش فروش و صادرات مواجه هستند، صندوق چه تمهیداتی را برای حمایت از این دسته از شرکت‌ها اتخاذ کرده است، گفت: برای این شرکت‌ها و به ویژه شرکت‌هاییفعال در حوزه خدمات مانند “حمل و نقل” و “گردشگری و غذایی”، تسهیلات سرمایه در گردش فوری در نظر گرفته شد و به چند شرکت و استارتاپ‌ که از سوی مراجع ذیربط نظیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با مشکلات فروش معرفی شدند، مصوب شده و در حال پرداخت است.

به گفته وی علاوه بر آن در صورتی که سر رسیدهای پرداخت شرکت‌های دانش بنیان به صندوق فرا رسیده است، صندوق برای آنها امهال ۳ ماهه را در نظر گرفته و عملیاتی کرده است.

آخرین آمارهای مربوط به تعداد شرکت های دانش‌بنیان 

ملکی‌فر با اشاره به فعالیت حدود ۵ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور، خاطر نشان کرد: از این تعداد تا کنون نزدیک به ۳ هزار شرکت از خدمات متنوع صندوق، از تسهیلات و ضمانت‌نامه گرفته تا سرمایه‌گذاری و خدمات بلاعوض توانمندسازی بهره‌مند شده‌اند.

وی ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های “ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته”، “فناوری اطلاعات و ارتباطات” و “داروهای پیشرفته” به ترتیب بیشترین اعتبارات این صندوق را جذب کرده‌اند. این رو، از لحاظ نسبی بیشترین تسهیلات صندوق به این حوزه اختصاص پیدا کرده است.

انتهای پیام