علیرضا عبدالله زاده، کارشناس سیاست گذاری توسعه در اظهار کرد وگو با ایسنا، در همین رابطه با اشاره به سیاست های دولت در دوران تحریم و بسته های حمایتی برای اقشار مردم در شرایط اقتصادی کنونی اظهار کرد: در ابتدا بیان دو مقدمه را لازم می دانم، نخست اینکه وقتی در مورد فقر حرف می […]

علیرضا عبدالله زاده، کارشناس سیاست گذاری توسعه در اظهار کرد وگو با ایسنا، در همین رابطه با اشاره به سیاست های دولت در دوران تحریم و بسته های حمایتی برای اقشار مردم در شرایط اقتصادی کنونی اظهار کرد: در ابتدا بیان دو مقدمه را لازم می دانم، نخست اینکه وقتی در مورد فقر حرف می زنیم باید نگاه کنیم پروفایل فقرا چیست و دوم آنکه وقتی به سیاست ها می پردازیم باید آن را با سیاست های همانند دیگر قیاس کنیم.

وی با طرح این سوال که «فقیر در ایران کیست؟» گفته که « آنالیز ها نشان می دهد فقرا کسانی هستند که از یک سبد حداقلی برای زندگی شایسته بهره مند نیستند. »

»به گفته او « فقر در ایران با شیوه های متفاوت محاسبه و مشخص شده حدود ۳۰ درصد اشخاص جامعه زیر خط معیشت هستند و قسمتی از این ها که زیر خط معیشت قرار دارند، کار و شغل هم دارند، ولی کارشان رسمی نیست.»

»این کارشناس سیاست گذاری توسعه علاوه بر این با اشاره به شمار قابل ملاحظه کارگران غیررسمی اظهار کرد: «کار غیر رسمی یعنی فرد تحت پوشش بیمه نیست. »

۷ میلیون خانوار فقیر در کشور داریم

۵ میلیون خانوار فقیر تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی نیستند

»عبداله زاده در ادامه با بیان اینکه از ۲۴ میلیون خانوار ایرانی حدود هفت میلیون و ۲۰۰ هزار مورد آنان در ردیف خانوار فقیر قرار می گیرند، اظهار کرد که از این تعداد حدود  دو میلیون خانوار تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند که به این معناست که دست کم پنج میلیون خانوار فقیر داریم که از پشتیبانی نهادها جا مانده اند.

این کارشناس با بیان اینکه زیادی وقت ها دولت برای کمک رسانی به اقشار فقیر و کم بهره مند جامعه از نهادهای حمایتی استفاده می نماید اما این چنینن نیست که بتواند به همه فقرا امدادرسانی کند اضافه کرد که به باور او این در حالیست که در درون خود نهادهای حمایتی هم خطاهای قابل ملاحظه وجود دارد و اشخاص فقیر را با دقت کمتری شناسایی و از اطلاعات درست استفاده نمی کنند؛ اگر چه جدیدا در تلاشند با مشارکت معاونت رفاه وزارت رفاه اطلاعاتشان را به اشتراک بگذارند؛ چون جدیدا متوجه شده اند قسمتی از اشخاص تحت پوشش، نیازمند حقیقی نیستند و آنان را از چرخه حمایتی خارج کرده اند.

استفاده از بسته های حمایتی برای فقرزدایی کافی نیست

این کارشناس سیاست گذاری توسعه در ادامه با اشاره به اینکه دولت اهتمام کرده در دوران دشواری و تحریم و افزایش نرخ ها، با برنامه هایی اقشار جامعه را در مقابل شوک های اقتصادی احتمالی حفظ نماید اظهار کرد: واقعا دولتمردان کوشش خود را کرده اند، منتها به نتیجه مطلوب نرسیده هست. سال کنونی دولت بیشتر از سال های دیگر برای واردات کالاهای بنیادی هزینه کرد. چندمیلیارد دلار بابت یارانه ارزی و ورود کالاهای بنیادی با ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت نمود و می خواست جلوی رشد نرخ ها را بگیرد؛ اما حقیقت این هست که نرخ ها رشد کرده اند و حتی نرخ کالاهایی که هزینه قابل ملاحظه ای برای واردات آنان با ارز دولتی صرف گردید نیز افزایش داشته اند که البته علل آن را میتوان توضیح داد.

