ایران ورزشی: برانکو ایوانکوویچ، چه بخواهد و چه نخواهد یکی از گزینه‌های جانشینی کارلوس کی‌روش و حضور روی نیمکت تیم ملی است. در هفته‌ها و ماه‌های اخیر چندین بار نام برانکو برای حضور در تیم ملی سر زبان‌ها افتاده که هر بار با واکنش‌هایی مواجه شده. مهدی تاج فعلا برای انتخاب برانکو دست نگه داشته […]

ایران ورزشی: برانکو ایوانکوویچ، چه بخواهد و چه نخواهد یکی از گزینه‌های جانشینی کارلوس کی‌روش و حضور روی نیمکت تیم ملی است. در هفته‌ها و ماه‌های اخیر چندین بار نام برانکو برای حضور در تیم ملی سر زبان‌ها افتاده که هر بار با واکنش‌هایی مواجه شده. مهدی تاج فعلا برای انتخاب برانکو دست نگه داشته و حرفی هم درباره‌ی حضور احتمالی سرمربی پرسپولیس در تیم ملی نمی‌زند.

چند هفته قبل خبری منتشر شد با این مضمون که احتمالا فدراسیون فوتبال تا پایان فصل صبر می‌کند و سپس با پایان لیگ برانکو را به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی می‌کند. این آخرین بحثی بود که به‌وجود آمد و البته واکنش برانکو را به همراه داشت. ایوانکوویچ وقتی با پرسشی در این باره روبه‌رو شد، گفت: « فعلا که مذاکره‌ای انجام نشده اما شاید در ۳ ماه آینده اتفاق‌هایی رخ بدهد.»

برانکو - تیم ملی، انتخاب پُر سود برای پروفسور

برانکو- تیم ملی، انتخاب پرسود برای ایوانکوویچ

معنی این جمله، چراغ سبز برانکو برای حضور در تیم ملی است. چراغ سبزی که از این واضح‌تر نمی‌توانست نشان داده شود. از قرارداد برانکو با پرسپولیس، حدود یک سال و ۳ ماه باقی مانده و البته او اگر به تیم ملی برود، تمام این معادله‌ها حل می‌شود. سوال اما اینجاست که چرا برانکو علاقه‌مند است به تیم ملی برود و چرا تیم ملی گزینه‌ی مناسبی برای سرمربی پرسپولیس است؟

مبلغ قرارداد برانکو در پرسپولیس و برای یک فصل حدود ۹۰۰ هزار دلار است. این رقم در مقایسه با دستمزد کی‌روش در یک سال، تقریبا نصف است. البته بدون آپشن‌هایی که در قرارداد کی‌روش با فدراسیون فوتبال وجود داشت.

آپشن‌هایی چون پاداش هر پیروزی و صعود به جام جهانی. برانکو البته از نظر فنی در اندازه‌ی کی‌روش نیست و بر همین اساس نمی‌تواند مبلغی را دریافت کند که سرمربی پرتغالی می‌گرفت. برانکو اگر به تیم ملی برود و حتی دستمزدی نه در حد کی‌روش بلکه ۱٫۵ میلیون دلاری در سال دریافت کند، ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار سود خواهد کرد. کدام مربی عاقلی را سراغ دارید که در یک کشور بماند اما به چنین پولی پشت پا بزند؟

برانکو - تیم ملی، انتخاب پُر سود برای پروفسور

هم سود مالی،هم افزایش روزهای مرخصی/ برانکو این شرایط را از دست نمی‌دهد

از مبلغ قرارداد که بگذریم، برانکو با حضور در تیم ملی می‌تواند روزهای بیشتری از سال را به مرخصی برود. نه اینکه مثل کی‌روش فقط یک ماه در ایران باشد اما این مرخصی‌ها را می‌تواند طوری تنظیم کند که نیمی از سال را در کشورش سپری کند و نیمی را در ایران. درست برخلاف حالا که حدود ۱۰ تا ۱۱ ماه را در ایران است و فقط یک ماه به کرواسی می‌رود و با خانواده‌اش ملاقات می‌کند.

از طرفی دیگر و با حضور برانکو در تیم ملی، او دیگر استرس هر هفته حضور در بازی‌های باشگاهی را ندارد و دیگر نیازی نیست او ذهن خود را مشغول مصاحبه علیه مشکلات مالی، داوری و اختلاف با تیم حریف کند. بازی‌های ملی هر چند ماه یک بار برگزار می‌شود و خیلی زود هم به پایان می‌رسد. بنابراین از آن استرس‌های معمول هم کم می‌شود و برانکو هم از این وضعیت دشوار خلاص.

اینها همه تفاوت‌هایی است از شرایط برانکو در پرسپولیس و احتمالا تیم ملی. اینکه چرا حضور روی نیمکت تیم ملی برای برانکو مفید است و چرا او برای جانشینی کی‌روش چراغ سبز نشان می‌دهد.