به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بعد از راه اندازی سیستم ارزی نیما (نظام یکپارچه مدیریت ارزی) توسط بانک مرکزی، قرار بر این گردید که ارز، از سوی صادرکنندگان در این سیستم برای واردکنندگان تامین گردد اما به سبب اینکه بعد از گذشت مدت کوتاهی نرخ ارز در این سیستم با نرخ ارز در […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بعد از راه اندازی سیستم ارزی نیما (نظام یکپارچه مدیریت ارزی) توسط بانک مرکزی، قرار بر این گردید که ارز، از سوی صادرکنندگان در این سیستم برای واردکنندگان تامین گردد اما به سبب اینکه بعد از گذشت مدت کوتاهی نرخ ارز در این سیستم با نرخ ارز در بازار آزاد فاصله بسیاری گرفت، بعضی صادرکنندگان مایل به فروش درآمد ارزی خود در این سیستم را نداشتند یا ارز صادراتی شان را با دیرکرد ارائه می کنند که این امر مشکلاتی در بخش تجارت ایجاد نمود و گلایه تند ریاست جمهور را در پی داشت.

به شکلی که روحانی طی سخنرانی در جشنواره شهید رجایی، قسمتی از التهابات اقتصادی را داخلی دانست و دیرکرد در فروش ارز از سوی شرکت های صادراتی را خیانت به کشور

در این میان خسروتاج، رییس سازمان توسعه تجارت به عنوان نهاد متولی در امر صادرات و واردات، اعلام نمود که” ناخشنودی رییس جمهور از شرکت های عمده صادراتی در بخش پتروشیمی، فرآورده ها پایه نفتی و کانی های فلزی هست که اکثرا این شرکت های شبه دولتی، منسوب به هلدینگ های بزرگ سرمایه گذاری و با مدیریت دولتی یا منسوب به نهادها می باشند که به پایبندی خود در این زمینه عمل نکردند و ارز صادراتی شان را کامل به سیستم نیما نیاوردند”.

در این میان خسروتاج، رییس سازمان توسعه تجارت به عنوان نهاد متولی در امر صادرات و واردات، اعلام نمود که” ناخشنودی رییس جمهور از شرکت های عمده صادراتی در بخش پتروشیمی، فرآورده ها پایه نفتی و کانی های فلزی هست که اکثرا این شرکت های شبه دولتی، منسوب به هلدینگ های بزرگ سرمایه گذاری و با مدیریت دولتی یا منسوب به نهادها می باشند که به پایبندی خود در این زمینه عمل نکردند و ارز صادراتی شان را کامل به سیستم نیما نیاوردند”. در این راستا محمدرضا صفا – نایب ریاست کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران – در اظهار کرد وگو با ایسنا، اظهار کرد: چرخه بازگشت پول حاصل از صادرات کالا بدین صورت هست که صادر کننده وقتی که کالای خود را صادر می کند، بین ۱۵ روز تا حداکثر یک ماه زمان می برد تا ارز حاصل از صادرات به چرخه برگردد. سبب کلیدی اش هم این هست که این تبادل ها از طریق سیستم بانکی بفروش نمی رسد و نقد از کشورِ صادر گردیده دریافت می گردد.

در نتیجه از حمل کالا تا رسیدن به کشور مقصد، از تخلیه تا فروش بین ۱۰ روز تا یک ماه طول می کشد تا ارز به سیستم نیما برگردد.

وی با تاکید براینکه افرادی که معروف می باشند و برندشان برای صادرات مورد تایید هست، اظهار کرد: این اشخاص زودتر توان دارند ارز حاصل از صادرات خود را دریافت و وارد سیستم نیما کنند، مثل پتروشیمی ها و فرآورده ها نفتی اما این شرکت ها گاها دیرتر ارز خود را به سیستم نیما واریز می کنند که دلیلش را منحصرا خدا می داند. این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران یادآور گردید: سیستم نیما نسبت به بازار آزاد، نرخ پایه دارد و ارزان ترین نرخ هست که به طور نوبت دهی برای تقاضا کنندگان تامین می گردد.

در سیستم نوبت دهی هم  تا زمان تامین ارز از صرافی ها و بانک ها حداکثر یک هفته طول می کشد، چراکه تا فرم ها تهیه و از طریق سیستم، خرید صورت پذیرد و بانک عامل یا صرافی های عامل خود را برای دریافت ارز معرفی کنند، حداکثر پنج روز تا یک هفته زمان می برد و پس از ان اگر ارز در سیستم موجود باشد، در اختیار وارکننده قرار می گیرد. صفا اظهار کرد: تا امروز در سیستم نیما برای خرید ارز و واردات کالا مشکلی نداشته ایم، چراکه حداکثر یک هفته تا ۱۰ روز مدت طولانی برای تامین ارز نیست.

انتهای پیام