آفتاب نیوز : مراسم انتهایی دومین دوره پاداش «احمد محمود» روز پنجشنبه ۱۳ دی ماه در خانه هنرمندان با حضور محمود دولت آبادی، لیلی گلستان، اسدالله امرایی، رضا جولایی، خانواده احمد محمود و جمعی از نویسندگان برگزار گردید.در این مراسم،«زخم شیر» نوشته صمد طاهری به عنوان برگزیده بخش داستان کوتاه معرفی گردید.«علاوه بر این رمان […]

آفتاب نیوز : مراسم انتهایی دومین دوره پاداش «احمد محمود» روز پنجشنبه ۱۳ دی ماه در خانه هنرمندان با حضور محمود دولت آبادی، لیلی گلستان، اسدالله امرایی، رضا جولایی، خانواده احمد محمود و جمعی از نویسندگان برگزار گردید.
در این مراسم،«زخم شیر» نوشته صمد طاهری به عنوان برگزیده بخش داستان کوتاه معرفی گردید.«
علاوه بر این رمان «آلوت» امیرخداوردی به عنوان شایسته تقدیر  این بخش معرفی گردید.
««نشان احمد محمود» به لیلی گلستان به علت «حکایت حال» او اهدا گردید.
در این مراسم مهدی یزدانی خرم که دبیری این پاداش را به عهده داشت توضیح هایی در مورد روند داوری این پاداش عرضه کرد و اظهار کرد: همان طور که اظهار کردم رسالت پاداش احمد محمود کشف استعدادهای تازه نیست.
او پس از آن از خانواده احمد محمود به ویژه پسرش بابک اعطا تشکر نمود.
پس از آن صالح رامسری مدیر نشر معین و ناشر کتاب های احمد محمود اظهار کرد: آشنایی من با احمد محمود به ۲۰ سال پیش برمی شود. کتاب وی را پشت ویترین مغازه امیرکبیر می نگاه کردم و احساس می کردم کتاب او زندگی من هست اما وسع خرید این کتاب را نداشتم. یادم می آید روزی که احمد محمود آمده بود تا امتیاز کتاب هایش را از انتشارات امیرکبیر پس بگیرد او مشابه اقیانوسی بود که در دل صدف قرار داشت.
او اضافه کرد: روزگار گذشت و من ناشر کتاب های احمد محمود گردیدم. من با محمود منحصرا با کتاب «مدار صفر درجه» قرارداد دارم و باقی کتاب هایش بدون اینکه قراردادی امضا کرده باشم را به من واگذار کرده هست. نخستین کتاب نشر من با احمد محمود نیز همان مدار صفر درجه بود.
صالح رامسری پس از آن به پاداش سال جمهوری اسلامی ایران اشاره نمود و اظهار کرد: این پاداش به کتاب مدار صفر درجه تعلق گرفت اما وقتی که نام برگزیدگان را می قرائت کردند، نام وی را نبردند و فردایش که پاداش را به خانه احمد محمود بردند  او آن را نپذیرفت.
این ناشر پس از آن خاطره ای از زمان نگارش درخت انجیر معابد اظهار کرد و اظهار کرد: یادم می آید خبرنگار بی بی سی به احمد محمود زنگ زده بود تا در مورد سانسور از او بپرسد. احمد محمود در پاسخ اظهار کرد بله سانسور هست، شدید هم هست اما این مبحث یک مسئله خانوادگی هست. من آن روز چیز بزرگی از احمد محمود یاد گرفتم. احمد محمود چنین فردی بود. همان طور که اظهار کردم اقیانوسی در دل صدف.
در ادامه مراسم،نشان احمد محمود به لیلی گلستان به علت نگارش کتاب “حکایت حال” در ادامه مراسم،نشان احمد محمود به لیلی گلستان به علت نگارش کتاب “حکایت حال” اهدا گردید.
محمود دولت آبادی نیز در سخنانی کوتاه اظهار کرد: اشخاصی نویسنده می باشند و خب می نویسند. اشخاصی هم می باشند که نویسنده را فهم می کنند. لیلی گلستان، احمد محمود را فهم کرد و فهم او بهنگام بود.
لیلی گلستان هم اظهار کرد: این مدال از هر مدال دیگری برایم عزیزتر هست و آن را به خود می چسبانم.
در ادامه، کلیپی از گفت و گو با پسر احمد محمود برای حاضران پخش گردید. پسر محمود در این کلیپ اظهار کرد: پدرم همیشه اظهار می کرد در این مملکت نوشتن یک مقوله هست و چاپ کردن مقوله دیگری هست و اظهار می کرد باید درج کرد بدون آنکه به چاپ اثر فکر کرد.
در بخش دیگری از مراسم سارک اعطا دختر احمد محمود پس از آن داستانی از او خواند.
پس از آن گفتگویی از احمد محمود پخش گردید و قسمتی از کتاب حکایت حال لیلی گلستان که دربردارنده نظرات احمد محمود در مورد روشنفکری بود خوانده گردید.
در ادامه، محمد طلوعی به عنوان نماینده هیات داوران بخش مجموعه داستان پاداش احمد محمود، اطلاعیه هیات داوران را خواند و پس از آن برگزیده این بخش توسط لیلی گلستان معرفی گردید.
پاداش ای احمد محمود به مجموعه داستان زخم شیر، نوشته صمد طاهری اهدا گردید. این نویسنده در سخنانی کوتاه اظهار کرد: مایه افتخار من هست که پاداش ای به نام احمد محمود بردم. او یکی از تاثیرگذارترین نویسنده ها بر نوشته من بود.
محمد حسینی نیز به نمایندگی از هیات داوران بخش رمان، پاداش اطلاعیه این بخش را خواند و کتاب آلوت نوشته امیر خداوردی به عنوان شایسته تقدیر بخش رمان معرفی گردید.
رضا جولایی نیز کتاب بند محکومین نوشته کیهان خانجانی را به عنوان برگزیده بخش رمان پاداش احمد محمود معرفی کرد.
کیهان خانجانی در سخنانی کوتاه اظهار کرد: ۱۳ سال بود که کتابی نداشتم. او همیشه به من اظهار می کرد نثر انشایی داری. او یک روز کتاب عبهر العاشقین  و کتاب همسایه های احمد محمود را به من داد. همیشه به این فکر می کردم که این دو متن چه سنخیتی با یکدیگر دارند و او با لهجه خاص خود اظهار کرد باید از این به آن برسی؛ یعنی از کتاب عبهر العاشقین تا همسایه ها.
کیهان خانجانی در ادامه با تشکر از بانیان برپایی این پاداش اظهار کرد: ما ادامه آنانی هستیم که همیشه اظهار می کردند ما نویسنده ایم.
محمود دولت آبادی در انتهاء برپایی این مراسم اظهار کرد: برپایی این مراسم ها برای من خوشایند هست زیرا با نویسندگانی آشنا می شوم که اگر این شب ها نباشد هرگز آنان را نمی شناسم. به هر روی من از همه افرادی که این پاداش را برگزار می نمایند تشکر می نمایم.
به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا،او اضافه کرد: من چیزی که در نویسندگی احمد محمود نگاه کردم و مختص او بود، آدمیت احمد محمود بود.