به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، وقتی که پیمانکار میدان گازی کیش، شرکت توسعه و مهندسی نفت بود، محل تامین ارزش توسعه این میدان گازی، بر طبق ابلاغ مصوبه هیات مدیره نفت در ۲۸ آذرماه ۱۳۹۶، مراجع داخلی، بر طبق ابلاغ مصوبه هیات مدیره نفت در ۲۲ اسفندماه ۱۳۸۹، بیع متقابل، بر طبق مصوبه […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، وقتی که پیمانکار میدان گازی کیش، شرکت توسعه و مهندسی نفت بود، محل تامین ارزش توسعه این میدان گازی، بر طبق ابلاغ مصوبه هیات مدیره نفت در ۲۸ آذرماه ۱۳۹۶، مراجع داخلی، بر طبق ابلاغ مصوبه هیات مدیره نفت در ۲۲ اسفندماه ۱۳۸۹، بیع متقابل، بر طبق مصوبه هیات مدیره نفت در ۱۹ دی ماه سال ۱۳۹۰، ترکیب مراجع داخلی و سایر مراجع، بر طبق مصوبه هیات مدیره نفت در تاریخ دوم آذرماه سال ۱۳۹۳، سایر مراجع اعتباری شرکت ملی نفت و بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ و بر طبق مصوبه هیات مدیره نفت در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ از محل عواید حاصل از صرفه جویی متاثر از جایگزینی سوخت مایع با سوخت گازی در قالب ماده ۱۲ برطرف موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور تعیین شده بود.

هم چنین ارزش مورد احتیاج برای توسعه این میدان گازی، بر طبق ابلاغ مصوبه هیات مدیره نفت در دوم آذرماه سال ۱۳۹۳، ۱.۴۰۴ ۴۰۴ میلیون دلار (۹۵۲ میلیون دلار) هزینه های سرمایه و ۱۴۳ میلیون دلار هزینه های غیرسرمایه ای  و گازرسانی به جزیره کیش بر طبق اعلام مصوبه هیات مدیره نفت در ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ برای گازرسانی به جزیره کیش، ۴۷۶ میلیون یورو و ۱.۳۳۱

اما چراغ توسعه این میدان در اول فروردین ماه ۱۳۸۶ روشن گردید و بر طبق ابلاغ مصوبه هیات مدیره نفت در ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ شروع گردید. مشاور طرح از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ شرکت طرح و پالایش بوده و مشاور کنونی در بخش سطح الارضی، شرکت سازه از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۶ و شرکت پارس از سال ۱۳۹۶ به مدت یکسال و در بخش تحت الارضی، شرکت نفت کیش از سال ۱۳۹۱ بوده هست.

بر طبق ابلاغ مصوبه هیات مدیره نفت در تاریخ ۳۰ آبان ماه ماه سال ۱۳۹۶ قرار هست حفاری ۱۴ حلقه چاه موجود، احداث خط لوله زمینی ۵۶ اینچ گاز از بندر آفتاب تا خط سراسری هفتم و وصل شدن آن به لوله ۳۲ دریایی جهت جابه جایی گاز به جزیره کیش، خط لوله دریایی ۳۲ اینچ بین جزیره کیش و بندر آفتاب و احداث تاسیسات فرآیندی کلاسترها و خطوط لوله زمینی ذی ربط جهت وصل شدن به خط لوله ۳۲ اینچ دریایی تکمیل گردد.

با این وجود قرار بود میدان کیش در یک مرحله خشکی و چهار مرحله دریایی توسعه یابد. در این راستا پیش از این و پیش از این که آمریکا از برجام خارج گردد، برای توسعه این میدان چند قرارداد محرمانگی امضا شده و شل گزارش پایانی خود را عرضه کرده بود. هم چنین شرکت های انی و دو شرکت ایرانی غدیر و صانع گزارش پایانی خود را عرضه کردند.

به گفته شهنازی زاده – مدیرعامل و رییس هیات مدیره پیشین شرکت مهندسی و توسعه نفت – خطوط لوله بین جزیره و شهر آفتاب کشیده شده هست. قرار بود برای این میدان در شهر آفتاب یک پالایشگاه ساخته گردد اما با توجه به کم بودن خوراک پالایشگاه های فازهای ۶ تا ۸ و پالایشگاه جم قرار هست گاز این میدان به عسلویه جابه جا گردد.

قرار بود برای این میدان در شهر آفتاب یک پالایشگاه ساخته گردد اما با توجه به کم بودن خوراک پالایشگاه های فازهای ۶ تا ۸ و پالایشگاه جم قرار هست گاز این میدان به عسلویه جابه جا گردد. از طرف دیگر محمد مشکین فام – مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس – در حاشیه آخرین نشست خبری خود سرانجام توسعه این میدان از اختیار شرکت توسعه و مهندسی نفت خارج و به شرکت نفت و گاز پارس محول گردید و این شرکت هنوز درباره این که توسعه این میدان توسط شرکت های داخلی انجام گیرد یا بیگانه، تصمیمی نگرفته هست.  

از طرف دیگر محمد مشکین فام – مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس – در حاشیه در این باره توضیح داد: هم شرکت های داخلی و هم بیگانه به ما مراجعه کرده اند، باید این مسئله را ارزیابی و با وزرات نفت هماهنگ کنیم، پس از آن تصمیم گیری خواهیم کرد.۵  بر اساس این گزارش، ظرفیت گاز درجای میدان کیش ۵۵. ۵ تریلیون مرگ مکعب با ضریب بازیافت ۷۰درصد و ظرفیت میعانات گازی این میدان ۵۱۴ میلیون بشکه هست.۳ ظرفیت گاز قابل استحصال میدان گازی کیش ۳۸. ۳ قرار هست در مرحله اول از این میدان یک میلیارد مرگ مکعب در روز معادل ۲۸. مخزن گازی کیش در مجموع پتانسیل تولید ۵ میلیارد مرگ مکعب را دارد.

انتهای پیام