یارانه ارزی به سفره مردم نرسید

عبدالله زاده علاوه بر این با بیان این که « متاسفانه یارانه ارزی گزافی که دولت برای پشتیبانی از اقشار داد به سفره مردم نرسید» سبب این مبحث را نبود سیاست گذاری و هدف گذاری مناسب قرائت کرد و اضافه کرد: این گمان و ایده درست نیست که در چنین شرایطی، اگر نرخ اقلام را ثابت نگه داریم قطعا قدرت خرید حفظ می گردد؛ زیرا یارانه ارزی نیز از سوی بعضی دریافت کنندگان آن مورد سوءاستفاده قرار گرفت؛ چنانکه شاهد بودیم بعضی از این اشخاص کالایی را وارد و همان موقع صادر می کنند و یا ارز را در بازار ثانویه به فروش می رسانند.

وی در همین راستا با بیان اینکه « اگر  هم محصولی با نرخ یارانه ای تولید گردید، دو مرتبه هم توسط واسطه ها در بازار با نرخ بالاتری به فروش می رسد، کمااینکه در بازار  موبایل هم چنین رخدادی افتاد و منتج به کاهش نرخ ها نشد» اظهار کرد: « اگر هم کالایی به نرخ ارزان وارد بازار گردید بعضی اقدام به قاچاق آن کردند و به عنوان مثال استفاده ماهانه بنزین که ۸۰ میلیون لیتر بود به ۱۲۰ میلیون لیتر در تیرماه رسید که یکی از علل آن توان دارد همین قاچاق باشد.»

»این کارشناس سیاست گذاری توسعه با بیان اینکه یک سیاست اشتباه «یارانه ارزی» بود و یک سیاست اشتباه تر، «ممنوعیت صادرات» به تجربیات تاریخی اشاره نمود و اضافه کرد: « در دهه ۶۰ نرخ ارز دولتی به عنوان مثال از هشت به هفت تومان رسید اما در همان زمان در بازار آزاد ۱۴۰ تومان به فروش می رسید و این فاصله ۲۰ تساوی یک رانت مصیبت بار را ایجاد نمود که سر انجام باعث استقراض از بانک مرکزی و تورم ۲۸ درصدی گردید که تا آن زمان بی پیشینه بود. همان ها که در آن زمان پیشنهاداتی به دولت برای پایین نگه داشتن نرخ ارز می دادند حالا هم حاضر هستند و سیاست یارانه ارزی را پیشنهاد می دهند که یک سیاست شکست خورده هست.»

»عبدالله زاده دنبال کرد: « در قیاس با چنین سیاست هایی، طرح یارانه نقدی طرح بهتری هست؛ چون مستقیم به خود استفاده کننده داده می گردد؛ استفاده کننده نیازمندی که شوک اقتصادی برایش سنگین تر بوده که اگر فقیر بوده، فقیرتر شده و اگر فقیر هم نبوده حالا به لبه خط فقر دست یافته هست.»

»وی با تاکید بر اینکه وقتی یارانه نقدی به مردم داده می گردد، قدرت خرید را مبنا می گذارند، اظهار کرد: « حالا نسبت پنج تا ۱۰ سال گذشته، نرخ همه کالاها تغییر کرده اما باید قدرت خرید را موردنظر قرار داد؛ به این مفهوم که مردم حالا  چقدر برنج و گوشت و … توان دارند خریداری کنند و قدرت خریدشان برای دریافت خدماتی چون تعلیم و بهداشت و معالجه چقدر هست؟ و در این شرایط به ویژه با توجه به مراجع محدودی که در دوران تحریم داریم باید کف قدرت خرید را حفظ نماییم.»

