«مهرداد بائوج لاهوتی»، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، درباره خسارات وارده به مناطق سیلزده و برنامه‌ها برای تامین اعتبار، به خبرنگار سیاسی برنا گفت: برآوردی که از خسارت عنوان کرده‌اند حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان است. البته اعدادی که در زمان بحران عنوان می‌کنند اعداد کارشناسی شده نیست بلکه در واقع اعداد احساسی […]

«مهرداد بائوج لاهوتی»، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، درباره خسارات وارده به مناطق سیلزده و برنامه‌ها برای تامین اعتبار، به خبرنگار سیاسی برنا گفت: برآوردی که از خسارت عنوان کرده‌اند حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان است. البته اعدادی که در زمان بحران عنوان می‌کنند اعداد کارشناسی شده نیست بلکه در واقع اعداد احساسی است و نمی‌توان این اعداد را به عنوان معیار و ملاک در نظر گرفت. بنابراین ابتدا باید مدیریت بحران را انجام داده و پس از آن به برآورد خسارت‌ها بپردازیم.

او افزود: دولت بالای ۱۵ هزار میلیارد تومان طبق ماده ۱۰ و ۱۲ در اختیار دارد، یعنی این قدر اعتبار دارد که می‌تواند برای خسارت‌ها هزینه کند. البته آن چیزی که تحلیل بنده بوده و در جلسات نیز بحث شده، این است که خسارت‌های ما از ۱۵ الی ۲۰ هزار میلیارد تجاوز نمی‌کند به عبارت دیگر این میزان از خسارت، آن چیزی است که کارشناسان تاکنون گفته‌اند.

او  ادامه داد: در کمیسیون بودجه، بسته پیشنهادی تهیه کرده‌ایم که ترکیب آن به شرح ذیل است: یکی اینکه مبلغ یک میلیارد یورو از صندوق برداشت شود. ما ۲میلیارد و ۳۷۵ یورو براساس قانون بودجه، از صندوق برداشت کردیم و امسال بخشی از آن را به دفاع، آب روستایی، آب شهری و همچنین سایر دستگاه‌ها اختصاص دادیم. این دستگاه‌ها اجازه دارند که ۲۰ درصد از ۲ میلیارد و ۳۷۵ میلیون یورو از قانون بودجه را به مناطق سیل‌زده اختصاص دهند. قرار است طبق بسته پیشنهادی، ۲هزار میلیارد تومان هم به دولت اجازه بدهیم از محل فروش اموال در مناطق سیل‌زده هزینه کند و بخشی از تسهیلاتی که در قانون بودجه به دستگاه‌هایی مثل کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد مسکن اختصاص دادیم، ۳۰ درصد از این تسهیلات را به مناطق سیل‌زده اختصاص دهند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس اظهار کرد: هزینه پیشنهاد شده در این بسته، حدود ۸ هزار میلیارد تومان است. اکنون دولت اجازه و اختیار استفاده از ماده ۱۰ و ۱۲ را دارد منتهی مشکل دولت، نقدینگی بوده که ممکن است با محدودیت روبرو باشد. بنابراین همین اجازه‌ای که ما در صدد هستیم به دولت دهیم تا یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برداشت کند، فکر می‌کنم در کنار سایر اجازه‌هایی که قبلا گفته شد بتواند کل حادثه را به راحتی مدیریت کند.

او در پاسخ به این سوال که در بودجه سال ۹۸، چه میزان به حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی در اختصاص داده شده است، گفت: این رقم حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان طبق ماده ۱۰ و ۱۲ است. ماده ۱۰ و ۱۲ را تا پایان سال برای کل حوادث کشور اختصاص دادیم تا مدیریت شود. برای مثال اکنون حادثه حمله ملخ‌ها رخ داده است و تا پایان سال، حوادث دیگری هم رخ خواهد داد. به عبارت دیگر متناسب با تحقق درآمد و حادثه هایی که رخ می دهد دولت باید هزینه کند. یکی اینکه در طول سال هزینه های دیگری هم وجود دارد بنابراین باید یک راه حل پیدا کنیم. در فرمایش رهبری هم ایشان اجازه کامل برای برداشت از صندوق توسعه ملی ندادند. ایشان گفتند که شما شروع کنید چراکه در مرحله مدیریت بحران هستیم و بازسازی هنوز شروع نشده است. ما این بسته را تهیه کرده‌ایم حال این بسته نیاز به بحث یک میلیارد یورو به اذن رهبری داشت که خوشبختانه ایشان در پیام خود اجازه دادند و در مجلس باید از قانون تبعیت کنیم. امید است این بسته زوتر ارائه شود که کار را به پایان برسانیم.  

لاهوتی در پایان بیان کرد: به عقیده من کل این بسته پیشنهادی می تواند هزینه‌ها را مدیریت کند.