مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با افتتاح پروژه لایروبی کانال‌های داخلی و خارجی بندر بوشهر، شرایط برای پهلوگیری کشتی‌های ۳۰ هزار تنی در این بندر فراهم شد. به گزارش خبرنما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد درباره لایروبی کانال‌های بندر بوشهر، اظهار داشت: این پروژه در مجموع  با […]

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با افتتاح پروژه لایروبی کانال‌های داخلی و خارجی بندر بوشهر، شرایط برای پهلوگیری کشتی‌های ۳۰ هزار تنی در این بندر فراهم شد.
به گزارش خبرنما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد درباره لایروبی کانال‌های بندر بوشهر، اظهار داشت: این پروژه در مجموع  با اعتبار یک هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال  و ظرف مدت ۲۰ ماه اجرایی شده است؛ حجم کل لایروبی انجام شده در این پروژه پنج میلیون و ۷۵۰ هزار مترمکعب برآورد شده است.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: حوضچه چرخش بندر بوشهر اکنون به  طول ۶۶۶ متر و عرض متوسط ۳۳۰ متر با حجم لایروبی شده ۳۸۷ هزار و ۳۳۶ مترمکعب است.
وی عنوان کرد: کانال خارجی بندر بوشهر نیز در حال حاضر به طول ۱۰ هزار و ۳۰چ متر و عرض ۱۵۰ متر با حجم لایروبی پنج میلیون ۴۲ هزار و ۱۴۶ مترمکعب و با تراز نهایی منفی ۱۰.۸ متر است؛ محدوده پای اسکله مسافری نیز به طول ۳۰۰ متر و عرض متوسط ۱۰۰ متر با حجم اولیه ۸۴ هزار و ۴۱۷ مترمکعب با تراز نهایی منفی ۷.۵ متر است.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: دایک تخلیه مصالح (شماره یک) به مساحت ۱۸۵ هزار مترمربع و با اجرا چهار هزار و ۴۷۵ مترمربع ژئو تکستایل و حجم تقریبی مصالح پمپاژ شده در آن ۳۶۸ هزار مترمکعب برآورد می‌شود.
وی عنوان کرد: دایک تخلیه مصالح (شماره ۲) نیز به مساحت ۲۲۳ هزار مترمربع با اجرا ۱۸ هزار و ۹۱۰ مترمربع ژئو تکستایل و به حجم تقریبی مصالح پمپاژ شده در آن ۷۷۳ هزار مترمکعب است؛ تاکنون تنها امکان تردد شناورهای ۱۵ تنی فراهم بود که اکنون با افزایش عمق کانال‌هتی خارجی و داخلی امکان تردد شناورهای ۳۰ هزار تنی در بندر بوشهر فراهم شده است.
راستاد با اشاره به افتتاح پروژه ساماندهی تاسیسات خشکی و دریایی پایانه والفجر بوشهر، اظهار داشت: این پروژه با اعتبار ۴۵۰میلیارد ریال ظرف مدت ۱۵ ماه اجرایی شده است.
راستاد بیان کرد: احداث دلفین‌های جدید جهت پهلوگیری شناور گراندفری به منظور راه‌اندازی خطوط مسافری دریایی بین المللی، ترمیم و بازسازی اسکله رورو موجود، ساماندهی ترمینال مسافری دریایی جهت رفاه مسافرین خطوط مسافری دریایی بین المللی، احداث اسکله شناوری جهت شناور مسافری خارگ از اهداف اجرای این پروژه است.

بندر بوشهر از فضای محصور خارج می شود

همچنین  مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در حاشیه آیین افتتاح طرح لایروبی کانل های ورودی و خروجی بندر بوشهر در جمع خبرنگاران افزود: در بندر بوشهر به دنبال این هستیم تا فضا را از محدوده سنتی و محصور موجود به فضای بازتری منتقل کنیم که جزیره نگین است و قابلیت توسعه تا ۵۰۰ هکتار را دارد.

وی  ادامه داد: برای ایجاد تاسیسات روبنایی و تجهیزات به دنبال استفاده از قابلیت بخش خصوصی در این بندر هستیم که در این زمینه مذاکراتی در حال انجام است و مطمئن هستیم علاوه بر سرمایه‌گذاری زیرساختی انجام شده دولت توسط سازمان بنادر و دریانوردی در زمینه تاسیسات روبنایی نیز سرمایه‌گذاری خوبی از سوی بخش خصوصی انجام می‌شود.

وی یادآورشد: کارهای خوبی در جزیره نگین انجام شده از جمله احداث و تکمیل یک اسکله که قابلیت پهلوگیری کشتی‌های ۵۰ هزار تنی دارد که مدتی است از این اسکله بهره برداری می‌شود، دایک حفاظتی در ضلع شمال غربی این جزیره ایجاد و استحصال شده برای سرمایه‌گذاری در حوزه مخازن مواد فله مایع و مسیر دسترسی به جزیره نگین که بخشی تکمیل و بخشی در دست احداث است، بنابراین زیر ساخت اصلی فعالیت بندری در جزیره نگین فراهم شده است و کشتی‌هایی در حال تخلیه و بارگیری هستند و این روند برای رسیدن به ظرفیت کامل تداوم دارد.

توسعه پایانه مسافربری بندر بوشهر

راستاد اظهارداشت: با بهره‌برداری از کانال دسترسی بندر بوشهر پذیرش کشتی‌ها تا ۳۰ هزار تن  فراهم شد؛ داشتن کانال دسترسی مناسب برای پذیرش کشتی‌های سایز بزرگ یک قابلیت مهم برای بندر بوشهر خواهد بود و در کنار این پروژه به لحاظ اینکه ظرفیت تردد کشتی های مسافری بین بندر بوشهر و جزیره خارگ و کشورهای جنوبی خلیج فارس هم فراهم است، توسعه پایانه مسافربری بندر بوشهر در قالب یک پروژه در دستور کار قرار گرفته که شامل ایجاد پهلوگیری مناسب و توسعه پایانه است که درمدت ۱۵ ماه احداث و  می‌تواند یک قابلیت مهم برای مسافرت‌های دریایی و تردد کشتی‌های حمل بار و مسافر و مباحث گردشگری را برای بوشهر فراهم کند.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از فعالیت بنادر به کالاهای اساسی اختصاص دارد و بندر امام(ره)  هم اکنون به عنوان هاب کالاهای اساسی است، اما برنامه ریزی انجام شده این است که توزیع واردات کالاهای اساسی را بین بنادر اصلی کشور تقسیم کنیم، البته همچنان عمده این کالاها از بندر امام(ره)  وارد خواهد شد و بخشی در بندرهای شهید رجایی و چابهار و حجم قابل پذیرش بندر بوشهر از کالاهای اساسی نیز به سمت این بندر سوق می‌یابد.