بسته حمایتی، یارانه احمدی نژادی نیست

این کارشناس سیاست گذاری توسعه با اشاره به اینکه باید آن جمعیت ۲۴ میلیونی را که دولت اعلام نموده بسته حمایتی در اختیارشان قرار می دهد، هدف گرفته و پشتیبانی نماییم اظهار کرد: بعضی بیان می کنند طرح بسته حمایتی، “یارانه احمدی نژادی” »این کارشناس سیاست گذاری توسعه با اشاره به اینکه باید آن جمعیت ۲۴ میلیونی را که دولت اعلام نموده بسته حمایتی در اختیارشان قرار می دهد، هدف گرفته و پشتیبانی نماییم اظهار کرد: بعضی بیان می کنند طرح بسته حمایتی، “یارانه احمدی نژادی” هست، در حالی که این طور نیست و دنیا به این سمت رفته هست. البته تجربه خودمان و کشورهای دیگر نشان می دهد یارانه کالایی و دادن کالای ارزان به مردم بسیار فسادآور هست و عاقبت توزیع کوپن در دهه ۶۰ هم خوب نبود، اما یارانه نقدی برای مدیریت در دوران بحران سیاست بهتری هست.

عبداله زاده در ادامه با طرح این سوال که چگونه گروه هدف را برای توزیع یارانه نقدی شناسایی کنیم؟ اضافه کرد: « پیشتر اطلاعات به طور دستی و از طریق پرسشنامه هایی تکمیل و تألیف می گردید اما در دنیای جدید تکنولوژی به مدد ثبت و تألیف اطلاعات آمده هست. بسیار با اهمیت هست که فقرا خوب شناسایی و از اطلاعات بانکی، اطلاعات سندهای و املاک و زیادی مراجع دیگر استفاده گردد. یا اینکه امکان دارد خانواده ای درآمد بالای پنج میلیون تومان هم داشته باشد اما به دلیل پرداخت هزینه یک مریضی سخت دچار فقر گردد؛ در نتیجه باید مجموعه ای از اطلاعات را کنار هم گذاشت. این موراد را در وزارت رفاه و ایجاد پایگاه اطلاعاتی ارزیابی و در حذف یارانه دهک های پردرآمد موردنظر داشتیم.»

»وی در تصرح کرد که « پیشنهاد ما این بود که دولت یارانه ارزی ندهد و ارز را تک نرخی و به جای آن از اقشار نیازمند و تولیدکننده هایی که بحران نقدینگی دارند پشتیبانی نماید.»

یارانه نقدی ۶۰۰ هزار تومانی تا حدی کاهش قدرت خرید را جبران می نماید

»این کارشناس سیاست گذاری توسعه با اشاره به بسته حمایتی درنظر گرفته شده از سوی دولت و پرداخت ۶۰۰ هزار تومان یارانه نقدی در دو فاز به ۲۰ میلیون نفر اظهار کرد: « این ۶۰۰ هزار تومان تا اندازه ای کاهش قدرت خرید را به ویژه برای خانوارهای فقیر توان دارد جبران کند.  ۶۰۰   ۶۰۰ هزار تومان یعنی ۱۰۰ هزار تومان در ماه به ازای هر یک نفر. بدین ترتیب یک خانوار سه نفره ماهانه ۳۰۰ هزار تومان دریافت می کند. اگر این خانواده یک میلیون تومان درآمد داشته باشد و در این مدت به دلیل تورم، قدرت خریدش تا ۳۰ درصد کسرشده باشد و اعتبار پولش به ۶۰۰ هزار تومان دست یافته باشد با ۳۰۰ هزار تومان یارانه نقدی تقریبا به قدرت خرید پارسال برمی گردد.»

»عبدالله زاده در بخش انتهایی سخنانش پیشنهاد دیگری را مطرح و اظهار کرد: « اعتقاد دارم خوب ترین راه برای کاهش فقر در دوران بحران، تقویت شغل ها هست؛   هیچ یارانه ای جای حقوق شرافتمدانه آدم را نمی گیرد. »

.. خدمت بسیار بزرگی به جامعه در دوران بحران کرده اند و بعضی که بیکار شده اند توانسته اند از این طریق درآمدی کسب نمایند و یک چتر حمایتی خوب درست شده هست که دیگر محتاج دولت نمی گردند. به نظر می آید دولت باید به جای وام های خوداشتغالی که اثرگذاری بالا ندارند این پلت فرم ها را تقویت نماید تا اشخاص با حفظ شان انسانی خود بتوانند درآمدزایی دارا باشند.»

انتهای پیام